سقف‌ ترموکرومیک

سقف‌ ترموکرومیک

سقف‌های ترموکرومیک، سقف‌های هوشمندی هستند که میزان مصرف انرژی در ساختمان را به حداقل می‌رسانند.

کاربرد مصالح ساختمانی و عایق‌های هوشمند در ساختمان مصرف انرژی و هزینه‌های مربوط به سیستم‌های گرمایش و سرمایش را به حداقل می‌رسانند. سقف‌های ترموکرومیک، از مصالح ساختمانی و عایق‌های هوشمندی هستند که دقیقا در همین راستا ساخته شده‌اند.

سقف‌های ترموکرومیک، مصالح ساختمانی ناشناخته‌ای برای صنعت ساختمان نیستند، اما به دلیل آنکه هر چه به سمت جلو حرکت می‌کنیم تقاضای بازار نسبت به مصالح سازگار با محیط زیست بیشتر می‌شود، پانل‌های سقفی و کاشی‌های ترموکرومیک دوباره مورد توجه قرار گرفته‌اند.

دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، مصالح هوشمندی را برای ساخت سقف اختراع کرده‌اند که رویکرد مدیریت حرارتی نوینی را در سازگاری با محیط زیست دنبال می‌کند.

موادی که این سقف هوشمند را می‌سازند، ترکیبی از لایه‌هایی است که متریال را نسبت به گرما حساس می‌کنند، به این معنی که وقتی در معرض گرما قرار می‌گیرند رنگ آنها از سیاه به سفید تغییر می‌کند.

در اصل نحوه کارکرد این سقف‌ها بدین شکل است که وقتی خورشید می‌درخشد، کاشی‌های سیاه سقف تغییر رنگ داده و سفید می‌شوند و 80% از نور خورشید را منعکس می‌کنند. بدین ترتیب ساختمان خنک می‌ماند.

نتیجه چنین تکنولوژی کاهش 20% از هزینه‌هایی است که برای متعادل کردن و خنک کردن هوای خانه در ساختمان و در فصل تابستان انجام می‌گیرد.

این متریال از آن جهت سازگار با محیط زیست تلقی می‌شود که از انرژی‌های پاک برای تامین انرژی استفاده می‌کند و مصرف انرژی‌هایی مثل برق را کاهش می‌دهد.

تنظیم کننده: پ.ز