بلوک کاه؛ احیای ساختمان‌سازی سنتی

بلوک کاه؛ احیای ساختمان‌سازی سنتی

بلوک کاه، یکی از مصالح ساختمانی سبز است که استفاده از آن در راستای حمایت از ساخت ساختمان‌های سبز و سازگار با محیط زیست، دوباره احیا شده است.

بلوک کاه چیست؟

بلوک کاه یا پنل‌ کاهی، بلوک‌ یا پنل‌هایی هستند که از کاه گندم، برنج و یا جو دو سر، ساخته می‌شوند. این بلوک‌ها جزو مصالح ساختمانی سبز به شمار می‌آیند و برای ساخت ساختمان‌های سبز و بویژه عایق‌بندی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین تحقیقات نشان‌ داده‌اند که ساخت و ساز با «بلوک کاه»، از دیدگاه مواد(مصالح) و انرژی مورد نیاز برای گرمایش و سرمایش، یک روش پایدار برای ساختمان است. به عبارت دیگر در اقلیم‌هایی که گرمایش و سرمایش خانه یک معضل بزرگ است، عایق کردن با بلوک کاهی می‌تواند در حل این معضل بسیار تاثیر گذار باشد.

بلوک کاه

تاریخچه

خانه‌های کاهی از دوران پارینه سنگی در دشت‌های آفریقا ساخته می‌شدند. بلوک‌های کاهی از 400 سال پیش در ساخت ساختمان در آلمان مورد استفاده قرار می‌گرفتند. از دیرباز، در شمال اروپا و آسیا از کاه در ساخت سقف استفاده می‌کردند. زمانیکه مهاجران اروپایی به امریکای شمالی رفتند، چادرهای(خیمه‌های) سرخپوستی زمستانی خود را با کاه عایق‌بندی می‌کردند.

از دهه 1990، ساخت و ساز با بلوک‌های کاهی بویژه در مناطقی مثل آمریکای شمالی، اروپا و استرالیا احیا شد. گفته می‌شود که این احیای مجدد به دلیل آگاهی‌های بیشتر و نیاز به مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست، غیر سمی بودن آن، بهینه کردن مصرف انرژی و مقرون به صرفه بودنش، بوده است.

در فرانسه در سال 2012 قانونی برای به رسمیت شناختن ساختمان‌های کاهی به عنوان یک «فناوری رایج» به تصویب رسید و برای برنامه‌های مربوط به بیمه واجد شرایط شد.

عمر خانه‌های کاهی چند سال است؟

اگر به درستی از خانه‌های کاهی نگهداری شود، می‌توانند بیش از 100 سال عمر کنند.

بلوک کاه

آیا خانه‌های کاهی امن هستند؟

خانه‌هایی که از چوب ساخته می‌شوند راحت‌تر از خانه‌هایی که از کاه ساخته می‌شوند آتش می‌گیرند. باید خاطر نشان کنیم که کاهی که در یک مزرعه است بسیار قابل احتراق است، اما کاهی که برای ساخت ساختمان بکار می‌رود، به دلیل اینکه کاملا فشرده می‌شود، به راحتی قابل احتراق نیست.

همچنین یک خانه ساخته شده از چوب بیشتر از یک خانه ساخته شده از کاه ممکن است مورد هجوم موریانه‌ها قرار بگیرد. کاه، جوندگان، موریانه‌ها و یا حشرات دیگر را به سمت خود جذب نمی‌کند، دقیقا برخلاف یونجه که برای آنها ارزش غذایی دارد.

مزایا و معایت بلوک کاه

ساختمان‌سازی با بلوک کاه، مزایا و معایبی را دارد که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای بلوک کاه

  • بلوک کاه، ماهیت تجدیدپذیری دارد
  • به کاهش هزینه‌ها در ساخت ساختمان کمک می‌کند
  • به راحتی قابل دسترسی است
  • به طور طبیعی قابلیت عایقی بالایی دارد

معایب بلوک کاه

  • در برابر رطوبت مقاومت پایینی دارد و پوسیده می‌شود
  • به سختی مشمول پوشش بیمه می‌شود
  • بلوک کاه، فضای زیادی را اشغال می‌کند

بلوک کاه

سخن آخر آنکه، بهتر است که قبل از استفاده از هر مصالح ساختمانی، نیازها و اهداف خود را مشخص کنید و جوانب مثبت و منفی مصالح ساختمانی مورد نظر را در بشناسید. اگر قصد ساخت ساختمان سبز دارید و در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که میزان رطوبت و بارندگی در آن کم است، استفاده از بلوک کاه می‌تواند یک گزینه بسیار مناسب برای شما باشد.

تنظیم کننده: پ.ز