پنجره پاسخگر

پنجره پاسخگر

در این مطلب یکی دیگر از فناوری‌های سبز عرصه صنعت ساختمان به نام پنجره پاسخگر (واکنش گر) را معرفی خواهیم کرد.

مصالح ساختمانی هوشمند، محدودیت‌های صنعت ساختمان را دور میزنند. آنها با یافتن فناوری‌های جدید و خلاقانه، میزان بهره‌وری در یک پروژه را افزایش می‌دهند. در این مطلب ما قصد داریم تا یکی دیگر از این فناوری‌های جدید را معرفی کنیم تا با شناخته شدن این فناوری‌ها و کاربرد آنها در پروژه‌های عمرانی میزان عمر و کارآمدی پروژه‌ها افزایش پیدا کند.

به تازگی یک استاد دانشگاه در کالیفرنیای جنوبی مشغول کار روی مصالح ساختمانی هوشمندی بوده که خودشان بدون موتور حرکت می‌کنند.

دوریس سونگ استاد دانشگاه USC، معمار و دوستدار محیط زیست، بر روی دیوارها و پنجره‌های حساس خورشیدی تحقیقاتی انجام داده است. وی در راستای تحقیقات خود در این زمینه گفته است که، "بجای استفاده از بتن و شیشه در نمای ساختمان‌ها که به لحاظ انرژی کارآمدی ندارند، چرا نباید ساختمان‌هایی ساخته شود که مانند پوست انسان عمل می‌کنند." منظور دوریس سونگ از این سخن این بوده که، می‌شود ساختمان‌هایی را ساخت که به طور خودکار میزان لازم نور و انرژی مورد نیاز ساختمان را دریافت کنند.

بر اساس یک مقاله در Phys.org، سیستم پنجره پاسخگر (واکنش گر) میزان مصرف انرژی، به ویژه تهویه هوا، که اغلب توسط نیروگاه‌هایی تامین می‌شود که سوخت‌های فسیلی را می‌سوزانند، بین 28 تا 42 درصد کاهش می‌دهد. پنجره‎‌های پاسخگر برای تامین انرژی به هیچ عنوان از عناصری مثل موتورها، کنترل‌ها یا تراشه‌های کامپیوتری استفاده نمی‌کنند. آنها فقط توسط پرتوهای خورشیدی فعالیت می‌کنند.

تنظیم کننده: پ.ز