خاک کوبیده

خاک کوبیده

در این مقاله تصمیم داریم یکی دیگر از مصالح ساختمانی سبز به نام «خاک کوبیده» را معرفی کنیم.

خاک کوبیده چیست؟

خاک کوبیده، یک تکنیک و یک روش در ساختمان‌سازی است که در آن از مصالح طبیعی مثل خاک، گچ، آهک و یا شن برای ساخت ساختمان استفاده می‌کنند.

روش خاک کوبیده یک روش باستانی است که از دیرباز برای ساخت ساختمان مورد استفاده قرار می‌گرفته است، که با ظهور مصالح ساختمانی دیگری مثل بتن، استفاده از آن رو به زوال رفت. اما در عصر حاضر، مجددا به عنوان یک روش سبز و پایدار برای ساخت ساختمان، استفاده از آن احیا شده است. شایان ذکر است که امروزه برای ساخت ساختمان‌های مدرن از خاک کوبیده با استفاده از میلگرد یا بامبو، استحکام آن را تقویت می‌کنند. در دسترس بودن خاک مناسب و فراهم کردن امکان طراحی ساختمان متناسب با شرایط آب و هوایی محلی، از دلایل محبوب بودن این متریال ساختمانی است. بناهایی که از خاک کوبیده ساخته‌ شده‌اند در هر اقلیمی به جز قطب جنوب دیده‌ می‌شوند. این متریال تقریبا در اقلیم‌های مختلف از جمله مناطقی که آب و هوای معتدل، مرطوب، نیمه خشک، گرمسیری و ... دارند قابل استفاده است.

 خاک کوبیده

خاک کوبیده چگونه ساخته می‌شود؟

به طور کلی، همانطور که از نام خاک کوبیده پیداست، این متریال از فشرده‌سازی خاک‌های مشخصی ساخته می‌شود. بدین صورت که، برای ساخت خاک کوبیده، مخلوطی از خاک مرطوب شده که دارای نسبت‌های مناسبی از شن، ماسه، خاک‌رس و تثبیت‌کننده است را معمولا در یک قالب فشرده‌ می‌کنند. قابل ذکر است که گاهی قالبی برای فشرده‌سازی مواد وجود ندارد. همچنین در تاریخچه این روش آمده است که در گذشته از موادی مثل آهک و یا خون حیوانات به عنوان تثبیت‌کننده این مواد استفاده می‌کردند.

استحکام خاک کوبیده

شاید این سوال در ذهن شما بوجود آمده باشد که مقاومت و استحکام خاک کوبیده چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که مقاومت فشاری خاک کوبیده به عواملی چون:

  • نوع خاک
  • اندازه ذرات
  • میزان تراکم (فشردگی)
  • میزان رطوبت و نوع مخلوط
  • و در آخر میزان تثبیت کننده مورد استفاده، بستگی دارد.

خاک کوبیده

آیا خاک کوبیده ضد حریق است؟

خاک کوبیده، به طور باورنکردنی در مقابل آتش مقاوم است. به طوریکه در مناطق مستعد آتش‌سوزی، مانند برخی مناطق استرالیا، این متریال به عنوان یک مصالح ساختمانی مناسب پیشنهاد می‌شود.

ذخیره حرارتی خاک کوبیده

ساختمان‌هایی که از خاک کوبیده ساخته می‌شوند علاوه بر اینکه زیبایی منحصر به فردی دارند، دارای ذخیره حرارتی بالایی نیز می‌باشند.

خاطر نشان می‌کنیم که «ذخیره حرارتی» ظرفیت مصالح و مواد برای ذخیره انرژی مثل «گرما» می‌باشد.

به عبارت ساده‌تر، دیوارهایی که از خاک کوبیده ساخته می‌شوند در روز گرما را به خود جذب می‌کنند و در طول شب آن را آزاد می‌کنند.

خاک کوبیده

تنظیم کننده: پ.ز