Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

فن کویل

فن کویل ، دستگاهی جهت سرمایش و گرمایش و بطور کلی تهویه مطبوع در ساختمانهای مسکونی، تجاری و صنعتی می‌باشد .

فن کویل

فن کویل چیست ؟

فن کویل ، دستگاهی جهت سرمایش و گرمایش و بطور کلی تهویه مطبوع در ساختمانهای مسکونی، تجاری و صنعتی می‌باشد . فن کویل عبارت است از یک یا چند ردیف کویل مسی دارای پره آلومینیومی یا مسی که در زیر یا پشت آن یک فن قرار دارد. به کویل هر فن کویل دو لوله متصل می شود که عبارتند از لوله ورود آبگرم به بویلر در زمستان یا آب سرد چیلر در تابستان و لوله مخصوص برگشت به موتور خانه مرکزی.همچنین اگر از فن کویل برای سرمایش در تابستان نیز استفاده می شود، برای تخلیه ی آب ناشی از تقطیر بخار آب موجود در هوا بروی فن کویل از یک لوله تخلیه از جنس گالوانیزه استفاده می شود.برای انتخاب صحیح فن کویل باید میزان هوادهی مورد نیاز و ظرفیت حرارتی و برودتی فضا و همچنین ارتفاع از سطح دریا را برای منطقه نصب فن کویل بدانیم.برای محاسبه سریع ظرفیت فن کویل می توان برای محیط های اداری و تجاری برای هر متر مربع از فضای موجود بیبن ۲۰ تا ۲۵ cfm برای محیط های مسکونی برای هر متر مربع از فضای موجود بین ۱۵ تا ۲۰ cfm در نظر می گیریم. مهم ترین ومتعارف ترین سیستم تمام آبی، سیستم فن کویل است. فن کویل ترمینالی است که ازیک فیلتر باراندمان کم، ویک یاچند فن سانتریفوژهمراه باکویل سرد و گرم تشکیل شده است.(برخی از فن کویل ها، درسیستم چهارلوله ای دارای یک کویل سرد و یک کویل گرم هستند.) هوای ورودی به فن کویل نخست ازروی فیلتر می گذردوسپس از قسمت فن و بعد از آن از قسمت کویل عبورمی کند و وارد اتاق می شود. فن کویل ها برای جلوگیری از نشت آب تقطیر شده درآنها دارای تشتک و لوله تخلیه هستند .

ویژگی های فن کویل :

1) سرمایش و گرمایش یکنواخت و مطبوع

2) فیلترهای تصفیه هوا قابل شستشو

3) هزینه نگهداری پایین تر نسبت به سیستم های با کارکرد گازی

4) تنوع مدلهای ظاهری

5) قابلیت نصب ترموستات جهت کنترل و برنامه ریزی دستگاه

انواع فن کویل

مهم ترين ومتعارف ترين سيستم تمام آبي، سيستم فن كويل است. فن كويل ترمينالي است كه ازيك فيلتر باراندمان كم، ويك ياچند فن سانتريفوژهمراه باكويل سرد و گرم تشكيل شده است. (برخي از فن كويل ها، درسيستم چهارلوله اي دارای يك كويل سرد و يك كويل گرم هستند.) هواي ورودی به فن كويل نخست ازروی فيلتر مي گذرد و سپس از قسمت فن و بعد از  آن از قسمت كويل عبور می كند و وارد اتاق می شود. فن كويل ها برای جلوگيری از نشت آب تقطير شده در آنها دارای تشتك و لوله تخليه هستند.كويل گرمايش فن كويل مي تواند به وسيله آب گرم و يا بخار كار كند. در فن كويل بجای كويل گرمايش مي توان از المان الكتريكي نيز استفاده كرد.

فن كويل ايستاده :

از فن كويل زياد استفاده مي شود. به صورت ايستاده است و مي تواند زير پنجره و يا هرجای مناسب ديگری دراتاق استقرار يابد. چنانچه فاصله كف اتاق تا زير پنجره كم باشد می توان از نوع كوتاه آن استفاده كرد. ارتفاع اين نوع كم است ولی پهنای آن زيادتر از فن كويل های ايستاده معمولی است. دريچه هوای خروجی از فن كويل های ايستاده می تواند دربالا و يا درقسمت جلوی فن كويل تعبيه شود. بدين ترتيب هوادهي يا به طرف بالا و يا به طرف جلو خواهد بود. ظاهر فن كويل ها مناسب است، ازاين رو استقرار آنها دراتاق اغلب باطرح عمومي اتاق سازگار است. فن كويل های ايستاده به ويژه برای فضاهای اداری و يا آپارتمان ها مناسب اند. صدای فن كويل های ايستاده به اين سبب كه دراتاق قرار دارند می تواند برای فضاهايي كه نياز به سكوت وآرامش دارند(آپارتمان ها) بيش ازميزان مورد نظر باشد. ولي اين امر براي ادارات و اماكني كه رفت و آمد درآنجا زياد است مشكل تلقي نمي شود.

فن کویل ایستاده

فن كويل سقفی كابينتی :

اين فن كويل ها مانند فن كويل های ايستاده هستند با اين تفاوت كه درزير سقف و به صورت افقي استقرارمي يابند. هوادهی دراين فن كويل ها از دريچه جلوی آنها و جهت آن افقی است. اين نوع فن كويل به صورت روكار نصب مي شود و برای فضاهايی كه به دلايلی نتوان درآنها از فن كويل ايستاده استفاده كرد مناسب اند.

فن كويل سقفی :

اين فن كويل ها بالای سقف كاذب نصب می شود و از ديد پنهان هستند. صدای آنها اغلب، بدين سبب كه در داخل پلنوم سقف كاذب قراردارند از دوحالت بالا كمتر است. مشكل اين نوع فن كويل ها، سختي دسترسي به آنها، تميز كردن فيلترنآآنها وياتعميرات احتمالي آنها است. هواي برگشت اتاق به دومحل مناسب يكي از اين روشها است. دراين حالت هواي برگشت نخست وارد فن كويل مي تواند پوسته خارجي نداشته باشد. هواي برگشت همچنين مي تواند ازطريق كانال برگشت به پلنوم برگشت فن كويل راه يابد. صدادراين نوع فن كويل بيشتراز نوع بدون پوسته است.

فن كويل سقفی

فن كويل افقی كانالی :

اين نوع فن كويل مانند حالت قبل است با اين تفاوت كه فن آن فشار استاتيك بيشتري دارد. از اين رو مي توان هواي خروجي از آن را ازطريق كانال به چندين اتاق رساند. صداي اين فن كويل، چنانچه ضوابط و اصول طراحي در نصب آن رعايت گردد مي تواند كمتر از حالت هاي قبل باشد، زيرا محل آن مي تواند دورتر و درجايي درنظر گرفته شود كه افزايش صدادرآنجا مهم تلقي نمي شود. دسترسي به اين نوع فن كويل و تعمير و نگهداري آن نيز با مشكلاتي روبرواست و ضعف آن تلقي مي شود. درمورد فن كويل هاي سقفي كه درداخل پلنوم و بالاي سقف كاذب نصب مي شوند لازم است كه جزئيات استقرار و چگونگي دسترسي به آنها(ازجمله بيرون كشيدن فيلترو نصب مجددآن) و پايين آآوردن تمامي دستگاه و نصب دوباره آن مد نظر طراح قرارگيرد. دراين نوع فن كويل هواي برگشت از اتاق ها باهم مخلوط مي شوند، از اين رو درجاهايي كه لازم است هوادهي به اتاق ها وبرگشت آن به صورت مستقل صورت گيردبه كارنمي آيد.

فن كويل ايستاده ستونی :

اين فن كويل به صورت ايستاده استقرار می يابد و غالبا فاصله بين كف تا سقف را مي پوشاند. دارای دريچه برگشت و دريچه رفت، فن سانتريفوژ، فيلتر هوا و كويل سرد و گرم است. غالبا رايزرهای آب سرد و يا گرم از داخل كابينت فن كويل عبور می كنند. كويل اين دستگاه می تواند به صورت سري يا موازي به رايزر مزبور متصل شود.هوای تازه مورد نياز تهويه اتاق مي تواند به دو صورت تامين شود. در فن كويل های ايستاده متعارف اين هوا می تواند از طريق دريچه كوچك پشت فن كويل كه به هوای خارج راه دارد وارد فن كويل شود. همچنين درمورد انواع مختلف فن كويل های سقفي و ايستاده لازم است هوای تازه نخست به وسيله دستگاه هواساز مستقل تا دمای هوای اتاق سرد يا گرم شود وسپس از طريق كانال هايي به اتاق و يا به پشت فن كويل ها راه يابد.استفاده از فن كويل از لحاظ مصرف انرژي مناسب و باصرفه است. دراين جا بازگرمايش و يامخلوط كردن دو هوای سرد وگرم دركارنيست. از اين رو اتلاف انرژی وجود ندارد. انرژي فن نيز به كمترين مقدار خود مي رسد زيرا افت انرژی به سبب انتقال هوا دركانال ها وجود ندارد.

ارسال نظر