Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

برق اضطراری

برق اضطراری سیستمی است که در حین قطع برق ساختمان جایگزین آن شده و برق مورد نیاز وسایل ارتباطی ، سیستم ضد حریق و ... را تامین می کند .

برق اضطراری

برق اضطراری خانگی

برق اضطراری در ساختمان‌های عمومی یا بزرگ برای اطمینان از ادامه فعالیت بعضی دستگاه‌های برقی هنگام قطع برق نصب می شود. همچنین بعضی خانواده‌ها هم برای پرهیز از مشکلات ناشی از قطع برق ، ژنراتورهای آماده به کار کوچکی را در خانه‌های خود نصب می کنند ، به خصوص در مناطق دورافتاده یا روستایی که قطع برق به دلیل برخی حوادث از جمله بارندگی و طوفان‌های شدید در آنجا ممکن است نسبتا طولانی باشد. سامانه‌های برق اضطراری و آماده به کار می توانند ساده (خانگی) یا بسیار پیچیده (مانند ساختمان‌های صنعتی و عمومی و تجاری بزرگ از جمله بیمارستان) باشند.

برق اضطراری یا آماده به کار

تفاوت بین انواع برق اضطراری گاهی می تواند کاربران را در انتخاب سامانه مناسب دچار مشکل کند. در اینجا توصیفی اجمالی از این سامانه‌ها ارایه می شود اما باید در نظر داشته باشید که بنا به مقررات و استانداردها و تشخیص کارشناسان ، ممکن است یک سامانه برق اضطراری به استانداردها ، اجزا و تجهیزاتی به جز آنچه در اینجا گفته می شود هم نیاز داشته باشند. 

سیستم برق اضطراری

برق اضطراری در زمان قطعی برق به شکل خودکار جریان برق پشتیبان را در ساختمان برقرار می کند. این سامانه باید بتواند ظرف 10 ثانیه برق سامانه‌های حیاتی و ایمنی ساختمان از جمله روشنایی مسیر خروجی ، واحد تخلیه دود ، تجهیزات هشدار آتش سوزی ، آسانسور و ... را وصل کند. به زبان ساده ، هر چیزی که برای محافظت از جان ساکنان در ساختمان نصب شده ، باید به سامانه برق اضطراری متصل باشد. نکته مهم دیگر این است که سامانه برق اضطراری باید کاملا از شبکه برق ساختمان مجزا باشد. این به معنای داشتن کانال‌ سیم کشی مجزا ، پنل مخصوص به خود ، ایستگاه توزیع و سایر تجهیزات مربوط به برقراری و توزیع برق در ساختمان به شکل مجزا است.

سیستم برق آماده به کار اجباری

این سامانه هم برای پشتیبانی از برق ساختمان در مواقع قطعی شبکه سراسری برق است ، اما برای فعال شدن 60 ثانیه زمان دارد. این سامانه لازم نیست مانند سامانه برق اضطراری کاملا از شبکه برق ساختمان مجزا باشد. این سامانه را می توان به عنوان سامانه‌‎ای برای بهبود شرایط ترک ساختمان یا کمک به عملیات ضدحریق در نظر گرفت اما برای امنیت جانی ساکنان خیلی ضروری نیست. بخش‌هایی مانند سیستم گرمایشی ، تهویه مطبوع ، سیستم ارتباطی ، تجهیزات کنترلی ساختمان ، و تجهیزات بیمارستانی می‌توانند از این سامانه استفاده کنند.

 

سیستم برق اضطراری

 

صفحه بعد

ارسال نظر