Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

درب اتوماتیک

درب اتوماتیک از اختراعات دنیای مدرن میباشد ، کافی است تا به این درب‌ها نزدیک شویم تا به شکلی جادویی مقابل ما باز شوند. یک درب اتوماتیک سازه ای باز و بسته شونده است که از فناوری خودکار شده برای محدود کردن دسترسی به ورودی و خروجی ساختمان استفاده می کند.

درب اتوماتیک

درب اتوماتیک در یک نگاه

 درب اتوماتیک ، مانند هر درب دیگری کنترل و تسهیل عبور و مرور است. اگرچه از درب های اتوماتیک برای کنترل اتمسفر فیزیکی هم استفاده می شود. درب می تواند مانعی برای ورود و خروج جریان هوا به داخل یا خارج ساختمان و یا عایقی برای صداهای نامطلوب بیرونی باشد. برخی درب های اتوماتیک طوری طراحی شده اند که فقط به افراد خاص و تأیید شده اجازه عبور می دهند. این تایید می تواند از طریق کارت‌های الکترونیکی ، اثر انگشت ، رمز عبور یا کنترل از راه دور باشد.

درب اتوماتیک به طور کلی ممکن است در هر ساختمانی یافت بشود ، به خصوص ساختمان‌های اداری و تجاری بزرگ . وجود درب اتوماتیک در جاهایی که روزانه رفت و آمد زیادی را شاهد هستند بسیار به روان شدن حرکت مراجعه کنندگان کمک می کند. ساختمان‌های خصوصی و عمومی زیادی را می توان دید که درب اتوماتیک در آنها نصب شده است، از بیمارستان‌ها و هتل‌ها گرفته تا مکان های نگهداری از معلولان و سالمندان. انواع متفاوتی از درب اتوماتیک وجود دارد که هر یک برای کاربردها و مکان های خاصی مناسب هستند و با توجه به نیاز ساختمان و ساکنان از آن ها استفاده می شود.

درب اتوماتیک

انواع درب اتوماتیک

درب اتوماتیک کشویی

درب اتوماتیک کشویی می تواند به شکل یک قسمتی ، دوقسمتی یا تلسکوپی عمل کند. این درب‌ها اغلب طوری نصب می شوند که به تنظیم جریان حرکت ورود و خروج کمک کنند. مثلا یک درب برای ورود یا یک درب برای خروج در نظر گرفته می شود. همچنین میتوان برای عبور و مرور دوطرفه ، یعنی ورود و خروج همزمان هم از این درب استفاده کرد.

این درب‌ها به طور معمول شامل اجزایی از قبیل عملگر ( نیروی محرک باز و بسته شدن )، سردر ، مسیر حرکت کشویی ، چرخ غلتکی ، پنل جانبی ، سامانه فعال سازی باز و بسته شدن (شامل سنسورها) و نیز سامانه ایمنی هستند.

درب اتوماتیک لولایی

درب اتوماتیک لولایی به جای حرکت کشویی ، موقع باز و بسته شدن ، مانند بیشتر درب‌های معمولی بر اساس چرخش حول محور لولا عمل می کنند. این نوع درب اتوماتیک می تواند یک لتی ، 2 لتی با قابلیت حرکت لت‌ها در جهات خلاف هم و جفت لتی باشد. این نوع درب اتوماتیک برای جریان عبور و مرور یک طرفه اسفاده می شود، یعنی یا فقط برای ورود یا فقط برای خروج. به شکل معمول در ساختمان ها از یک درب اتوماتیک لولایی برای ورود و دربی دیگر برای خروج استفاده می شود.

اجزا این درب هم تقریبا شامل همان قسمت‌هایی است که در قسمت قبل گفته شد، اما نیروی محرک آن به شکل گشتاوری اعمال می شود و ممکن است به جک‌های مخصوص هم مجهز باشند.

درب اتوماتیک تاشو

درب اتوماتیک تاشو عموما برای مکان‌هایی که دارای محدودیت فضا در محل ورودی و خروجی هستند مناسب است. این درب‌ها هم می‌توانند شامل یک جز تاشونده یا دو جز تاشونده باشند. از هر درب تاشو فقط می توان در یک جهت عبور کرد.

درواقع هر درب اتوماتیک تاشو یک جزیی از دو قسمت تشکیل می شود که موقع باز شدن به واسطه مکانیزم لغزش محور لولا که بین دو جز واقع شده ، روی هم قرار می گیرند و مسیر ورود یا خروج را باز می کنند.

درب اتوماتیک لولایی کم انرژی

درب لولایی کم انرژی مانند درب لولایی گفته شده هستند، اما فعال شدن سامانه باز و بسته کننده از طریق  دستگیره‌هایی صورت می گیرد که با فشار کوچکی سامانه کنترل را فعال می کنند. این درب‌ها عملکردی با بازدهی انرژی بالا دارند. مانند سایر موارد این درب‌ها هم می توانند 2 لتی یا یک لتی باشند و برای عبور یک طرفه یا دو طرفه به کار روند.

درب اتوماتیک گردان یا چرخشی

درب اتوماتیک گردان در جاهایی که جریان عبور و مرور بالایی دارند به کار می رود. این درب‌ها امکان ورود و خروج همزمان را فراهم می کنند. درب گردان کمک قابل توجهی به صرفه جویی در مصرف انرژی ساختمان می کنند و به همین دلیل هزینهء آن ها کاملا مقرون به صرفه است. این درب ها کاملاً از ورود و خروج هوای گرم یا سرد جلوگیری می کنند. برای ساختمان‌هایی که به سامانه سرمایشی یا گرمایشی مرکزی مجهز هستند این درب‌ها به طور قابل توجهی هزینه مصرف انرژی را پایین می آورند. درب‌های اتوماتیک گردان می توانند دارای دو ، سه یا چهار بال باشند که از صفحات بزرگ شیشه‌ای ساخته شده اند و عموما در ساختمان‌ها و موسسات اداری و تجاری بزرگ با رفت و آمد بالا ، از جمله بانک‌ها و مراکز خرید دیده می شوند.

درب کرکره ای اتوماتیک

از درب کرکره‌ ای برای بستن ورودی فضاهای وسیع یا جاهایی که امکان نصب درب های دیگر وجود ندارد استفاده می شود. بیشترین کاربرد درب کرکره ای اتوماتیک را می توان درب پارکینگ‌ها و مغازه‌ها و مراکز تجاری دانست. درب کرکره ای به لحاظ تامین امنیت فضایی که در آن نصب می شوند بسیار کارا و قابل اطمینان هستند و دوره سرویس آنها به نسبت سایر درب‌ها طولانی‌تر است. در گذشته از درب کرکره ای برای پارکینگ‌ها کمتر استفاده می شد و درب لولایی و درب ریلی ترجیح داده می شدند. اما با توجه به اینکه درب کرکره ای در عملکرد خودکار ، کاراتر است و نیز عایق سازی بهتری که ایجاد می کند ، استفاده از این درب‌ها برای پارکینگ‌ها رو به افزایش گذاشته است. اما از میان تمام مزایایی که درب کرکره ای دارند، بزرگترین مزیت را می توان سادگی نصب آنها دانست.

 

صفحه بعد

ارسال نظر