Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

کولر گازي

کولر گازی ، کولری است که با تبدیل گاز به مایع و سپس مایع به گاز تولید سرما می‌کند . کولر گازی را ویلیس کریر در سال ۱۹۰۲ میلادی اختراع کرد .

کولر گازي

کولر گازی

کولر گازی ، کولری است که با تبدیل گاز به مایع و سپس مایع به گاز تولید سرما می‌کند . کولر گازی را ویلیس کریر در سال ۱۹۰۲ میلادی اختراع کرد .

کولر گازی 

كولر گازي چگونه كار مي كند؟

كولر گازي شامل كندانسوري است كه در انتهاي اين اتاقک و به سمت بيرون است و يك فن كندانسور درپشت آن است كه هوا از طريق آن دميده ميشود و به حذف گرما از كندانسور كمك ميكند . در سمت ديگر اتاقک يک اپراتور وجود دارد كه يك فن نيز در پشت آن قرار دارد و هواي سرد را به داخل اتاقک مي دمد . فيلتر درجلوي شبكه اپراتور نصب شده است. كولر گازي محل مورد نظر را به طور محلي خنک مي كند ، بنابراين اگر سرمايش تنها در جاهايي كه به آن احتياج است ايجاد شود به دليل امكان تنظيم درجه حرارت ترموستات به تفكيک هر فضا و بسته به زمانهاي استفاده از آن اتاق و نياز سرمايشي آن در طول شبانه روز ارزانتر از ايجاد سرمايش به وسيله استقرار سيستم مركزي است .

 اجزای کولر گازی

انواع کولر گازی

کولر گازی معمولاً در چند مدل ساخته می‌شود :

1) کولر گازی یک تکه یا پنجره ای

2) کولر گازی  دو تکه ( اسپلیت )

3) کولر گازی پرتابل ( قابل حمل )

4) کولر گازی ایستاده

5) کولر گازی سقفی یا کاستی

6) کولر گازی داکتی یا کانالی

7) کولر گازی چند شعبه یا مولتی

کولر گازی دو تکه

کولر گازی دو تکه یا اسپلیت‌ از دو واحد مجزا ساخته می‌شوند، یونیت خارجی شامل کمپرسور و کندانسور است که در خارج از ساختمان نصب می‌گردد و یونیت داخلی که واحد تبخیر ( اپراتور ) در آن جای دارد در داخل ساختمان جای می‌گیرد. یونیت خارجی و یونیت یا پنل داخلی توسط دولوله مسی یا آلومینیومی به همدیگر مرتبط هستند.لوله باریکتر گاز سرد را از یونیت بالا به یونیت داخلی منتقل میکند و لوله ضخیمتر کار خروج وانتقال گاز گرم را به یونیت و کمپرسور بالا به عهده دارد. این کولرها معمولاً دارای دستگاه کنترل از راه دور هستند. این نوع کولرها شامل دو مدل معمولی و اینورتر می‌شوند که در مدل اینورتر تا حداکثر شصت درصد (البته در شرایط ایده‌آل) از مصرف انرژی را نسبت به مدل معمولی کاهش می‌دهد.

کولر گازی پرتابل 

کولر گازی پرتابل یا قابل حمل ، در ظرفیت‌ های پایین ساخته می‌شود و دارای حالت گرمایش نیز هست. این مدل کولر گازی دارای ریموت کنترل است و به دلیل شکل آن، برای فضاهای کوچک اجاره‌ای یا استفاده موقت استفاده می‌شود. تمام بخش‌های مختلف کولر گازی از جمله کندانسور ، اواپراتور و... در یک مجموعه جا گرفته‌اند و در حالت سرمایش ، گرمای موتور از طریق لوله خرطومی پشت دستگاه به بیرون انتقال پیدا می‌کند. در نتیجه ، این لوله خرطومی باید به پنجره یا منفذی که هوا را به بیرون انتقال می‌دهد وصل گردد. در غیر این صورت، گرمای خارج شده از هوا دوباره از طریق همین لوله خرطومی به فضا برمی گردد و کار تهویه و سرمایش به درستی انجام نمی‌شود. اما در حالت گرمایش ، نیازی به این کار نیست. گرمایش در این نوع کولر گازی از طریق هیتر انجام می‌شود که زیاد مقرون به صرفه نیست. اما امکان استفاده از این حالت در کولر گازی پرتابل در نظر گرفته شده است.

کولر گازی پرتابل

کولر گازی پنجره ای

این کولر گازی‌ها به دلیل نداشتن ریموت کنترل و نداشتن حالت گرمایش، کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. کولر گازی پنجره‌ای دارای ایراداتی است. از معایب این نوع کولر گازی، نداشتن ریموت کنترل و مصرف بالای برق و ایجاد سر و صدای زیاد است.

روش سرماسازی چگونه است ؟

داخل یونیت خارجی دستگاه یک کمپرسور گاز و یک کندانسور و یک فن خنک کننده کندانسور می باشد که عملکرد آن همانند یخچال و فریزر می باشد. بدین صورت که کمپرسور گاز را کمپرس کرده و راهی کندانسور و سپس از طریق لوله های رابط به یونیت داخلی می رساند که داخل لوله های مویین این گاز متراکم می شود و باعث می شود گاز از حالت فشرده خارج شود و در کوئل ( اپراتور ) گردش نماید. گازی که در کوئل میچرخد ، در حال جوشیدن است که گرمای مورد نیاز خود برای جوشش را از مولکولهای هوای گرمی که به فین های کوئل برخورد می‌کند بدست می‌آورد، بنابراین مولکولهای هوا سرد شده و سبب کاهش دمای محیط می‌شود، سیکل حرکت هوای محیط که به صورت بسته انجام می‌شود به عهده فن ( blower ) می‌باشد.

مزایای کولر گازی یا اسپلیت

1) کاهش انواع آلرژی ناشی از میکروب ها .

2) پالایش هوا از ذرات معلق گرد و غبار و از بین بردن باکتری ها و ویروس های موجود در فضای محیط .

3) تصفیه هوا از انواع بو های کاذب و مواد شیمیایی و دیگر آلاینده ها .

4) سرمایش بی نظیر به همراه شادابی و طراوت که به سرعت محیط شما را خنک و مطبوع میسازد .

5) با توجه به طراحی زیبا و نعطاف پذیری شکل گرفته در آن یک وسیله ایست که از دکوراسیون خوبی برخوردار است و به خوبی تکمیل کننده زیبایی در منزل یا محل کارتان خواهد شد .

6) تقسیم برودت در محیط بدان معنا که سرمای تولید شده به طور یکنواخت به محیط میرسد و به یک اندازه تمامی محیط را خنک میکند .

ارسال نظر