Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

آموزش صیقل دادن چوب با سنباده مرطوب

در این مقاله خانه دات کام تکنیک سنباده زدن چوب را به وسیله سنباده مرطوب، آموزش خواهد داد.

آموزش صیقل دادن چوب با سنباده مرطوب

مرطوب کردن سنباده تکنیکی است که برای صاف کردن و صیقل دادن چوب بکار می‌رود. توجه داشته باشید که قبل انجام این تکنیک حتما روی چوب وارنیش بزنید. همچنین قبل از اینکه کار را شروع کنید سنباده را در داخل یک ظرف آب بگذارید تا خیس بخورد.

بخش اول

در قدم اول باید روی سطح چوب را دو یا سه لایه وارنیش یا روغن جلا بزنید. پایه وارنیش را می‌توانید بسته به سلیقه خودتان انتخاب کنید. به عنوان مثال پایه وارنیش شما می‌تواند از روغن، پلی‌اورتان و یا آب باشد.

*اکثرا، چوب‌های نرم به سه لایه پوشش و چوب‌های سفت به دو لایه پوشش نیاز دارند.

 اعمال وارنیش یا روغن‌جلا

حتما یک شب زمان دهید تا وارنیش یا روغن جلا خشک شود. برای آنکه مدت زمان دقیق را بدانید به راهنمای وارنیش و یا روغن جلای خریداری شده مراجعه کنید. فقط به این نکته توجه داشته باشید که قبل از سنباده زدن باید وارنیش خشک شده باشد.

 زمان دهید وارنیش خشک شود

بعد از خشک شدن پوشش روی چوب، نوبت آنست که از یک سنباده خشک و یا سنباده برقی استفاده کنید. در هر صورت چه از کاغذ سنباده استفاده می‌کنید و چه از دستگاه سنباده زن، در شروع، درجه سنباده باید 80 باشد کمی جلو رفتید درجه سنباده را 100 کنید و در آخر از سنباده 120 استفاده کنید.

 *اگر احساس کردید که چوب صاف شده، وقت آن رسیده تا از سنباده مرطوب استفاده کنید. اما اگر  مشاهده کردید که چوب هنوز هم ناهموار است از سنباده 150 یا 180 گرید استفاده کنید تا سطح چوب صاف شود.

*اگر از سنباده‌زن برقی استفاده می‌کنید، حتما به راهنمای آن توجه داشته باشید.

 سنباده خشک یا سنباده برقی

در آخرین مرحله از بخش اول، غباراتی که روی چوب نشسته را تمیز کنید. موثرترین روش برای اینکار استفاده از یک ابزار اسپری شکل است که به یک کمپرسور متصل است و با فشار قوی هوا،گرد و غبار را پاک می‌کند.

*اگر امکان استفاده از این روش را نداشتید، با استفاده از یک پارچه‌ مرطوب که دیگر به آن نیازی ندارید سطح چوب را تمیز کنید. حتما توجه داشته باشید که برای آغاز مرحله بعد چوب حتما خشک شده باشد.

 پاک‌کردن گرد و غبار

بخش دوم

در اولین مرحله از این بخش باید سنباده خشک/مرطوب خود را انتخاب کنید. سنباده مرطوب با کاغذ‌های سنباده متداولی که در بازار وجود دارد متفاوت است. سنباده مرطوب باید همیشه مرطوب باشد در صورتی که سنباده خشک به این صورت نیست. همچنین سنباده‌های مرطوب، گرید بسیار خوبی دارند(درجه بالایی دارند)، که  باعث می‌شوند کار نهایی بسیار صاف شود.

 انتخاب سنباده

سنباده مرطوب با گرید(درجه) بالا را خریداری کنید. زیرا برای انجام این عملیات نیاز به یک سنباده قوی دارید تا سطح چوب کاملا هموار و صاف شود. توجه داشته باشید که به هیچ وجه از سنباده زیر 200 گرید استفاده نکنید. شما می‌توانید از سنباده‌ای با درجه 2000 گرید هم استفاده کنید.

*می‌توانید سنباده مرطوب با 250، 500، 750،  و 1000 گرید را خریداری کنید. سپس از پایین‌ترین درجه شروع کنید و همینطور که پیش می‌روید، درجه را افزایش دهید.

*اگر مشاهده کردید که چوب با سنباده 500 گرید صاف شده است، عملیات را متوقف کنید و از سنباده درجه بالاتر استفاده نکنید.

 سنباده مرطوب با گرید(درجه) بالا

برای آنکه عملکرد بهتری از سنباده داشته باشید بهتر است که قبل از شروع کار به مدت یک شب آن را در یک ظرف آب بگذارید تا خیس بخورد و آب را به خوبی به خود جذب کند.

*اگر خیلی عجله دارید می‌توانید به مدت 15 دقیقه سنباده را در آب بگذارید.

سنباده را در آب بگذارید 

بخش سوم

در این مرحله باید سنباده را برای سنباده کشیدن آماده کنید. برای این کار کاغذ سنباده را به یک روان‌کننده آغشته کنید. بهترین زمان اضافه کردن روان‌کننده، زمانی است که کاغذ سنباده در حال خیس خوردن است. به آسانی مایعی که در دسترس است، مانند مایع ظرفشویی را به آب اضافه کنید. نیاز نیست که کاغذ سنباده خیلی با مایع هم خیس بخورد، در همان دقایق پایانی هم مایع را اضافی کنید کافی است، فقط لازم است که سنباده روان شود.

 روان‌کننده سنباده

برای آنکه سنباده زدن را راحت‌تر انجام دهید، می‌توانید یک قطعه چوب مستطیل شکل را، همانند آنچه در تصویر می‌بینید تهیه کنید و کاغ سنباده را به دور آن بپیچید.

 پیچیدن سنباده دور یک قطعه چوب

حال سنباده زدن را آغاز کنید. توجه داشته باشید که فشار کمی اعمال کنید و به صورت دایره‌ای سنباده بزنید.

*یک یا دو بار سنباده، آن هم به شکل دایره‌ای برای هر نقطه کافی است.

 سنباده زدن

اگر بعد از یک دور سنباده احساس کردید که سطح چوب هنوز هم ناهموار است، می‌توانید یک مرتبه دیگر این فرآیند را انجام دهید.

 تکرار عملیات

بعد از اتمام سنباده زدن، با استفاده از یک دستمال مرطوب سطح چوب را تمیز کنید.

 تمیزکردن سطح چوب با دستمال مرطوب 

در انتها، و در صورت تمایل می‌توانید سطح چوب را سیلر بزنید.

*سیلر در واقع یک نوع بتونه‌کاری چوب است. چوب دارای منافذ بسیار ریز است، به همین علت برای از بین بردن آنها می‌توان از سیلر استفاده کرد.

 سیلر زدن چوب

تنظیم کننده:پ.ز

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

پیک خانه

دانلود کنید