Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

آشیانه‌ای بر فراز اسکِله قناری

شرکت فاستر و شرکا در شرق لندن، طاقی قوسی و بلند از تخته‌های چندلایه و صفحات ETFE برفراز یک مجتمع تجاری تفریحی بنا کرده است.

آشیانه‌ای بر فراز اسکِله قناری

با وجود آنکه لنگرگاه قناری در لندن مدت‌ها بی‌استفاده مانده بود، ایستگاه قطاری که از آن می‌گذرد، نقشی اساسی در حمل و نقل و شبکه‌های تجارت در این شهر شلوغ خواهد داشت. طرح پیشنهادی فاستر و شرکا، یک ساختار لوله‌ای شکل طویل دارد که یکی از نُه ایستگاه جدید راه آهن شرق به غرب را دربرمی‌گیرد و بهره‌برداری از  آن ، همزمان با مرکز خرید و پارکی در مجاورت آن، در سال 2018 آغاز خواهد شد. در مجموع این ساختمان کشتی‌ مانند 100,000 فوت مربع فضا برای مغازه‌ها و رستوران‌ها، و 45000 فوت مربع فضای سبز را در هفت طبقه شامل می‌شود که چهارتای آن‌ها پایین‌تر از سطح و زیر آب قرار می‌گیرند.

 

 

 


سطح رویی طاق سقف این مجموعه با چیدمانی شطرنجی از صفحه‌های ETFE (ethylene tetrafluoroethylene) ساخته شده که به تغییرات آب‌وهوایی در لحظه پاسخ می دهد. شکل و ماهیت پیشرفته‌ی ایستگاه، مستقیماً متأثر از تاریخ بازرگانی در این منطقه است. طاق مشبک آن از تخته‌های چندلایه کاج، و بالشتک‌های محدب و مثلثی شکل ETFE، یادآور ده‌ها کشتی چوبی ست که روزگاری در این بخش از شهر، پهلو می گرفتند.
این سقف مشبک، پلی برفراز اسکلت بتنی با 112 فوت عرض و 1017 فوت طول (طویل‌تر از سه زمین فوتبال در کنار هم) زده و از 1418 تیر چوبی و 564 مفصل فولادی، که 348 تای آن‌ها شکل منحصر به فرد دارند، تشکیل شده است. اعضای چوبی این سازه که در راستای قطر قرار گرفته‌اند به قالب‌های بتن مسلح نگه‌دارنده‌ی پارک معلق مرکزی متصل می‌شوند، در حالی که تیرهای چوبی موازی با سطح در فواصل شش متری از هم قرار دارند. در حالی که به نظر می‌رسد طاق سقف تا زیر سطح پارک ادامه می‌یابد، تیرهای چوبی از قالب‌های بتنی معلق می‌شوند و از نظر ساختاری از سازه‌ی سقف مجزا هستند. چهارده دهانه‌ی الماس‌شکل، هرکدام به عرض 40 فوت، در امتداد رأس سقف قرار دارند.

 

 

ادامه ی مطلب

ارسال نظر