آموزش رنگ نرده‌‌ زنگ‌زده

آموزش رنگ نرده‌‌ زنگ‌زده

آیا می‌دانید چطور می‌توانید نرده‌های زنگ زده را رنگ کنید!؟

پوشش نرده‌های فلزی بعد از گذر زمانی از بین می‌رود و نرده زنگ می‌زند. ما در این مقاله به همراهان خود آموزش خواهیم داد که چگونه می‌توانند به راحتی نرده‌های زنگ‌زده خود را تعمیر و رنگ کنند. این کار فرآیند دشواری ندارد، کافی است تا ابتدا تمام زنگ‌زدگی‌ها را بتراشید و بعد از آن شروع به رنگ زدن نرده‌ها کنید. در ادامه ما مرحله به مرحله این فرآیند را آموزش خواهیم داد، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

همانطور که می‌دانید نقاشی کثیف کاری زیاد دارد. به همین علت اولین کاری که باید انجام دهید این است که اطراف نرده از جمله پله‌ها، دیوارها، مبلمان، چمن‌، درخت‌ها و ... که در نزدیکی آن واقع شده و احتمال دارد که رنگ روی آن بریزد و به آن آسیب بزند را بپوشانید.

پوشش اطراف نرده

در مرحله دوم تمام لوازم ایمنی را تهیه کنید و برای انجام عملیات از آنها استفاده کنید. این لوازم ایمنی شامل ماسک،دستکش، عینک و لباس‌های محافظ است.

  لوازم ایمنی

برای از بین بردن رنگ کهنه از یک کاردک فلزی بزرگ استفاده کنید. توجه داشته باشید که نیازی نیست کل رنگ نرده را بترشاید، این کار را تا جایی که امکان دارد انجام دهید. اگر روی بخش‌هایی از نرده رنگی باقی ماند مشکلی به وجود نمی‌آورد چرا که با اعمال رنگ جدید پوشیده می‌شود. اما بهتر آن است که تا جایی که می‌شود رنگ‌ها و زنگ‌زدگی‌ها از بین بروند.

 کاردک فلزی بزرگ

بعد از اتمام مرحله بالا، یک برس سیمی سخت و زبر تهیه کنید و روی نرده بکشید تا نرده کاملا تمیز شود و روی آن تکه‌های فلز باقی نماند.

*برای انجام این مرحله می‌توانید از ورق سنباده شماره 150 نیز استفاده کنید.

*به پیچ یا سایر قطعاتی که ممکن است روی نرده وجود داشته باشد توجه کنید. در این مرحله آنها را جدا کنید و یا برای تمیز کردن روی آنها یک مایع اسیدی بریزید.

  برس سیمی سخت و زبر

اگر نتوانستید به کمک روش‌های بالا زنگ‌زدگی‌ها را از روی نرده پاک کنید، می‌توانید از ابزارهای پرقدرت دیگری مانند چرخ سنباده دستی یا سنگ جت و یا مواد شیمیایی مثل فسفریک اسید و هیدروکلریک اسید این کار را انجام دهید.

 سنگ جت  یا هیدروکلریک اسید

بعد از اتمام مرحله بالا با یک ورق سنباده شماره 150 یا یک برس فلزی زبر باقی‌مانده زنگ‌زدگی و رنگ‌ها را تمیز کنید.

 ورق سنباده شماره 150

برای تمیزکاری نهایی به مقدار مساوی و مورد نیاز سرکه سفید و آب گرم را با هم مخلوط کنید. سپس یک دستمال را به این محلول آغشته کنید و تمام گرد و غبارها و بقایای زنگ و فلز را از روی نرده پاک کنید.

*اگر سرکه سفید در دسترس نداشتید می‌توانید از مایع ظرفشویی استفاده کنید. برای تهیه این محلول 4 قاشق چایخوری از مایع ظرفشویی را با 20 میلی‌لیتر آب مخلوط کنید.

 سرکه سفید و آب گرم

سپس نرده‌ها را با آب تمیز بشویید تا هیچ گرد و غبار و آلودگی روی آنها باقی نماند.

 آبکشی نرده‌ها

بعد از شست و شوی نرده‌ها، بین سی دقیقه تا یک ساعت زمان دهید تا بصورت کامل نرده‌ها خشک شوند. اگر تمایل داشتید تا به سرعت رنگ آمیزی را شروع کنید می‌توانید با دستمال نرده‌ها را خشک کنید.

*توجه داشته باشید که فاصله زمانی بین رنگ زدن نرده و شست و شوی نرده زیاد نباشد، چرا که دوباره گرد و غبار روی نرده می‌نشیند.

*پیش از شروع عملیات رنگ، حتما از خشک شدن نرده‌ها اطمینان حاصل کنید.

 زمان دادن به خشک شدن نرده

برای شروع عملیات رنگ آمیزی ابتدا باید یک لایه پرایمر ضد زنگ روی نرده‌ها اعمال کنید. توجه داشته باشید نوع ضد زنگی که انتخاب می‌کنید ضدآب و مخصوص فلز باشد. این پرایمرها هم بصورت اسپری در بازار موجود هستند و هم به صورت سطل‌های مایع رنگ که با قلمو آنها را روی نرده می‌توانید اعمال کنید.

*اگر از اسپری پرایمر استفاده می‌کنید آن را در فاصله 15 سانتیمتری نگه دارید و روی نرده اسپری کنید.

 لایه پرایمر ضد زنگ

حدود سه ساعت زمان دهید تا پوشش اولیه خشک شود. البته به توصیه‌های درج شده روی پرایمری که خریداری کرده‌اید توجه کنید، زیرا زمان خشک شدن پرایمر از محصولی به محصول دیگر متفاوت است. معمولا این پرایمرها بین دو الی چهار ساعت خشک می‌شوند. اگر عجله‌ای برای اتمام پروژه ندارید می‌توانید حتی یک شب زمان دهید تا پرایمر اولیه خشک شود.

*توجه داشته باشید که شرایط آب و هوایی بر روی زمان خشک شدن پرایمر نیز تاثیر گذار است. به عنوان مثال در آب و هوای مرطوب پرایمر دیرتر خشک می‌شود و یا در آب و هوای گرم زودتر خشک می‌شود.

*اگر بعد خشک شدن پرایمر اولیه احساس کردید که لایه اول خیلی نازک است، می‌توانید لایه دوم را اعمال کنید. اما معمولا نیازی به این کار نیست مگر آنکه پوشش اولیه خیلی نازک باشد.

 زمان دادن برای خشک شدن پرایمر اولیه

بعد از اتمام مرحله بالا و خشک شدن پرایمر می‌توانید رنگ اصلی را اعمال کنید.

*معمولا دو لایه رنگ برای این کار کافیست اما در صورت لزوم می‌توانید نرده‌ها را سه لایه رنگ بزنید.

*قبل از اعمال رنگ لایه دوم یا لایه سوم حتما اطمینان حاصل کنید که رنگ لایه قبل به خوبی خشک شده باشد.

*انتخاب نوع رنگ(لاتکس،اکریلیک و ...) به سلیقه شخصی بستگی دارد و بر نوع خاصی از رنگ تاکید نمی‌شود.

اعمال رنگ اصلی

تنظیم کننده: پ.ز

 

نظرات


    لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
    اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید