آموزش رنگ کردن شومینه آجری

آموزش رنگ کردن شومینه آجری

اگر برای تنوع دادن به خانه به رنگ کردن شومینه فکر می‌کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

در این مقاله خانه دات کام نحوه رنگ زدن شومینه آجری را پله به پله آموزش خواهد داد. این فرآیند، کار سختی نیست فقط کافی است وسایل مورد نیاز را تهیه و بعد از آن کار را شروع کنید.

ابتدا باید تمام مبلمان و وسایل اطراف شومینه را بردارید و دور آن را خالی کنید. اگر وسایلی دارید که نمی‌توانید آنها را تکان دهید حتما روی آنها را بپوشانید.

 اطراف شومینه را خلوت کنید

با استفاده از پلاستیک و یا پارچه، فضای جلو و اطراف شومینه را بپوشانید تا در طی رنگ زدن، رنگ به نواحی دیگر نشتی نکند.

 اطراف شومینه را پارچه یا پلاستیک بزنید

با استفاده از جارو تمام خاکستر و گرد و غبارهای داخل شومینه را تمیز کنید.

*جاروی برقی می‌تواند عملکرد بهتری را نسبت به جاروی دستی داشته باشد، چراکه هم کار را آسانتر می‌کند و هم گرد و غبارها را بهتر جذب می‌کند.

 شومینه را جارو بزنید

محلولی تهیه کنید که از ترکیب صابون(منظور مایع شست‌وشو) و آب گرم باشد. سپس با یک فرچه شروع به تمیز کردن دیواره‌ها و کف شومینه کنید.

*توجه داشته باشید که برای تمیز کردن شومینه در این مرحله بهتر است که از فرچه استفاده کنید، زیرا پارچه یا ابر، زبری فرچه را ندارند و به خوبی تمیز نمی‌کنند.

 شست‌وشو با آب و صابون

با استفاده از کرم تارتار لکه‌های قدیمی و باقی مانده را پاک کنید. برای انجام این کار در یک کاسه کوچک دو یا سه قاشق غذا خوری از پودر کرم تارتار را با 20 تا 30 گرم آب مخلوط کنید تا خمیر و کرم مورد نظر به دست آید. سپس با استفاده از یک فرچه یا قلمو خمیر را به سطح لکه‌ها بمالید و اجازه دهید تا 10 تا 15 دقیقه خمیر روی لکه بماند و بعد آن را با آب گرم بشویید.

*در این مرحله شما می‌توانید بجای استفاده از کرم تارتار از جوش شیرین و یا مخلوط سرکه سفید و مقداری آب، هم استفاده کنید.

 استفاده از کرم تارتار

اگر بعد از انجام مراحل بالا هنوز هم لکه‌های سیاه و دوده در دیواره‌ها وجود داشت از تری سدیم فسفات استفاده کنید. برای این کار 240 میلی‌لیتر(یک پیمانه) از تری سدیم فسفات را با 3.8 لیترآب مخلوط کنید. سپس با استفاده از فرچه‌ای که سیم‌های فلزی دارد و یا با استفاده از سیم ظرفشویی دوده‌ها را تمیز و در نهایت با آب گرم بشویید.

*توجه داشته باشید که برای استفاده از تری سدیم فسفات، حتما از دستکش و عینک ایمنی استفاده کنید. درب و پنجره‌ را هم باز بگذارید تا تهویه هوا به خوبی صورت گیرد.

 استفاده از تری سدیم فسفات

گاهی در شومینه‌های آجری در طول زمان کپک به وجود می‌آید. اگر برای شومینه شما هم این اتفاق افتاده است با استفاده از وایتکس، کپک را از بین ببرید.  برای اینکار یک پیمانه از وایتکس را با سه پیمانه از آب مخلوط کنید. سپس پارچه‌ای که دیگر به آن نیازی ندارید را در داخل مخلوط قرار دهید تا کاملا به محلول آغشته شود. سپس به مدت نیم ساعت روی کپک‌ها بگذارید. در انتها محل را با آب گرم شست‌وشو دهید.

 استفاده از وایتکس

بعد از تمیز شدن شومینه، زمان دهید تا شومینه به طور کامل خشک شود. معمولا یک روز برای خشک شدن آجرهای شومینه کافی است اما اگر مشاهده کردید که بعد از یک روز هنوز هم مرطوب است بازهم زمان دهید تا کامل خشک شود. توجه داشته باشید که آجرهای خیس و یا مرطوب را به هیچ عنوان نمی‌توانید رنگ بزنید.

 زمان دهید تا شومینه خشک شود

حال نوبت به آن رسیده تا تعمیرات لازم را انجام دهید. اگر قسمتی از آجرها ترک خورده یا شکسته، در این مرحله آنها را تعمیر کنید.

*اگر خودتان از پس این کار بر نمی‌آیید از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

 تعمیرات لازم را انجام دهید

اگر در قسمتی از شومینه ترک یا شکافی داشتید، می‌توانید با استفاده از پوشش اکریلیک مخصوص آجر، ناحیه مورد نظر را تعمیر کنید.

 پوشش اکریلیک مخصوص آجر

در این مرحله زیرکاری رنگ آغاز می‌شود. یک غلتک، قلمو و پرایمر لاتکس خریداری کنید. این لایه در واقع یک پوشش اولیه و به نوعی بتونه به حساب می‌آید. سپس اجازه دهید تا به طور کامل خشک شود.

*شاید با غلتک نتوانید تمام نواحی شومینه را رنگ بزنید به همین علت برای نواحی خاص، از قلمو استفاده کنید.

 زیرکاری رنگ

یک رنگ لاتکس که در برابر حرارت بالا (200 درجه فارنهایت یا 93 درجه سانتیگراد) مقاوم باشد را تهیه کنید. می‌توانید از رنگ‌هایی استفاده کنید که مخصوص آجر است اما لاتکس انتخاب بهتری برای رنگ آجر است.

*اینکه از رنگ براق استفاده کنید یا مات بستگی به سلیقه شخصی شما دارد. اما معمولا رنگ مات برای آجر مناسب‌تر است.

 رنگ لاتکس

حال تمام چراغ‌ها را روشن کنید تا خوب ببینید و شومینه را رنگ بزنید. نواحی که غلتک نمی‌تواند به آن نفوذ کند را با قلمو رنگ کنید.

 شومینه را رنگ بزنید

برای آنکه رنگ دوم و سوم را اعمال کنید باید هر بار، 24 ساعت زمان دهید تا لایه قبلی خشک شود.

  24 ساعت زمان دهید

بعد از اتمام کار قلمو و وسایل رنگ را با آب گرم و صابون بشویید و زمان دهید تا رنگ شومینه به طور کامل خشک شود.

 قلمو و وسایل رنگ را با آب گرم و صابون بشویید

تنظیم کننده: پ.ز

نظرات


    لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
    اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید