آموزش ساخت شیشه رنگی

آموزش ساخت شیشه رنگی

با خانه دات کام تا انتهای این مقاله همراه شوید تا با نحوه ساخت یک شیشه هنری با قطعات شیشه‌ای رنگی آشنا شوید.

خانه دات کام این مقاله را برای آن دسته از همراهان خود آماده کرده که به شیشه‌های رنگی علاقمند هستند. ما در این مقاله آموزش خواهیم داد که چگونه می‌توانید به سادگی در خانه یک پنجره با شیشه‌های رنگی یا یک قاب شیشه‌ای با شیشه‌های رنگی بسازید. اینکه این روش ساخت را برای پنجره بکار ببرید یا هر چیز دیگری مشابه آن، به انتخاب و خواسته شما بستگی دارد.

به عنوان اولین قدم باید چهارچوب مناسب شیشه‌ای را تهیه کنید. همانطور که در بالا هم به آن اشاره کردیم ممکن است شما بخواهید به عنوان یک قاب از این شیشه‌های رنگی استفاده کنید و یا ممکن است که بخواهید قسمتی از پنجره خود را با شیشه‌های رنگی تزئین کنید، در هر صورت، قاب مورد نیاز خود را باید در این مرحله تهیه کنید.

 تهیه چهارچوب مناسب شیشه‌ای

از فروشگاه، شیشه‌های رنگی را خریداری کنید. توجه داشته باشید که ضخامت تمام شیشه‌ها یکسان باشد. سپس آنها را روی یک صفحه قرار دهید و با ابزار شیشه‌بری(الماس شیشه بری) به هر مدلی که در نظر دارید برش دهید.

*اگر می‌خواهید که تکه‌های شیشه رنگی به صورت غیرانتخابی و تصادفی شکسته و برش خورده شود، می‌توانید با چکش به آرامی روی شیشه ضربه بزنید تا شیشه به قطعات مختلفی شکسته شود.

*اگر طرحی مد نظرتان هست، می‌توانید آن طرح را ابتدا روی کاغذ بکشید و سپس بر اساس همان طرح شیشه‌ها را برش دهید.

*اگر قطعاتی که برش داده‌اید کنار یکدیگر قرار نمی‌گیرند و چفت نمی‌شوند، می‌توانید به کمک ابزار مخصوص شیشه‌بری آنها را شکل دهید تا در کنار یکدیگر چفت شوند.

 برش شیشه‌ها

بعد از برش شیشه‌ها و مشخص کردن طرح و محل قرارگیری هر تکه باید آنها را با چسب روی صفحه شیشه‌ای نصب کنید. برای انجام این فرآیند کافی است لایه نازکی از چسب را به پشت شیشه بزنید و آن را روی صفحه شیشه‌ای بچسبانید.

*اگر مقداری از چسب در قسمت‌های جانبی شیشه‌ها جمع شد، نگران نشوید، زیرا بعد از خشک‌ شدن این چسب‌ها بی‌رنگ می‌شوند.

*توجه داشته باشید چسبی که برای این عملیات تهیه می‌کنید چسبی باشد که زمانیکه خشک می‌شود، بی‌رنگ شود. معمولا چسب‌های PVA و یا ضدآب برای این فرآیند مناسب هستند.

 چسباندن قطعات

اتمام چسباندن قطعات

بعد از نصب تمام تکه‌ها، چهار ساعت زمان دهید تا چسب خشک شود.

*توجه داشته باشید که پنجره یا چهارچوب را در مکانی خشک و عاری از هر گونه گرد و غبار قرار دهید تا خشک شود.

 زمان دهید چسب خشک شود

 بعد از خشک شدن چسب در مرحله بالا نوبت به آن رسیده تا مخلوط گروت را روی شیشه‌‌ها بمالید. برای انجام این فرآیند ابتدا باید گروت رنگی مورد علاقه خود را تهیه کنید. سپس یک پیمانه از آن را با 15 میلی‌لیتر آب مخلوط کنید تا به یک قوام خمیری برسد. در صورت لزوم برای بیشتر شدن چسبندگی بافت خمیر می‌توانید کمی بیشتر آب اضافه کنید.

*توجه داشته باشید که حتما در هنگام تهیه خمیر و اعمال آن روی شیشه‌ها از دستکش استفاده کنید.

*برای این پروژه هر نوع گروتی را می‌توانید بکار ببرید. اما اکثر گروت‌هایی که بکار می‌روند گروت‌های سفید، خاکستری و یا زغالی هستند.

 آماده سازی مخلوط گروت

بعد از آماده شدن خمیر به کمک یک اسفنج یک لایه نازک از گروت با حرکات دایره‌ای را روی شیشه‌ها اعمال کنید. گروت را به کمک اسفنج به شکاف‌های بین شیشه‌ها هدایت کنید.

*در این مرحله حتما توجه داشته باشید که تمام شکاف‌ها با گروت پر شده باشد.

اعمال مخلوط گروت روی شیشه‌ها

چهار ساعت زمان دهید تا گروت کاملا خشک شود.

توجه داشته باشید که قاب یا پنجره از دسترس کودکان و یا حیوانات خانگی دور بماند، چراکه گروت حاوی مواد شیمیایی خطرناک است.

 زمان دهید گروت خشک شود 

بعد از طی زمان مورد نظر با یک اسفنج نرم و مرطوب باقی‌مانده ماسه‌ها را از روی شیشه‌ها پاک کنید.

*توجه داشته باشید که به هیچ عنوان اسفنج را کاملا خیس نکنید چرا که می‌تواند به شیشه‌ها آسیب بزند.

 پاکسازی ماسه‌های اضافی

در محله آخر با استفاده از یک قلموی نقاشی یک لایه نازک از سیلر را روی قطعات بزنید. تمام درز‌ها، شیشه‌ها و گوشه‌ها را باسیلر بپوشانید این کار باعث می‌شود تا این کار هنری شما عمر بیشتری داشته باشد.

*توجه داشته باشید که بعد از اعمال سیلر، چهار ساعت زمان دهید تا کاملا خشک شود.

سیلز زدن

 تنظیم کننده: پ.ز

نظرات


    لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
    اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید