دکوراسیون پذیرایی

دکوراسیون پذیرایی

راهنمایی برای طراحی دکوراسیون سالن پذیرایی یا اتاق نشمین.

هیچ کاری لذت‌بخش‌تر از ایجاد یک پذیرایی و اتاق نشیمن لوکس و فاخر برای لذت بردن از زمان، در کنار خانواده و دیگر عزیزانمان نیست. پذیرایی و اتاق نشمین یک نقطه اصلی در خانه شما هستند که نوع دکوراسیون دیگر بخش‌های خانه شما را تعیین می‌کنند. برای دکوراسیون پذیرایی و اتاق نشمین هیچ محدودیتی وجود ندارد شما می‌توانید از یک انبار صنعتی تا یک فضای روستایی برای طراحی دکوراسیون منزل خود استفاده کنید. البته این مطلب بدین معنا نیست که شما می‌توانید هر چیز غیراصولی و نامناسبی را برای دکوراسیون بکار ببرید، منظور این است که شما برای دیزاین فضای خود می‌توانید از ساده‌ترین چیزها الهام بگیرد و آنها را به شکل اصولی بکار ببرید.

عناصر و مولفه‌های بسیار زیادی برای تزئین پذیرایی یا اتاق نشیمن وجود دارد، از رنگ و کفپوش گرفته تا کوسن‌ها، پرده‌ها، قفسه کتاب، شومینه و بسیاری از مولفه‌های دیگر که ما در این مقاله قصد داریم شما را با برخی از این مولفه‌ها در راستای بهترین چیدمان، آشنا کنیم.

اولین مطلبی که شما برای دکوراسیون پذیرایی یا اتاق نشمین خود باید در نظر داشته باشید این است که طرفدار چه سبکی هستید؟ سبک مدرن، سبک کلاسیک، سبک روستیک، سبک سنتی و یا سبک‌هایی دیگر. شما حتما باید بدانید از بودن در فضایی مدرن لذت می‌برید یا فضایی کلاسیک، سپس بر اساس آن تهیه وسایل و دیزاین خانه را شروع کنید.

دومین مطلبی که باید به آن توجه کنید، ابعاد و شکل سالن پذیرایی است. برخی پذیرایی‌ها یا اتاق‌های نشمین به شکل مستطیل هستند و برخی دیگر به شکل مربع، برخی اتاق‌های پذیرایی بزرگ هستند و برخی دیگر کوچک. شما برای خرید مبلمان و وسایل تزئینی دیگر به این مولفه‌ها نیاز دارید، بنابراین پیش از هر کاری ابعاد و مدل پذیرایی خود را مشخص کنید.

نکته سوم در دکوراسیون سالن پذیرایی یا اتاق نشیمن، انتخاب رنگ دیوار، کاغذ دیواری و یا پارچه دیواری است، که تمام این مولفه‌ها به سلیقه شخصی، متراژ خانه و سطح نور طبیعی موجود در خانه بستگی دارد. در صورتیکه خانه شما نور طبیعی خوبی دارد می‌توانید از رنگ‌های تیره استفاده کنید، اما اگر این امکان وجود نداشت حدالامکان از بکار بردن رنگ‌ها یا کاغذ‌دیواری‌های تیره خودداری کنید.

نکته چهارم در دکوراسیون پذیرایی در خصوص پرده است. پرده اتاق پذیرایی یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها در دکوراسیون پذیرایی است و برای انتخاب آن باید وسواس زیادی به خرج دهید. انتخاب مدل پرده به سبک به کار رفته در طراحی خانه و سلیقه شخصی شما بستگی دارد. به عنوان مثال معمولا شکل پرده‌ها در خانه‌هایی که سبک مدرن دارند ساده است و خانه‌هایی که سبک کلاسیک دارند فاخر و شلوغ است.

نکته دیگری که در خصوص دکوراسیون سالن پذیرایی وجود دارد مربوط به انواع مختلفی از اکسسوری‌هاست. شما برای انتخاب اکسسوری سالن پذیرایی انتخاب‌های نامحدودی دارید از تابلو گرفته تا انواع مجسمه‌ها، گلدان‌ها، قفسه‌های نفیس کتاب، میز کنسول، آینه و غیره، که براساس سبک خانه، رنگ و مدل مبلمان و پرده‌ها می‌توانید اقدام به خرید آنها کنید.

یکی از مولفه‌های مهم دیگر در دکوراسیون خانه به ویژه خانه ما ایرانی‌ها فرش است. بدون اغراق می‌توان گفت که فرش و قالی در خانه ما ایرانی‌ها حرف اول را دکوراسیون می‌زند. انتخاب یک فرش زیبا و فاخر که متناسب با فضای موجود و دیگر فرنیچرهای خانه باشد می‌تواند به طور معجزه‌آسایی به زیبایی اتاق پذیرایی یا نشمین شما بیفزاید و گرما و روح وارد خانه کند. توجه داشته باشید که برای خرید فرش علاوه بر موارد فوق به متراژ سالن پذیرایی توجه کنید. اگر اتاق پذیرایی کوچکی دارید به هیچ عنوان از فرش‌های بزرگ و یا بلعکس استفاده نکنید.

مولفه دیگر در دکوراسیون سالن پذیرایی انتخاب کفپوش است. برای انتخاب کفپوش همانند دیگر مولفه‌های دیگر باید به سبک طراحی خانه و سلیقه خود توجه کنید. اگر به دنبال ایجاد یک فضای لوکس هستید می‌توانید از سنگ‌های مرمر در ابعاد بزرگ، پارکت و یا لمینیت استفاده کنید. اگر بودجه شما محدود است می‌توانید از انواع دیگر سنگ‌ها و سرامیک‌ها استفاده کنید.

توجه داشته باشید که اگر سالن پذیرایی شما متراژ زیادی داشته باشد امکان مانور و دکوراسیون‌های مختلف وجود دارد، مثلا می‌توانید از مبلمان‌های بزرگ، پرده‌های فاخر و شلوغ، کوسن‌های طرح‌دار یا فرش‌های بزرگ و دیگر مولفه‌ها استفاده کنید، اما اگر سالن پذیرایی شما متراژ کمی داشته باشد، در انتخاب مبلمان، اکسسوری‌ها، رنگ دیوارها و کاغذدیواری‌ها، پرده‌ها و دیگر عوامل باید بسیار هوشمندانه قدم بردارید. مثلا باید سعی کنید تا از رنگ‌های روشن و خنثی بیشتر استفاده کنید، سبک مدرن را بیشتر به کار ببرید و یا مبلمان‌های متوسط تا کوچک را انتخاب کنید.