Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

همه چیز در مورد آهک

آهک، جزو متریال‌هایی است که از زمان‌های باستان به عنوان یک ملات در ساختمان‌سازی به کار رفته است و امروزه نیز همچنان یکی از پرکاربردترین متریال‌ها در صنعت ساختمان است.

همه چیز در مورد آهک

آهک یک کلسیم حاوی مواد معدنی است که در درجه اول از اکسیدها، هیدروکسید، اکسید کلسیم و یا هیدروکسید کلسیم تشکیل می‌شود.

آهک محصولی است که از زمان‌های قدیم همیشه به عنوان یک ملات ساختمانی به کار می‌رفته و حالت چسبنده دارد. این متریال هم‌اکنون هم جزو پرمصرف‌ترین مصالح ساختمانی و مهندسی است. از محصولات این ماده می‌توان به سنگ آهک، سیمان، بتن و ملات اشاره کرد. شایان ذکر است که آهک یک ماده اولیه برای تصفیه شکر نیز هست. همچنین از ترکیب آهک و سولفات آهن به طور گسترده‌ای برای تصفیه فاضلاب‌ها استفاده می‌کنند.

سنگ‌ها و مواد معدنی که این مواد از آنها گرفته می‌شوند، معمولا شامل انواعی از سنگ آهک یا گچ می‌باشد، که در درجه اول از کربنات کلسیم تشکیل شده است. این مواد می‌توانند به حالت‌های مختلفی تبدیل شوند، به عنوان مثال می‌توانند برش داده شوند، خرد شوند، به پودر تبدیل شوند و یا به حالت‌های شیمیایی دربیایند.

آهک‌هایی که برای مصالح ساختمانی به کار می‌روند به سه دسته تقسیم می‌شوند:

*آهک خالص

*آهک هیدرولیک (آهکی که با آب مخلوط می‌شود)

*آهک نامرغوب یا مرده

این آهک‌ها می‌توانند طبیعی یا مصنوعی باشند. همچنین این آهک‌ها را می‌توان از روی محتوای منیزیم آنها مانند آهک دولومیت یا منیزیم شناسایی کرد. به علاوه کیفیت و چگونگی پردازش آهک بر نحوه استفاده از آن بسیار تاثیرگذار است.

جالب است که بدانید رومیان از دو نوع ملات آهک برای ساختن بتون رومی استفاده ‌می‌کردند که به آنها این امکان را داد تا در معماری انقلابی ایجاد کنند که از آن به عنوان "انقلاب بتن" یاد می‌شود.

رمز کار آنها این بود که برای ساخت ملات سازه‌های خود، از ترکیب آهک و سنگ‌ها یا خاکسترهای آتشفشانی استفاده می‌کردند. به همین علت سازه‌های آنها به مقاومت و استحکامشان در طول سالیان دراز مشهور هستند.

آهک

تنظیم کننده: پ.ز

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

پیک خانه

دانلود کنید