دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون داخلی منزل

تشریح نکات کلیدی در دکوراسیون داخلی و بازسازی ساختمان

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی هنر و علم را در هم می‌آمیزد. دکوراسیون داخلی تخصصی چند مولفه اصلی دارد که شامل توسعه مفهومی، برنامه‌ریزی برای فضا، بازدید دقیق از محل، برنامه‌نویسی، تحقیق، مذاکره با ذینفعان پروژه، مدیریت ساخت و ساز و اجرای طرح می‌باشد.

طراحی داخلی عمدتا به طراحی کارآمد و زیبای فضا در یک چهار دیواری اشاره دارد که شامل گستره بسیاری وسیعی از جمله لوله‌کشی، کف، دیوار، پنجره، سقف، مبلمان، سیستم آشپزخانه و غیره است.

طراح داخلی دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟

طراحان داخلی با تعیین نیازهای فضا، انتخاب موارد اساسی و ضروری و آیتم‌های دکوراتیو مثل رنگ‌ها، نور و متریال‌های مختلف، فضاهای داخلی را کاربردی، ایمن و زیبا می‌کنند.

با توجه به توضیح مختصری که برای آشنایی با حرفه دکوراسیون داخلی ارائه کردیم باید متوجه شده باشید که دکوراسیون داخلی خانه کار آسانی نیست و شامل مولفه‌های بسیار زیادی است به همین علت در صورت تمایل به تغییر دکوراسیون و بازسازی خانه بهتر است که این کار را به متخصص آن بسپارید.

ما در ادامه این مقاله قصد داریم تا به برخی نکات کلیدی این حرفه شما را آشنا کنیم تا برای دکوراسیون و بازسازی فضای خود بتوانید بهترین و به صرفه‌ترین گزینه را انتخاب کنید.

دکوراسیون داخلی

نکات کلیدی در دکوراسیون داخلی

 • اولین قدم برای ایجاد تغییر و طراحی داخلی این است که شما ابتدا فضای کلی مورد علاقه خود را در ذهنتان تصور کنید. تصور این فضای کلی تنها محدود به درب و پنجره و کف نیست بلکه شامل تمام جزئیات خانه اعم از مبلمان، لوستر، تلویزیون، وسایل آشپزخانه و غیره می‌شود. به عبارت ساده‌تر شما باید خانه مورد علاقه خود را با تمام جزئیات در ذهن تصور کنید. تجسم کنید که رنگ مبلمان، رنگ پرده و حتی مدل پرده به چه صورت باید باشد. مشخص کنید که منزل شما قرار است سبک مدرن داشته باشد یا کلاسیک و یا مدرن.
 • در قدم دوم، شما باید طرح ذهنی خود را روی کاغذ پیاده کنید. نکته بسیار مهمی که در این مرحله وجود دارد این است که ابعاد تمام فضاها را مشخص کنید، چراکه یکی از مولفه‌های اصلی در طراحی داخلی اصولی تهیه وسایل متناسب با فضای موجود است.
 • به این نکته توجه داشته باشید متریال‌هایی که تهیه می‌کنید اعم از یخچال، تلویزیون، تختخواب و غیره با متراژ و فضای داخلی شما هماهنگی داشته باشند. به عنوان مثال مبلمانی را خریداری نکنید که نسبت به فضای شما بسیار بزرگ یا بسیار کوچک است.
 • نکته مهم بعدی در دکوراسیون داخلی توجه به نورپردازی خانه است. نور و روشنایی به شکل باورنکردنی در فضا تغییرات مثبت ایجاد می‌کنند.
 • یک نکته بسیار بسیار با اهمیت در دکوراسیون داخلی امروزی این است که جسارت داشته باشید. یعنی سعی نکنید تا برای دستیابی به زیبایی، عناصر مشابهی در خانه به کار ببرید بلکه سعی کنید تا از اصل تضاد هم استفاده کنید که فضای بسیار متفاوت‌تری بسازید. به عنوان مثال اگر مبل سرخی را خریداری کرده‌اید حتما به دنبال این نباشید که پرده قرمز هم خریداری کنید بلکه با پیروی از اصل تضاد و تهیه یک پرده سرمه‌ای می‌توانید فضای پر جنب و جوش‌تری ایجاد کنید.
 • نکته مهم دیگری که در دکوراسیون داخلی باید به آن توجه کنید پارتیشن بندی فضا است. اگر فضای بزرگی در اختیار دارید آن را به بخش‌های کوچک‌تر و کاربردی‌تر تقسیم کنید. به عنوان مثال اتاق تلویزیون(تی‌وی روم) را از پذیرایی جدا کنید.
 • یکی از آیتم‌های مهم دیگری که در دکوراسیون داخلی باید در نظر داشته باشید رنگ دیوارهاست. رنگ دیوارها، نوع کاغذ دیواری و رنگ و بافت آن همگی می‌توانند نقش بسزایی در دکوراسیون منزل شما داشته باشند که باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید و با توجه به متراژ خانه، نور خانه و مولفه‌های دیگر بهترین انتخاب را داشته باشید.
 • انتخاب کفپوش مناسب از دیگر آیتم‌های مهم در طراحی داخلی است. شما باید کفپوش را متناسب با رنگ دیوارها و سبک خانه خود انتخاب کنید. اگر به دنبال ایجاد یک فضای گرم هستید می‌توانید از پارکت استفاده کنید اما اگر به دنبال ایجاد یک فضای مدرن یا کلاسیک هستید می‌توانید از سنگ‌های مختلف استفاده کنید.

سبک‌های مختلف در دکوراسیون داخلی

همانطور که پیش‌تر هم به آن اشاره کردیم در قدم‌های اول دکوراسیون داخلی باید سبک مورد پسند خود را برای خانه مشخص کنید. باید تعیین کنید که به سبک مدرن علاقه دارید یا سبک کلاسیک؟

ما در ادامه برای آشنایی بیشتر شما با این سبک‌ها، آنها را به طور مختصر معرفی خواهیم کرد.

 سبک مدرن

خانه‌های سبک مدرن دارای متریال‌ها و دکوراتیوهای مدرن، رنگ‌های ساده و خطوط صاف و منظم هستند. سبک مدرن با کاربرد متریال‌های سنتی به شدت مخالف است. یعنی اگر شما تمایل دارید که خانه شما به سبک مدرن ساخته شود کاربرد هر متریال سنتی را باید در آن حذف کنید. کلمه مدرن در لغت به معنای تازه، جدید، نو، نوین، روزآمد، مجهز و پیش رفته است. بنابراین به طور کلی می‌توان نتیجه گرفت که یک خانه مدرن شامل تک تک این لغات است.

سبک مدرن

سبک کلاسیک

خانه‌های سبک کلاسیک، خانه‌هایی هستند که در آنها دیوارهای آینه‌کاری شده، نقاشی شده، گچ‌بری شده، مبلمان‌های آنتیک، دکوری‌های آنتیک، پرده‌های فاخر، رنگ‌های قرمز، سبز، طلایی و آبی دیده می‌شود. زمانیکه شما وارد خانه‌های کلاسیک می‌شود حسی سرشار از اصالت خواهید داشت.

سبک کلاسیک

سبک نئو مدرن

سبک نئو مدرن، تلفیق سبک کلاسیک و مدرن است. اگر شما تمایل دارید خانه شما هم متریال‌های مدرن داشته باشد و هم متریال‌های کلاسیک می‌توانید از اصول این سبک بهره‌مند شوید. معمولا در عصر حاضر افراد از این سبک استفاده می‌کنند چراکه اصول سخت سبک مدرن یا سبک کلاسیک را ندارد، در واقع انعطاف و مانور بیشتری در این سبک می‌توان داشت.

سبک نئو مدرن

 سبک مینیمال

خانه‌های سبک مینیمال اغلب خانه‌هایی هستند که رنگ غالب در دکوراسیون آنها رنگ سفید است. سادگی، حذف متریال‌ها، وسایل و دکوری‌های اضافی، کاربرد رنگ‌های خنثی و خلوتی فضا از ویژگی‌های بارز این سبک است.

سبک مینیمال

سبک روستیک

سبک روستیک در معنای لغوی به معنای سبک روستایی است اما به این معنا نیست که خانه‌ها به سبک خانه‌های روستایی ساخته می‌شوند. در واقع در این سبک از خانه‌های روستایی الهام گرفته شده است. به عبارت ساده‌تر در سبک روستیک متریال‌های روستایی مثل سنگ و چوب به شکل مدرن در خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سبک روستیک

بازسازی ساختمان

خانه‌های مسکونی و مکان‌های تجاری هر چقدر هم که با مصالح با کیفیت ساخته شده باشند، باز هم بعد از مدتی نیاز به بازسازی و تعمیر دارند و این بازسازی یا می‌تواند به علت نگهداری و تعمیر ساختمان باشد و یا برای بخشیدن ظاهر زیبا و جدیدتر به بنا باشد؛ که در هر حالت باید با برنامه‌ریزی مشخصی این بازسازی صورت گیرد تا هزینه‌ای که صرف خرید مصالح و گروه بازسازی و کارگر و غیره می‌شود به هدر نرود و نتیجه کار آن چیزی باشد که صاحب ملک توقع داشته است.

 بازسازی یا می‌تواند به صورت کلی شامل دیوارها، کف پوش، سقف، نما و وسایل خانه باشد و یا اگر بودجه در اختیار شما محدود است، می‌تواند مربوط به وسایل خانه باشد. اما در هر صورت باید قبل از هر کاری بودجه خود برای بازسازی را تعیین کنید و مشخص کنید که چه هدفی از بازسازی دارید و تا چه میزان نیاز دارید که این کار انجام شود؛ زیرا وقتی که به خوبی بدانید که چه می‌خواهید و بتوانید آن را برای معمار یا طراح یا دکوراتور توضیح دهید، آنها هم به خوبی می‌توانند یک برنامه‌ریزی منسجم برای کار شما انجام دهند تا کار سریعتر پیش برود و از هدر رفتن هزینه‌های اضافی هم جلوگیری می‌شود.

بازسازی خانه

برای بازسازی خانه‌ها باید جنس مصالح را مشخص کنید و بدانید که می‌خواهید کدام قسمت‌ها تعمیر و بازسازی شوند و چه مصالحی جایگزین آن شود. به طور مثال اگر می‌خواهید که کفپوش خانه یا آشپزخانه و قسمت‌های مختلف را تغییر دهید و یا بافت دیوارها یا سقف تغییر کند، باید نوع بافت جایگزین و متراژ آن مشخص شود تا هزینه‌ها برآورد شود.

معمولا برای جنس‌های مختلف افراد متفاوتی متخصص هستند و این طور نیست که یک فرد به تنهایی برای انجام کارهای تمامی قسمت‌ها آمادگی داشته باشد. بهتر است برای بازسازی، خانه خود را به دست تیمی بسپارید که از کیفیت کار آنها مطمئن باشید و نمونه کارهای آنها را مشاهده کرده باشید؛ زیرا هزینه کردن در این مورد جای دوری نمی‌رود.

برعکس اگر به علت صرفه جویی در هزینه‌ها از گروه‌‌های آماتور استفاده کنید، در خلال کار بازسازی باید هزینه‌‌های بیشتری پرداخت کنید تا کار به سمت درستی حرکت کند و در نهایت متوجه می‌شوید که همین هزینه‌ها می‌توانست بابت به کار گرفتن یک گروه از متخصصان بهتر مصرف شود.

هدف بازسازی ساختمان

همیشه هدف از بازسازی ساختمان تعمیر و نگهداری آن نیست، گاهی صاحبخانه بعد از مدت کوتاهی علاقمند است که تغییرات جزئی و کلی در دکوراسیون داخلی منزل خود ایجاد کند و گاهی هم دقیقا به علت تعمیر ساختمان یا خرابی‌ها مجبور به این کار می‌شود. حتی خرابی در لوله کشی ساختمان و برق کشی و غیره می‌تواند باعث بازسازی ساختمان در قسمتهای مختلف مثل سقف، کف اتاق خواب، آشپزخانه و غیره شود. برای اینکه این تغییرات به زیبا سازی هرچه بیشتر ساختمان شما کمک کنند و نتیجه مطلوب‌تری به دست آورید، باید مراحل بازسازی ساختمان را به خوبی انجام دهید و این کار جز به دست افراد متخصص و مهندسین این زمینه حاصل نمی‌شود. در ادامه با مراحل بازسازی ساختمان آشنا خواهید شد.

مراحل بازسازی ساختمان

 • بازدید اولیه از قسمت‌های مختلف ساختمان و نوع سازه (فلزی،بتنی،آجری بادیوارهای باربرو غیره).
 • آماده سازی طرح سه بعدی متناسب با فضاهای موجود و جدیدترین ایده‌های روز.
 • تخریب قسمت‌های اضافی و ایجاد فضاسازی مناسب بر اساس طرح.
 • تکمیل کلیه کارهای بازسازی و در انتها پاکسازی محل از نخاله‌ها.

برآورد هزینه بازسازی ساختمان

همانطور که می‌دانید اطلاع از هزینه‌ها اهمیت بسیار زیادی در انجام پروژه‌های مختلف دارد و برای تخمین قیمت باید به این نکته توجه داشته باشید که قرار است کدام یکی از موارد و قسمت‌ها تغییر کنند و کدام یک از بخش‌ها هم نیاز به بازسازی دارند و برای این اعمال باید از چه مصالحی و با چه کیفیتی استفاده شود؟

 تعیین تمامی این موارد کمک می‌کند که تخمین درستی از هزینه‌ها داشته باشید. شما می‌توانید به راحتی هزینه مواد اولیه که قسمت مهمی از هزینه بازسازی خانه می‌شود را تعیین کنید. بهتر است قبل از انجام هر کاری برای جلوگیری از مشکلات احتمالی یک چک لیست تهیه کنید و نکات مورد نظر خود را در آن قید کرده و هزینه احتمالی هرکدام را مشخص کنید تا در نهایت هزینه بازسازی آپارتمان یا منزل خود را بدانید و سپس دست به طراحی و بازسازی ساختمان بزنید.

معمولا تعیین قیمت برای هر مترمربع تعیین می‌شود و نوع مصالح مانند لوله کشی، سرامیک، کابینت و همچنین کفپوش و کاغذ دیواری تعیین کننده قیمت نهایی خواهند بود.

قوانین بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان قوانینی دارد که باید به آن توجه داشته باشید و موظفید آنها را رعایت کنید. البته همه عملیاتی که در رابطه با نوسازی و بازسازی ساختمان انجام می‌شود نیاز به مجوز ندارد و فقط بعضی از اصلاحات نیاز به مجوز از طرف شهرداری دارد. در ادامه با برخی از اقداماتی که نیازی به مجوز از سمت شهرداری ندارند آشنا می‌شوید و اینگونه می‌توانید راحت‌تر و سریعتر کارهای بازسازی و نوسازی ساختمان خود را با خیال راحت انجام دهید.

 • تمامی اقدامات مربوط به تعمیر و تعویض کف‌سازی طبقات و زیرزمین
 • سیمان‌کاری و سفیدکاری
 • نقاشی
 • کلیه اقدامات مربوط به تعمیر و تعویض نمای ساختمان
 • تغییرات مربوط به محوطه و حیاط ساختمان (مثل ساخت باغچه)
 • احداث حوض یا استخر به شرط آن که منجر به از بین رفتن فضای پارکینگ نشود.