Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

الهام از طبیعت برای بازیافت مصالح قدیمی

خرشی و تیمش با حفظ تنها سازه این خانه آن را از نو ساخته و گسترش داده و طبقه ای جدید هم به آن افزوده اند.

الهام از طبیعت برای بازیافت مصالح قدیمی

نقش جدید برای مصالح قدیمی

احمد خرشی از اعضای گروه سازنده هوم پرفکشن، به الهام گرفتن از طبیعت در ساخت خانه معروف است. او دوستدار محیط زیست است و در صورت امکان، همواره همه چیز را بازیافت می کند و از نو به کار می گیرد. خرشی و تیمش با حفظ تنها سازه این خانه آن را از نو ساخته و گسترش داده و طبقه ای جدید هم به آن افزوده اند. در این روند، گروه تا جایی که می شد چوب های استخراج شده از ساختمان را حفظ کرد تا از آن ها در طراحی داخلی برخی اتاق ها بهره ببرد. چوب کاجی که در تزئین دیوار این خانه به کار رفته، از سازه سقف قدیمی خانه بیرون کشیده شده است. پس از بیش از 70 سال قرار داشتن در معرض گرما، رنگ چوب تغییر کرده و به گفته خرشی منحصر به فرد شده است.

 

 

گروه چوب را ، به شکل صفحاتی با ضخامت های متفاوت بریده تا تفاوت رنگ سطح گرمادیده چوب با لایه های تازه تر و درونی تر آن موقع نصب روی دیوار بهتر به چشم بیاید. برای دادن جلوه بیشتر به این دیوار چوبی، چراغ های LED هم در اطراف آن نصب شده است. گروه همچنین از کفپوش چوبی قدیمی خانه در ساخت قابی چوبی روی سقف اتاق نشیمن استفاده کرده است. سه رنگ متفاوتی که در این طرح چوبی به چشم می خورد، نشان دهنده مسیری است که اجزای آن از کف تا سقف پیموده اند.

 

 

رنگ روشن آن مربوط به چوب بلوط ماشینکاری شده است. رنگ طلایی رنگ اصلی کفپوش قدیمی ست، و چوب بلوط با رگه های آبنوس، همان رنگی ست که تیم سازنده در کفپوش جدید خانه به کار برده است. سقف خانه ظاهری فریبنده دارد و مانند نورگیر به نظر می رسد.. هنگام تخریب، گروه تصمیم می گیرد تا پنجره چوبی قدیمی و زیبای خانه را حفظ کند و از آن در جایی استفاده کند. آنها این پنجره را در سقف کتابخانه، مانند قابی به آسمانی غیرواقعی نصب کرده اند.

 

 

روشنایی چراغ های LED مخفی که در کنار آن تعبیه شده اینطور القاء می کند که این پنجره یک نورگیر است. همچنین با نصب دریچه های لولایی در این پنجره، این امکان هم برای ساکنان فراهم شده که در صورت لزوم پنجره را باز کنند و لامپ های LED را تعویض کنند. آخرین چیزی که با استفاده مجدد از چوب در این خانه ساخته شده، یک تخته از جنس افرا برای کانتر آشپزخانه است. البته این تخته از ساختمان قدیمی خانه به دست نیامده، بلکه از درخت افرایی که در جایی دیگر به دلیل ساخت و ساز مجبور به قطع آن شده اند استخراج شده است.

 

 

 

ارسال نظر