Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

زیباترین سازه‌های بتنی جهان

قرار نیست از بتن فقط برای ساختمان پارکینگ یا مصالح دیگر استفاده کرد .
در خیلی از ساختمان‌های مشهور جهان از بتن استفاده شده است .

زیباترین سازه‌های بتنی جهان

به گزارش سی ان ان، بتن ماده‌ای ساخته شده توسط بشر است که از تمام مواد ساخته شده توسط بشر بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. بتن ماده اصلی سازه‌های بشری، از ساختمان پانتئون (معبد رومی) گرفته تا خانه‌ی اپرای سیدنی است.تاشِن (Taschen) ناشر آلمانی کتب هنری است که به تازگی کتابی با عنوان «100 ساختمان بتنی معاصر» را منتشر کرده است. این کتاب هنر معماران معاصر در استفاده‌ی مبتکرانه از بتن را نشان می‌دهد. نویسنده کتاب «فیلیپ جودیدیو» است که می‌گوید: «بتن نوعی سنگ مایع است که انعطاف‌پذیر و با دوام است. معماران حرفه‌ای می‌توانند به شکلی زیبا از آن استفاده کنند و هنر معماری خود را به رخ بکشند .»

از بتن در سبک زبره کاری یا همان «معماری بروتالیست» و انواع سبک‌های دیگر ازجمله سبک فوتوریسمِ زها حدید استفاده می‌شود. در ادامه با برخی از سازه‌های بتنی زیبا و معماران آن‌ها آشنا شوید .
 سانست چپل – گروه BKNR
کلیسای غروب آفتاب یا سانست چپل (Sunset Chapel) در مکزیک قرار دارد. این کلیسا توسط گروه BKNR طراحی و ساخته شده که یک خواهر و برادر به نام‌های استبان و سباستیان سوارز این گروه را مدیریت می‌کنند. این کلیسا در میان کوه‌ها ساخته شده و معماری بتنی و ساختار آن هم بی‌شباهت به محیط اطراف نیست. بنابراین می‌توان گفت که این کلیسای زیبا اصلا نظم اطراف را به هم نزده است .

 

 

مسیر گردشگری ملی سلویکا – ریولف رامستاد
مسیر گردشگری ملی سلویکا (Selvika) در فینمارکِ نروژ ساخته شده است. این سازه‌ی بتنی زیبا برای تزیین مجسمه خاصی ساخته نشده است. این سازه‌ی حلزونی شکل در حقیقت محل استراحت کنار جاده‌ای در  فینمارک نروژ است که در شمال شرقی کشور فنلاند قرار دارد. در این سازه‌ی زیبا، چندین حمام، رختکن دوچرخه برای دوچرخه‌سواران و باجه‌های اطلاعاتی قرار دارد .

 

 

موسِم – رودی ریسیوتی

موزه تمدن اروپا و مدیترانه که به اختصار MuCEM نامیده می‌شود در شهر زیبای مارسی در فرانسه ساخته شده است. این موزه زیبا در محل یک اسکله متروک ساخته شد که نمای مشبک آن توجه هر بیننده‌ای را به خوب جلب می‌کند. شاید این شبکه‌ها در نگاه اول ظریف به نظر برسند و فکر کنید که از چوب ساخته شده است، اما تمام آن‌ها از بتن تقویت شده با فیبر با دوام بالا ساخته شده‌اند .

 

 

مرکز مدنی بایسن‌تِنیال – لوسیو مورینی و گروه GGMPU

مرکز مدنی بایسن‌تِنیال در کوردوبای آرژانتین قرار دارد و در طراحی این سازه مانند سازه موسِم از ظرافت مثال‌زدنی استفاده شده است. کوردوبا مرکز ایالت کوردوبا در کشور آرژانتین است .

 

ادامه ی مطلب

ارسال نظر