چطور یک ساختمان بسازیم

چطور یک ساختمان بسازیم

در نظر داریم تا در این مقاله چگونگی ساخت یک ساختمان را به صورت مختصر آموزش دهیم.

فرآیند ساخت و ساز ساختمان یک فرآیند طولانی، پیچیده و پر هزینه است. هر کشور، استان و هر منطقه‌ای قوانین محلی خود را برای ساخت و ساز دارد که قبل از هر چیز حتما باید به آنها توجه کنید و طبق همان اصول پیش بروید. در مطالب زیر خانه دات کام قدم به قدم اصول ساخت یک ساختمان را تشریح خواهد کرد.

محل و مکان ساختمانی که می‌خواهید بسازید را مشخص کنید. برای این کار شما باید برآورد کنید که چقدر بودجه دارید، برای چه هدفی ساختمان را می‌سازید(اهداف تجاری، مسکونی و...)، با چه محدودیت‌هایی رو به رو هستید و غیره و غیره. توجه داشته باشید که در هنگام مشخص کردن موقعیت به دسترسی‌های محلی آن هم توجه داشته باشید. بعد از مشخص شدن محل، باید نقشه ساختمان را متناسب با اهداف و موقعیت ساختمان طراحی کنید. برای این کار باید به یک معمار متخصص مراجعه کنید، چراکه فرآیند نقشه‌کشی ساختمان فرآیندی پیچیده است که فقط متخصصان آن قادر به انجامش هستند.

 مشخص کردن موقعیت

مشخص شدن محل

معمار متخصص

مجوزهای لازم را دریافت کنید. مجوزهای مختلفی برای کاربری‌های مختلف ساختمانی وجود دارد. پس باید با توجه به موقعیت ساختمان، اندازه ساختمان و نوع کاربری ساختمان به شهرداری منطقه مراجعه کنید و مجوزهای لازم را دریافت کنید.

*برای اطلاع بیشتر از چگونگی دستیابی به مجوزهای ساخت، باید با دفاتر شهرداری تماس بگیرید و یا به وب‌سایت‌های معتبر آن مراجعه کنید.

 مجوزهای لازم

حال با استفاده از نقشه، برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهید و عملیات را شروع کنید. لیست کارها را تهیه کنید. ممکن است بعضی‌ کارها را خودتان بتوانید انجام دهید اما برخی دیگر را باید به پیمانکار واگذار کنید. قبل از شروع عملیات بودجه خود را مشخص کنید در صورت لزوم می‌توانید وام بگیرید.

استفاده از نقشه

گودبرداری زمین را آغاز کنید. در این مرحله نوبت به آن رسیده تا اولین مرحله از ساخت و ساز را شروع کنید. برای اینکار با استفاده از یک بولدوزر سطح زمین را به هر اندازه‌ای که مشخص کرده‌اید گود و صاف کنید.

 گودبرداری

فوندانسیون را بسازید. عمق بتن و فوندانسون ساختمان به اندازه و نوع کاربری ساختمان بستگی دارد. سازه‌های مختلف، عمق‌های مختلف دارند. تمام لزومات این مرحله را باید با توجه به تمام ویژگی‌های ساختمان از پیش تعیین کرده باشید.

 فوندانسون

میلگرد یا مش‌سیم را برای مقاومت بیشتر بتن اضافه کنید. این کار باعث می‌شود تا پایه ساختمان محکم‌تر شود و احتمال ترک‌خوردگی و صدمات کاهش یابد.

 میلگرد یا مش‌سیم

بعد از بتن‌ریزی حتما 24 ساعت زمان دهید تا بتن خودش را بگیرد و توجه داشته باشید که قبل از این 24 ساعت هیچ فعالیتی روی آن انجام ندهید.

  24 ساعت زمان دهید

بعد از گذر 24 ساعت تمام کار را مجددا بازبینی کنید. شاید لازم باشد از یک مهندس ناظر در این مرحله کمک بگیرید. این بازرسی برای آن است تا مشخص شود ساختمان ایمن ساخته شده است.

مهندس ناظر

بعد از اتمام مراحل بالا نوبت به آن رسیده تا متریال‌های مورد نیازتان را برای ساخت ساختمان سفارش دهید. این متریال شامل اسکلت فلزی، اسکلت بتنی و یا الوارهای چوبی است، که انتخاب هر کدام از این متریال‌ها به نوع ساختمان و تشخیص معمار ساختمان وابسته است. باید توجه داشته باشید که این مرحله اصلی‌ترین مرحله در ساخت ساختمان است که باید توسط پیمانکار متخصص انجام شود.

تهیه متریال‌های مورد نیاز

 اسکلت فلزی یا اسکلت بتنی

بعد از اجرای مراحل فوق نوبت اجرای سقف است. متریال‌هایی که برای اجرای سقف ساختمان بکار می‌روند مختلف هستند که مطابق با نیاز و تشخیصتان باید نوع آن را انتخاب و اجرا کنید.

 اجرای سقف

در این مرحله مجددا از یک مهندس ناظر کمک بگیرید تا تمام اصول و موارد ایمنی را بررسی کند. این کار برای آن است که اطمینان حاصل شود ساختمان تا به اینجای کار روی اصول ساخته شده است.

مهندس ناظر

بعد از بازدید مهندس ناظر تیغه چینی را آغاز کنید. معمولا برای تیغه‌چینی دیوار از بلوک‌های سیمانی، سفالی و یا آجری استفاده می‌کنند.

تیغه چینی

بعد از اتمام تیغه‌چینی دیوار به اصطلاح وارد نازک‌کاری ساختمان می‌شوید. در این مرحله مراحل فوق را به ترتیب باید انجام دهید.
1) لوله‌کشی‌(اعم از لوله آب، گاز و...)
2) سیم‌کشی‌(اعم از سیم تلفن، برق و...)
3) عایق‌بندی‌(اعم از ایزوگام و...)
4) شمشه‌گیری
5) گچ دیوار
5) سفید کاری
6) کشته کشی گچ
7) نصب موزاییک کف و قرنیز
8) سرویس‌ها
9) نصب سرامیک کف ، کاشی‌کاری یا سنگ‌کاری
10) سقف کاذب
11) نما
12) کابینت آشپزخانه و درها

 عایق‌بندی‌

لوله‌کشی‌

ایزوگام

گچ دیوار

نمای ساختمان


تنظیم کننده:پ.ز

نظرات


    لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
    اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید