آموزش ساخت آبرو سقف شیروانی

آموزش ساخت آبرو سقف شیروانی

آبرو، کانالی است که از طریق آن آب برف و باران از روی شیروانی به یک محل مشخص شده انتقال می‌یابد که خانه دات کام در این مقاله نحوه ساخت‌اش را آموزش خواهد داد.

ساخت آبرو در کنار شیروانی سقف، یکی از ملزمات ساختمان است. چرا که هم از گل‌آلود شدن زمین‌ اطراف ساختمان جلوگیری می‌کند و هم مانع از آن می‌شود تا دیوارها در اثر ریزش باران و آب دچار پوسیدگی شوند. در واقع آبرو آب برف و باران را از روی سقف هدایت کرده و به محل مشخص شده انتقال می‌دهد. جنس آبرو، هم می‌تواند از آلومینیوم باشد و هم از فلزات مشابه.

برای ساخت آبرو سقف شیروانی اولین مرحله مشخص کردن شیب زمین است. چرا که آبرو طوری باید ساخته شود که آب را به سمت شیب انتقال دهد. اگر ساختمان شما در یک زمین مسطح است، آبرو را به محلی هدایت کنید که خیلی نزدیک به ساختمان نباشد، تا آب دور ساختمان جمع نگردد.

 مشخص کردن شیب زمین

بعد از مشخص شدن محلی که آب آبرو باید به آنجا انتقال یابد نوبت به ساخت آبرو هست. برای اینکار ابتدا همانند تصویر دو عدد میخ را به دو طرف انتهایی قسمتی که آبرو نصب می‌شود بزنید. توجه داشته باشید که این میخ‌ها سه الی پنج سانت باید از لبه جایی که نصب می‌شوند، فاصله داشته باشند.

 نصب میخ

سپس این دو میخ را به وسیله یک ریسمان(طناب یا سیم) به یکدگیر متصل کنید. این ریسمان برای آنست که شما به صورت دقیق، شیب و محل قرارگیری آبرو را مشخص کنید.

 اتصال دومیخ با ریسمان

برای ایجاد شیب در آبرو یکی از میخ‌ها را 1 تا 3.5 سانتیمتر پایین‌تر بیاورید.

 جابجایی میخ‌ها برای ایجاد شیب

شیب را روی fascia board(صفحه فاشیا)، با گچ علامتگذاری کنید. همچنین محل قرار گیری براکت‌ها یا همان پایه‌های دیواری نگهدارنده آبرو را نیز باید علامتگذاری کنید.

* fascia board، بالاترین قسمت از سطح ساختمان است که آبرو روی آن نصب می‌شود.

*فاصله بین این براکت‌ها می‌تواند تا یک متر باشد، نه بیشتر.

علامتگذاری گچ

حالا نوبت آنست تا قسمت خروجی آب را نصب کنید. این قسمت را در انتها به سمت پایین و روی صفحه فاشیا نصب کنید.

 نصب قسمت خروجی

سپس یک یا چند براکت بزرگ که تعداد آنها بستگی به طول آبرو دارد را به وسیله دریل و پیچ، روی صفحه فاشیا نصب کنید. گاهی ممکن است که طول آبرو زیاد باشد به همین علت باید دو یا چند قطعه را به یکدیگر وصل کنید. در نقطه اتصال آنها این براکت‌ها باید نصب شوند.

 نصب براکت

بعد از نصب براکت‌های بالا، باید براکت‌های پشتیبانی U شکل را نصب کنید. نکته‌ای که در نصب براکت‌های U  شکل حائز اهمیت است، آنست که به هیچ عنوان بیش از یک متر نباید از یکدیگر فاصله داشته باشند.

 راکت‌های پشتیبانی U شکل

حالا قسمت انتهایی آبرو را نصب کنید.

 قسمت انتهایی آبرو

آبرو را به اندازه نیاز برش دهید.

 برش آبرو

اگر از آبروای با جنس PVC استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید که انتهای قسمت برش خورده را روغن‌کاری کنید تا برای اتصال و ضربه‌ای که در زمان اتصال وارد می‌کنید مشکلی بوجود نیاید.

  روغن‌کاری

حال آبرو را روی براکت‌ها قرار دهید.

 جای‌گذاری آبرو

بعد از این مرحله تعدادی براکت U شکل برای جای گذاری لوله‌های تخلیه آب روی دیوار نصب کنید و در نهایت لوله‌های خروجی را همانند تصاویر، جای گذاری کنید.

 نصب لوله‌های تخلیه

براکت U شکل

نصب  لوله‌های تخلیه

نصب لوله‌ انتهایی به سمت شیب

تنظیم کننده: پ.ز

نظرات


    لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
    اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید