آیا می‌دانید آجر خنک کننده چیست!؟

آیا می‌دانید آجر خنک کننده چیست!؟

آجرهای خنک کننده که با استفاده از پرینترهای سه بعدی تولید می‌شوند، به عنوان یک سیستم سرمایشی در ساختمان‌ها بکار می‌روند.

آجر خنک کننده به وسیله سیستم تبخیر آب، باعث پایین آمدن دمای هوای محیط خود می‌شود. به همین علت به آن آجر خنک کننده می‌گویند. این روش از خنک‌سازی از هزاران سال پیش مورد استفاده قرار می‌گرفته است و روشی نیست که بگوییم محققان و متخصصان به تازگی آن را ابداع و به بازار عرضه‌ کرده‌اند. حتی برخی نقاشی‌های دیواری که در حدود 2500 سال قبل از میلاد مسیح کشیده شده‌اند، نشان می‌دهند که برده‌ها در حال بردن کوزه‌های آب به اتاق‌های خنک، برای خنک شدن آب هستند. بنابراین نتیجه می‌گیریم که سیستم آجر خنک کننده یک روش کهن خنک سازی است و چیزی که هم اکنون وجود دارد یک نسخه پیشرفته از همان نسخه‌های قدیمی است.

آجرهای خنک کننده که توسط چاپگرهای سه بعدی تولید‌ می‌شوند همانند اسفنج یک بافت متخلخل دارند که درون آن بافت‌ها پر از آب می‌شود. سپس این آب‌ها درون آجر تبخیر می‌شوند و محیط را خنک می‌کنند. همچنین این آجرها یک بخش سایبان مانند دارند که از شدت حرارت نور خورشید می‌کاهند. آب درون آجرها نیز به صورت دستی، با استفاده از پمپ و یا اسپری تامین می‌شود. تخمین زمان تامین آب مجدد نیز به شرایط آب و هوایی و اندازه آجرها بستگی دارد.

کم هزینه بودن مواد و سهولت در تولید و نصب آجرهای خنک کننده، آنها را به یک سیستم مناسب برای  تهویه، بویژه در کشور و شهرهایی که آب و هوای گرم و خشک مانند خاورمیانه و استرالیا غربی دارند، تبدیل کرده است.

همانطور که می‌دانید در عصر ما یکی از دغدغه‌های اصلی در کل جهان کاهش مصرف انرژی و یا بهینه کردن مصرف انرژی است. با توجه به اینکه آجر خنک کننده با صرف کمترین انرژی هوای محیط را خنک می‌کند، بنابراین می‌توان روی آن به عنوان یک سیستم خنک کننده کم مصرف حساب باز کرد و در جهت کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌ها بکار برد.

آجر خنک کننده

آجر خنک کننده

تنظیم کننده: پ.ز

نظرات


    لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
    اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید