ساخت حوضچه سنگی بدون پمپ

ساخت حوضچه سنگی بدون پمپ

با خانه دات کام همراه باشید تا در ادامه مقاله با چگونگی ساخت یک حوضچه سنگی بدون پمپ زیبا، آشنا شوید.

دیدن آب و صدای آب  حس آرامش به آدمی می‌بخشد. اگر به دنبال آن هستید تا این حس آرامش را به خانه خود بیاورید ما در کنار شما هستیم تا آموزشی در خصوص چگونگی ساخت یک حوضچه به شما ارائه دهیم. حوضچه‌ای که ما در این مقاله ساخت آن را آموزش می‌دهیم یک حوضچه تزیینی بدون پمپ با سنگ‌های رودخانه‌ای و گل نیلوفر آبی است.

در اولین قدم باید مدل و محل قرارگیری حوضچه را مشخص کنید.

*توجه داشته باشید که اگر حوض را در حیاط خلوت خانه می‌سازید، با شرکت آب، برق و گاز تماس بگیرید تا به خانه شما بیایند و محل قرار گیری لوله‌ها را برای شما علامتگذاری کنند تا به آنها آسیبی وارد نشود.

*اگر در حیاط حوض را می‌سازید، توجه داشته باشید که به درختان خیلی نزدیک نشوید، زیرا ممکن است ریشه آنها آسیب ببیند.

 مدل و محل قرارگیری حوضچه

به کمک یک طناب شکل حوضچه‌تان را مشخص کنید. همچنین در این مرحله باید تعیین کنید که عمق و طول حوض چقدر باید باشد.

*تعیین عمق حوض به شرایط آب‌وهوایی موقعیت زندگی افراد هم بستگی دارد. چرا که در مناطق مرطوب و سرد، آب دیرتر تبخیر می‌شود، پس عمق کم هم می‌تواند خوب باشد، اما در مناطق گرم و خشک که آب به سرعت تبخیر می‌شود عمق و طول حوض، هر چه بیشتر باشد بهتر است.

*همچنین نکته‌ دیگری که در خصوص عمق حوض در مناطق سردسیر وجود دارد، آنست که اگر می‌خواهید داخل حوض حیوانی بیندازید و یا گیاهی در آن پرورش دهید، عمق حوض را بیشتر بگیرید تا در زمان سرما آب قسمت‌های زیرین حوض یخ نزند و حیوان‌هایتان در آن زنده بمانند.

مشخص کردن شکل حوضچه‌

حال به کمک یک بیل شروع به حفاری کنید. خاک‌هایی که از زمین تخلیه می‌کنید را در جایی نگه‌ دارید زیرا در مراحل بعد برای ساخت لبه‌های حوض به آن احتیاج دارید.

 حفاری

همانطور که در تصویر می‌بینید حوضچه از سه لایه تشکیل شده است. لایه اول باید ماسه ریخته شود و تمام شکاف‌ها و درزها پوشیده شود. در لایه دوم موادی که به اصطلاح قابل تجزیه زیستی هستند قرار می‌گیرند، مثل بطری‌های پلاستیکی له شده یا روزنامه باطله. همچنین اگر می‌خواهید به صورت تخصصی و تمیزتر کار را انجام دهید از کاور مخصوص این کار استفاده کنید. سپس در آخرین لایه از آسترهای ضد آب مخصوص استخر، که انواع مختلفی در بازار دارند(مانند pvc black liner) استفاده کنید و روی آن چند تکه سنگ بگذارید.

 حوضچه از سه لایه تشکیل می‌شود

بعد اتمام مرحله بالا توسط یک شلنگ، حوضچه را از آب پر کنید تا لایه‌ها(کاورها) به خوبی در سر جای خود قرار بگیرند و فیکس شوند.

حوضچه را از آب پر کنید 

دور تا دور لبه حوض یک شکاف 6 اینچی (16 سانتیمتری) ایجاد کنید و تمام چمن‌های آن را به صورت منظم و به صورت کادر، تخلیه کنید. لبه‌های اضافی کاور و آستر را در داخل آن بگذارید و دوباره چمن‌های تخلیه شده را روی آن بگذارید و شروع به چیدن سنگ‌های رودخانه‌ای و لوازم تزیینی کنید.

 تخلیه اطراف حوضچه

توجه داشته باشید که اگر در اطراف باغ و یا منزلتان برکه طبیعی دارید، می‌توانید با گالن از آنجا آب بردارید و داخل حوضتان بریزید.

آب برکه

حوضچه نهایی

تنظیم کننده: پ.ز

نظرات


    لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
    اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید