Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

آموزش ساخت دیوار آجری

در این مقاله نحوه ساخت دیوار آجری را آموزش خواهیم داد، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

آموزش ساخت دیوار آجری

زمان ساخت دیوار آجری به پنج‌ هزار سال پیش برمی‌گردد. درست است که ساخت دیوار آجری ساده به نظر می‌رسد، اما ساخت یک دیوار حرفه‌‌ای و تمیز به آموزش و تمرین نیاز دارد.

نکته: دستورالعمل زیر برای ساخت دیواری به طول 0.6 متر و بلندای 1.8 متر است. اما جای نگرانی نیست شما به دلخواه و طبق همین دستور می‌تواند با ابعاد دلخواه دیوار خود را بسازید.

بخش اول: مهیا کردن ابزار مورد نیاز

در اولین مرحله باید آجرهای مورد نیازتان را تهیه کنید. آجر، انواع مختلفی دارد که باید آن را مطابق با نیازتان انتخاب کنید.

به عنوان مثال دسته‌ای از آجرها برای شرایط سخت آب و هوایی هستند که می‌توانند در برابر شرایط سخت جوی مانند رطوبت زیاد مقاومت داشته باشند. معمولا از این آجرها برای فضای بیرونی ساختمان استفاده می‌کنند، مانند دیوار باغ. دسته دوم، مقاومت متوسطی در برابر شرایط جوی دارند و می‌توانند در مکان‌هایی به کار روند که شرایط جوی سردی دارد. دسته سوم، آجرهایی هستند که برای دکوراسیون داخلی خانه بکار می‌روند.

 انواع مختلف آجر

در دومین مرحله مقدار مناسب آجر را تهیه کنید. به این نکته توجه داشته باشید که در حین کار ممکن است آجری شکسته شود، پس حتما مقداری آجر اضافی هم تهیه کنید. همچنین اگر سطحی که روی آن دیوار میزنید ناهموار باشد باید یک یا دو ردیف آجر در زیر کار به عنوان پایه بچینید، پس میزان آجرهای زیر کار را هم در نظر داشته باشد.

میزان ملات نیز بستگی به میزان آجرهای شما دارد. ملات را مطابق با تعداد و میزان آجرها تهیه کنید.

 مقدار مناسب آجر

در مرحله سوم عملیات آغاز می‌شود. در این مرحله باید فوندانسیون کار را آماده کنید.

میزان عمق فوندانسیون شما بستگی به میزان ارتفاع دیوار دارد. اگر دیوار شما بلند است عمق را به نسبت آن بیشتر بگیرید، اگر کوتاه هست که باید عمق فوندانسیون را کمتر در نظر بگیرید.

همچنین در این مرحله و قبل از آنکه بتن را داخل گودال بریزید باید به میزان مورد نیاز، چوبی که به عنوان ستون عمل می‌کند را برش داده و در گودال قرار دهید.

در این مرحله باید بتن را داخل گودال بریزید و 2 الی 3 روز زمان دهید تا بتن‌ها خشک شوند.

 فوندانسیون

 برای آن یک دیوار حرفه‌ای بسازید و دچار مشکل نشوید از چوب‌ها و یا میله‌های اندازه‌گیری استفاده کنید.

همانند آنچه که در تصویر می‌بینید در انتها و هر گوشه دیوار یکی از این چوب‌ها را قرار دهید و سپس به چوب مقابلش بندکشی کنید. این کار باعث می‌شود تا شما بدانید که ملات هر ردیف را چقدر بزنید و ارتفاع تمام ردیف‌ها یکسان از آب در بیاید.

 بندکشی

بعد از اتمام و تهیه ابزار مراحل قبل نوبت به آن رسیده تا تمام ابزار مورد نیاز مراحل بعد را تهیه کنید. این ابزار عبارتند از: سیم و یا بند برای بندکشی، ملات و ظرف ملات، گیره تراز کردن، ماله، چکش، متر، آب، فرچه، تارپولین، میخ و تخته برای ساختن میله اندازه‌گیری.

 ابزار مورد نیاز

بخش دوم: ساخت اولین ردیف

قبل از شروع دیوارچینی، همانند تصویر جای چیدمان آجر را خالی بگذارید و دور آن را تارپولین بندازید. زیرا ممکن است در حین کار ملات روی زمین بریزید. این کار باعث می‌شود تا ملات روی تارپولین بریزد و به راحتی بتوانید آن را جمع‌آوری کنید.

 تارپولین

توسط متر یا خود آجر، جای قرارگیری آجرها را خط‌کشی کنید. انجام این کار با متر آسانتر است.

 جای قرارگیری آجرها

میله و یا تخته‌های چوبی اندازه‌گیری را جای‌گذاری کنید و فرآیند بندکشی را انجام دهید.

 فرآیند بندکشی

آجرها را درون یک ظرف آب بگذارید تا خیس شوند. سپس از آب در آورید و زمانی کوتاهی دهید تا مقداری خشک شوند. البته نه خشک کامل، باید مرطوب باشند تا ملات را به خود بگیرند.

 مرطوب کردن آجر

حال روی سطح اول ملات بریزید و آجرها را روی آنها قرار دهید.

 ریختن ملات روی سطح اول

گذاشتن آجر روی ملات

توجه داشته باشید که برای هر 2 الی 3 آجر ملات بریزید، آنها را جای گذاری کنید و دوباره به سراغ ملات ریزی برای 2 الی 3 آجر بعدی بروید. 

برای هر سه آجر ملات بزنید

چیدن آجرها

برای آنکه آجرها به خوبی در کنار یکدیگر چفت شوند همانند تصویر به قسمت‌های کناری آجرها هم ملات بزنید.

به قسمت‌ کناری آجر هم ملات زده شود

زمانی که شما آجرها را مقداری فشار می‌دهید که در جای خود مستقر شوند خواهید دید که مقداری ملات از بغل آجرها بیرون می‌زند. به کمک یک ماله به راحتی این مواد اضافی را خارج کنید.

 خارج کردن ملات اضافی

اتمام ردیف اول

حال برای چیدن ردیف دوم بند اول را باز کنید و ردیف دوم را بندکشی کنید.

برای چیدن دومین ردیف، باید اولین آجر را از وسط نصف کنید و آجر نصفه را بگذارید. برای این کار از هر ابزاری که در دسترس دارید می‌توانید استفاده کنید.

*قسمت مسطح آجر نصف شده به سمت بیرون باشد و قسمت بریده شده را، ملات بزنید و به آجر بعدی متصل کنید.

*بعد از جای گذاری آجر نصفه، باید آجر کامل را مورد استفاده قرار دهید.

*قسمت ابتدایی و انتهایی این ردیف باید آجر نصفه باشد.

بندکشی ردیف دوم

جای گذاری آجر نصفه

جای گذاری آجر کامل 

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که ردیف‌ها یکی در میان باید با آجر نصفه ساخته شوند. یعنی سطح اول از آجر کامل استفاده می‌شود، سطح دوم از آجر نصفه، سطح سوم مجددا از آجر کامل و سطح بعد مجددا از آجر نصفه. این کار را تا رسیدن به ارتفاع مورد نظر انجام دهید. تمام ردیف‌ها را همانند سطح اول، بندکشی کنید، ملات بزنید، آجرها را بچینید، ملات اضافی آن را بگیرید و به سطح بعد بروید.

*در انتها اگر مشاهده کردید که جایی به ملات نیاز دارد، با ماله مقداری ملات به آن ناحیه اضافه کنید.

*در انتها با استفاده از یک ماله مخصوص و نازک، می‌توانید ملات‌های بین آجرها را کاملا صاف کنید.

صاف کردن ملات بین آجرها

 اتمام کار

تنظیم کننده: پ.ز

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

پیک خانه

دانلود کنید