Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

آزبست سمی را بیشتر بشناسید

آزبست یک ماده معدنی طبیعی است که می‌تواند به صورت الیاف کرکی شکلی برای عایق‌ کردن ساختمان به کار رود. اما شایان ذکر است که این الیاف سمی هستند و کاربرد آنها در بسیاری از کشورها ممنوع است.

آزبست سمی را بیشتر بشناسید

آزبست اصطلاحی است که برای اشاره به شش ماده معدنی سیلیکاتی که به صورت طبیعی یه وجود می‌آیند بکار می‌رود. کریستال‌های این مواد معدنی از فیبرهای نازک و بلندی تشکیل شده‌اند که هر کدام از این فیبرها، رگه‌های میکروسکوپی دیگری دارندکه می‌توانند از طریق ساییده شدن و سایر فرآیندهای دیگر در اتمسفر آزاد شوند. این سنگ معدنی می‌تواند به الیاف کرک مانندی تبدیل شود که حکم عایق دارد. این مواد مقاومت بالایی در برابر حرارت، برق و خوردگی دارند. برای مقاوم‌تر شدن موادی همچون پارچه، کاغذ، سیمان، پلاستیک و سایر مواد دیگر می‌توان آزبست را با آنها ترکیب کرد.

در مقابل تمام ویژگی‌های مثبتی که آزبست به عنوان یک عایق دارد، به دلیل موادی که در هوا منتشر می‌کند برای سلامتی بسیار مضر است و می‌تواند منجر به ایجاد التهاب، زخم و آسیب‌های ژنتیکی به سلول‌های بدن شود. آزبست همچنین می‌تواند بیماری سرطان بویژه سرطان ریه را ایجاد کند.

قبل از آنکه خطرات آزبست برای سلامتی شناخته شود از آن به عنوان عایق کردن ساختمان‌ها اعم از عایق سازی کف، دیوار و سقف استفاده شده است. اما در حال حاضر در بسیاری از کشورها استفاده از آزبست به عنوان مصالح ساختمانی در ساختمان ممنوع است. از جمله این کشورها می‌توان به انگلستان اشاره کرد.

آزبست

در اکثر ساختمان‌هایی که قبل از سال 2000 ساخته شده‌اند، کاربرد آزبست را می‌توانید مشاهده کنید. اگر محتوای این آزبست‌هایی که درون ساختمان‌ها به کار رفته‌اند سالم باقی مانده باشند، خطرات کمی برای سلامتی دارند، اما اگر آسیب دیده باشند خطرات جدی برای سلامتی به همراه دارند، چرا که الیاف آنها این امکان را پیدا می‌کند تا در جو پراکنده شوند و به بدن انسان آسیب وارد کند. نشانه‌های ابتلا به بیماری‌های ناشی از آزبست می‌تواند تا سال‌ها خفته باشد و بعد از یک مدت طولانی بروز پیدا کند.

علیرغم بیماری‌هایی که آزبست ایجاد می‌کند جالب است که به صورت گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد و اغلب ساختمان‌هایی که پیش از دهه ۱۹۸۰ ساخته شده است از آزبست هستند.

هم اکنون بسیاری از کشورهای در حال توسعه از آزبست به عنوان مصالح ساختمانی استفاده می‌کنند و  معدن‌های آزبست نیز همچنان در حال فعالیت است. حتی بزرگترین تولید کننده آزبست روسیه در سال 2015 یک میلیون تن آزبست تولید کرده است.

تنظیم کننده: پ.ز

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

پیک خانه

دانلود کنید