Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

طراحی اتصالات فولاد معماری

فولاد یکی از قوی ترین و پرکاربردترین مصالح در محل ساخت و ساز است که برای استفاده نیاز به آمایش و پرداخت دارد.

طراحی اتصالات فولاد معماری

اتصالات فولاد معماری

اتصالات فولاد از مواد بسیار مهم در معماری پروژه ساختمانی است ، و در صورت استفاده بجا، علاوه بر کارایی ، در زیبایی معماری و صرفه جویی هزینه­ هم مفید خواهد بود. در این مطلب نکاتی درباره­ طراحی فولاد غیرساختمانی ( غیرسازه­ای ) که به نام فولاد معماری هم شناخته می شود صحبت خواهیم کرد. البته فولاد ساختمانی هم یک جز بسیار مهم در بسیاری پروژه­ها است و کاربردهای بسیاری در ساخت اسکلت ساختمان ، چارچوب ها و راه پله دارد ، اما اصول طراحی آن متفاوت است.
وقتی می خواهیم درباره­ی فولاد معماری صحبت کنیم ، در ابتدا باید بدانیم که فولادهای نورد گرم و نورد سرد چه فرقی با هم دارند. فولاد نورد سرد سطحی تمیزتر و صاف­تر دارد که بزرگترین مزیت آن است ، اما تنها در طول­هایی تا 12 اینچ و با شکل­های معدودی در سطح مقطع تولید می شود . فولاد نورد سرد با همین شکل و اندازه­های استاندارد نه تنها برای ساخت اجزائی نظیر نرده و دستگیره­های راه پله به کار می رود، بلکه این ویژگی مهم را هم دارد که در فرآیند نورد سرد سطح محصول مانند نورد گرم پوسته پوسته نمی شود و یکنواخت است. سطح نرم و یکنواخت فولاد نورد سرد باعث می شود که برای به دست آوردن محصول نهایی نیاز چندانی به پرداخت مجدد نباشد. در حالی که فولاد نورد گرم علی رغم کاربردهای زیادی که دارد نظیر تیرها ، کانال­ها و لوله­ها ، سطحش ناهموار و خشن است و برای رسیدن به سطح مطلوب در کاربردهای ظریف تر ، نیاز به عملیات فلزکاری جداگانه­ای دارد.
عامل مهم دیگر در طراحی فولاد معماری ، این است که برای استفاده در داخل یا خارج ساختمان قرار است به کار رود. سازندگان معمولاً فولادهایی را که مصارف خارجی دارند ، آبکاری می کنند که این فولادها موقع نصب نیاز به فرآیندهای خاص خود دارند. در اتصالات این نوع فولادها، از جوشکاری قوسی الکتریکی با گاز محافظ استفاده می شود که کاملاً اطراف محل اتصال را می پوشاند و درزی برای عبور و نفوذ آب به داخل محل اتصال باقی نمی گذارد. هرچند جوشکاری قوسی الکتریکی به اندازه ی سایر جوش ها دقت و کارایی دارد، اما به این روش مجال چندانی برای تمرکز به ریزه کاری­ها و پرداخت های ظریف در اتصالات به وجود نمی آید. 
از طرف دیگر در کاربردهای داخلی ، جوشکاری تنگستن تحت پوشش گاز آرگون یا به اختصار جوش آرگون ترجیح داده می شود، چرا که سطح نهایی در این روش تمیزتر و با زائده های جوش کمتری همراه است. هرچند جوش آرگون زمان بیشتری می گیرد، اما ارزش آن را دارد. زیرا فولادهایی که برای کاربردهای داخلی تولید می شوند باید سطح هموارتر و صاف تری داشته باشند تا به زیبایی کار لطمه وارد نشود.

 

اتصالات فولاد 1

 

 

اتصالات فولاد 2

 

 

اتصالات فولاد 3

 

 

اتصالات فولاد 4

 

 

اتصالات فولاد 5

 

 

اتصالات فولاد 6

 

 

اتصالات فولاد 7

 

 

اتصالات فولاد 8

 

 

اتصالات فولاد 9

 

 

اتصالات فولاد 10

 

 

اتصالات فولاد 11

 

 

ارسال نظر