مفهوم طراحی فعال در معماری

مفهوم طراحی فعال در معماری

طراحی فعال؛ رویکردی در معماری که هدفش توسعه جوامع سالم است.

طراحی فعال، به عنوان یک رویکرد هیجان‌انگیز برای ارتقای سطح سلامت انسان‌ها، ارتقای کیفیت کار و در راستای نیل به تقویت رشد ساختمان‌های سبز معرفی شده است. این رویکرد، رویکرد نسبتا جدیدی نیست اما کاربرد آن هنوز در بسیاری از جوامع جا نیفتاده است.

مفهوم طراحی فعال، رویکردی است که به موجب آن فعالیت‌های جسمانی و بدنی در یک فضای عمومی یا مسکونی تشویق می‌شود. بر اساس تحقیقات بهداشتی در مورد تاثیر ورزش بدنی در مبارزه با چاقی و سایر نگرانی‌های مربوط به سلامتی، طراحی فعال از دیدگاه معماری و طراحی به عنوان یک راه‌حل برای بهبود «بهزیستی جسمی، روحی و اجتمائی» معرفی شد.

در واقع فرض این رویکرد بر این اصل استوار است که اگر ساختمان و یا هر محیط عمومی دیگری، به گونه‌ای طراحی شود که امکان فعالیت‌های بدنی در محیط افزایش پیدا کند، هم سطح سلامتی کلی افراد ارتقا پیدا می‌کند و هم سطح کیفیت کارایی آنها در محیط‌هایی مثل محیط‌های اداری افزایش می‌یابد.

به عبارتی دیگر، طراحی فعال با الهام از استراتژی‌های مختلف از توسعه جوامع سالم حمایت می‌کند.

مفهوم طراحی فعال

حالا، مزایای این طرح چیست و چگونه تاثیر مثبت می‌گذارد؟ در ادامه به تعدادی از مزایای این طرح اشاره خواهیم داشت.

افزایش سلامتی و خوش‌بینی

افزایش فعالیت بدنی، گذشته از اینکه از بروز بیماری‌ها پیشگیری می‌کند، به طور گسترده‌ای باعث می‌شود که سطح شادی و سلامتی کلی بدن افزایش پیدا کند. شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگ در سراسر جهان با این موضوع آشنا هستند و با افزایش سلامتی کارکنان میزان بهره‌وری آنها در کار را بالا می‌برند و باعث پیشرفت‌های بیشتر شرکت می‌شوند.

افزایش فرصت برای همکاری بیشتر پرسنل در محیط داخلی شرکت

فعالیت بیشتر کارمندان در فضای اداری باعث افزایش تعامل بین آنها می‌شود، که گذشته از ارتقاء بهزیستی، چنین فرصت‌های ارتباطی برنامه‌ریزی نشده‌ای به اشتراک‌گذاری ایده‌ها و مباحث مربوط به کار منجر می‌شود که در نهایت نوآوری، خلاقیت و بهره‌وری را در شرکت افزایش می‌دهد.

کاهش کلی مصرف انرژی

به عنوان مثال، اگر به منظور ترغیب افراد برای جابجایی بین طبقات به جای آسانسور، پله طراحی شده باشد، از انرژی کمتری استفاده می‌شود و متعاقبا گازهای گلخانه‌ای کمتری آزاد می‌شود.همانطور که در عکس هم مشاهده می‌کنید در این ساختمان سعی شده تا از پله برای جابجایی بین طبقات، استفاده شود.

مفهوم طراحی فعال

در نقاط مختلف جهان، این طرح به صورت محلی به گونه‌های مختلفی اجرا شده که بازخورد مثبتی هم داشته‌ است. به عنوان مثال در شهر نیویورک یک مسیر طولانی راه‌آهن به یک به یک پیاده‌روی سبز تبدیل شده است.

مفهوم طراحی فعال

تنظیم کننده: پ.ز