آیا در آینده برج‌های لوکس از چوب ساخته‌ می‌شوند؟!

آیا در آینده برج‌های لوکس از چوب ساخته‌ می‌شوند؟!

آیا در ارتفاعات ساخته شده از چوب زندگی کرده‌اید؟! به زودی می‌توانید این زندگی را تجربه کنید.

شاید برای افرادی فکر زندگی کردن در برج‌های چوبی گیج‌کننده و ترسناک باشد، اما معماران و محققان در حال بررسی و آزمایش برج‌های چوبی هستند. این برج‌های چوبی به زودی جایگزین ساخت و سازه‌های بتنی و فلزی خواهند شد.

در حال حاضر تعداد قابل توجهی از بناهای جدید وجود دارد که اخیرا به پایان رسیده‌اند، در حال ساخت هستند و یا در حال گرفتن مجوز، برای آنکه بتوانند عنوان بلندترین برج چوبی را دریافت کنند.

دلیل حائز اهمیتی که برای جایگزین چوب بجای بتن و فلز وجود دارد آنست که این کار باعث کاهش گازهای گلخانه‌ای می‌شود. چوب تنها متریال ساختمانی است که با نور خورشید رشد می‌کند و نیمی از کل وزن آن کربن است.

برج‌های چوبی

برج‌های چوبی

برج‌های چوبی

مسئله مهم دیگری که در خصوص کاربرد چوب در ساختمان وجود دارد، قابلیت اشتعال آنست. در جریان آتش سوزی بزرگ شهر شیکاگو در سال 1871، شهری که ساختمان‌هایش اکثرا از چوب ساخته شده بود، بیش از 18000 سازه ویران شد، حدود 300 نفر کشته شدند و بیش از 100000 بی‌خانمان به جا ماند. اینگونه گفته می‌شود که آتش‌سوزی از لگدزدن یک نفر به یک چراغ نفتی در انبار شروع شده است. با توجه به این واقعه ساخت خانه و برج‌های چوبی می‌تواند بسیار نگران کننده باشد، چرا که با یک جرقه کوچک در مدت زمانی کوتاه می‌توانند نابود شوند. اما یک ولی هم اکنون و در عصر حاضر وجود دارد. آنهم اینست که چوب‌هایی که در عصر حاضر بکار می‌روند به کمک روش‌های نوآورانه جدید، در برابر آتش عایق شده‌اند.

 آتش سوزی بزرگ شهر شیکاگو

در کشورهای شمالی، مانند کانادا و نروژ ساختمان‌های چوبی متداول هستند. اما مطلبی که هم‌اکنون مورد بحث است در خصوص سازه‌هایی بلند در مراکز شهر است.

البته لازم به ذکر است که این آسمان‌خراش‌های جدید به صورت کامل و از صفر تا صد از چوب ساخته نمی‌شوند. این کار در کل به لحاظ فنی و به لحاظ استانداردهای بین‌المللی ساختمانی امکان پذیر نخواهد بود. مکان‌هایی مانند پی(فوندانسیون)، راه‌پله‌ها و شفت‌های آسانسور، از بتن ساخته خواهند شد.

برخی می‌گویند اینکه در آینده شاهد چوبی شدن ساختمان‌ها و آسمان‌خراش‌ها باشیم، عملی نخواهد شد. اما برخی دیگر که نیمه پر لیوان را می‌بینند و بر این عقیده هستند که در آینده تقاضا برای استفاده از مصالح تجدید پذیر بیشتر خواهد شد، معتقدند که این تئوری عملی می‌شود.

برج‌های چوبی

برج‌های چوبی

تنظیم کننده: پ.ز

نظرات


    لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
    اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید