Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

روی خوش اوراق رهنی به بازار مسکن

یک کارشناس بازار سرمایه می گوید:اوراق رهنی مسکن در کوتاه مدت سبب تحرک بخشی به اقتصاد و در بلند مدت سبب خروج اقتصاد ایران از رکود می شود.

روی خوش اوراق رهنی به بازار مسکن

علی رحمانی استاد دانشگاه و کارشناس ارشد بازارهای مالی و پولی درباره تاثیر اوراق رهنی مسکن که روز گذشته توسط سه عضو تیم اقتصادی دولت رونمایی شد،گفت: این اقدام سبب تحرک بخشی منابع بانک ها شده و در بلند مدت می تواند به خروج اقتصاد از رکود کمک کند.

به گزارش خانه دات کام به نقل از خبرآنلاین، وی افزود: به هر حال امکان اوراق بهادار سازی و معاملات بر وام ها فراهم شده و به افزایش قابلیت نقدشوندگی دارایی های بانکها کمک می کند که به نظر من از این نظر اقدام بسیار مثبتی است.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه این طرح به توسعه بازار بدهی کمک می کند،تصریح کرد: اوراق رهنی مسکن راه جدیدی است که قبلا در اقتصاد ایران تجربه نشده است و اینکه چه اثراتی خواهد داشت، طبیعتا سبب آزاد شدن منابع به بازار مسکن خواهد شد.

رحمانی در پاسخ به این سئوال که مهمترین اثر کوتاه مدت این اوراق چیست،گفت: البته رقم مطرح شده،رقم زیادی نیست؛ 100 میلیارد تومان است ولی اگر دولت 10 هزار میلیارد تومان هدف گذاری امسال را محقق کند، می تواند به تحرک بخشی بخش مسکن کمک کند.

او با تاکید بر اینکه 10 هزار میلیارد تومان یعنی یک چهارم بودجه عمومی کشور خاطرنشان کرد: قطعا این رقم در کوتاه مدت هم منشا تحرک خواهد شد به طوری که هرمقدار منابعی که بانکها از فروش این اوراق در بورس بدست می آورند، می توانند وام بدهند.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سئوال که آیا بازار در شرایط کنونی کشش این اوراق را دارد،گفت: با نرخ سود کنونی،بله کشش دارد؛ یعنی اگر نرخ سود 18.5 درصد باشد،این کشش وجود دارد.

ارسال نظر