Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

پیشنهاد سازمان ملل برای ساخت مسکن ارزان قیمت

سازمان ملل متحد از نسخه جهانی مسکن ارزان ‌قیمت رونمایی کرد.

پیشنهاد سازمان ملل برای ساخت مسکن ارزان قیمت

سازمان ملل در بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی اسکان بشر – مصادف با اولین دوشنبه اکتبر هر سال – هسته مرکزی شهرها را مناسب‌ترین گزینه مکانی ساخت مسکن ارزان قیمت اعلام کرد.

رئیس‌دفتر سازمان ملل‌متحد در تهران ، جدیدترین رویکرد متخصصان جهانی مسکن را ساخت آپارتمان‌های ارزان‌قیمت را اعلام کرد.

بر مبنای الگوی جهانی جدید ساخت مسکن برای اقشار کم‌درآمد، هسته مرکزی شهرها بهترین گزینه مکانی برای ساخت آپارتمان‌های متناسب با وضعیت درآمدی این افراد است و چنانچه دولت‌ها بخواهند مشکل تامین مسکن و پیامدهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ناشی از فقر شهری را درمان کنند، الگوی جهانی جدید باید در دستور کار سیاست‌های توسعه مسکن قرار بگیرد.

بنا بر اعلام سازمان ملل، هم‌اکنون بیش از یک میلیارد نفر در دنیا به دلیل شکاف بین درآمد و هزینه تامین مسکن قادر به تامین مسکن مناسب برای خود نیستند و به همین دلیل غالب آنها به زاغه‌نشینی روی آورده‌اند.سازمان ملل متحد با انتخاب شعار «مسکن در کانون توجه» به مناسبت فرارسیدن روز جهانی اسکان بشر-مصادف با اولین دوشنبه اکتبر هر سال - به ارائه تازه‌ترین نتیجه بررسی متخصصان بین‌المللی در مورد گزینه مکانی مناسب برای ساخت مسکن اقشار کم‌درآمد در شهرها پرداخته است در عین حال سیاست‌های دولت یازدهم در حوزه ساخت‌وسازهای حمایتی طی ماه‌های اخیر به نوعی با این الگوی جدید جهانی همراستا شده است.

* «مسکن» در کانون توجه دنیا

رئیس دفتر سازمان ملل متحد در تهران روز گذشته با رونمایی از الگوی جهانی جدید ساخت مسکن، اعلام کرد: بر اساس بیانیه مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد (هبیتات)، شعار امسال اولین دوشنبه اکتبر– روز جهانی اسکان بشر - «مسکن در کانون توجه» تعیین شده است.

سیامک مقدم در همایش سالانه انبوه‌سازان و در جمع نمایندگان سمت عرضه مسکن افزود: در سال‌جاری، سازمان ملل متحد بنا دارد بر نقش مسکن مناسب در کیفیت زندگی شهری تاکید کند؛ چراکه در اختیار داشتن مسکن مناسب یکی از مهم‌ترین مولفه‌های تعیین استاندارد مناسب زندگی است و معنایی فراتر از سکونت افراد در زیر یک سقف و در حصار چهار دیوار دارد.

وی ادامه داد: در حال‌حاضر بیش از یک میلیارد نفر در جهان به دلیل شکاف موجود بین درآمد و هزینه تامین مسکن فاقد سرپناه مناسب هستند؛ چراکه طی بیست سال گذشته به‌رغم افزایش تقاضا، به سیاست‌های مسکن در برنامه‌های توسعه ملی و بین‌المللی اولویت داده نشده است؛ در نتیجه جمعیت قابل‌توجهی از مردم جهان هنوز استطاعت خرید مسکن مناسب را ندارند.

وی گفت : در شهرهایی که وضعیت سکونتی و مسکن افراد متناسب با درآمد آنها تامین شده است، یک ویژگی مشترک به‌چشم می‌خورد مبنی بر اینکه در تمام این مکان‌ها یک سیاست قوی و جامع مسکن متناسب با استطاعت مالی افراد ساکن اعمال شده است.

در واقع فقیر یا غنی بودن کشورها یا ارزان بودن و گران بودن زمین در آنها بر خلاف غالب تصورات موجود تنها عامل تعیین‌کننده در دسترس‌پذیری خانوارها به مسکن مناسب در شهرهای جهان نیست.

یک سیاست مسکن متناسب با درآمد افراد در صورت اجرای صحیح نه‌تنها می‌تواند مشکل‌گشای مسائل اجتماعی و انسانی شود، بلکه می‌تواند ابزاری توانمند برای توسعه محلی و نیک‌بختی خانوارها وشهروندان باشد.

* مسکن را در کانون توجه نگاه دارید

دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی اسکان بشر،3 اکتبر 2016 برابر با 12 مهر با اعلام اینکه تضمین کرامت و فرصت برای همه به دسترسی مردم به مسکن مطلوب و کافی بستگی دارد، دولت های ملی و محلی، طراحان شهری و جوامع را در هرکجا ترغیب کرد "مسکن را در کانون توجه" نگاه دارند.

بان کی مون تاکید کرده است : اواخر ماه جاری میلادی، دولت ها و شرکای آن ها در شهر کیتو، اکوادور برای کنفرانس ملل متحد در مورد مسکن و توسعه پایدار شهری (هبیتات 3) جلسه خواهند داشت.

کنفرانس هبیتات که هر 20 سال یک بار برگزار می شود به منظور انعکاس کیفیت اسکان بشر و هرآنچه که می خواهیم شهرهای کوچک و بزرگ مان در آینده به نظر آیند، طراحی شده است. امسال در حالی که جهان دستورکار 2030 برای توسعه پایدار را اجرا می کند، هبیتات 3 طنین ویژه ای دارد.

دستور کار 2030 نقشه راه جامع، یکپارچه و فراگیر جهت صلح، کرامت، منزلت و فرصت برای همه مردم در سیاره ای سالم است.

بخش عمده دستیابی به 17 آرمان توسعه پایدار به توان ما در ایجاد شهرها و زیستگاه های انسانی فراگیر، ایمن، تاب آور و پایدار بستگی خواهد داشت. دستیابی به این مقصود، هدف دستورکار نوین شهری است که دولت ها در کیتو آن را تصویب خواهند کرد.

دستور کار نوین شهری سند مبتنی بر اقدام است که معیارهای جهانی برای توسعه پایدارشهری را تدوین و به ما کمک خواهد کرد چگونه برنامه ریزی، مدیریت و زندگی در شهرها را بررسی مجدد کنیم. تهیه پیشنویس این سند نتیجه فرایند مشارکتی و فراگیر میان دولت ها و نقش آفرینان شهری بوده است.

در حال حاضر بیش از نیمی از جمعیت جهان درمناطق شهری بسر می برند.

تقریبا یک چهارم این افراد در زاغه ها یا مکان های اسکان غیررسمی زندگی می کنند. گسترش سریع و بدون برنامه ریزی شهرهای کوچک و بزرگ به معنای افزایش تعداد مردم آسیب پذیر و فقیری است که در وضع پرمخاطره بدون داشتن فضای کافی یا دسترسی به خدمات اساسی مانند آب، تأسیسات بهداشتی، برق و مراقبت سلامت زندگی می کنند.

آنان غالبا از فرصت های شغلی شرافتمندانه دور مانده و نسبت به اخراج های اجباری و بی خانمانی آسیب پذیر هستند.

ارائه مسکن مناسب برای همه در میان بالاترین اولویت های "دستورکار نوین شهری" قرار دارد.

اینجانب در این روز جهانی اسکان بشر دولت های ملی و محلی، طراحان شهری و جوامع را در هرکجا ترغیب می نمایم تا "مسکن را در کانون توجه" نگاه دارند.
تضمین کرامت و فرصت برای همه به دسترسی مردم به مسکن مطلوب و کافی بستگی دارد. اینجانب مشتاقانه منتظر برگزاری کنفرانس هبیتات 3 هستم که به ما کمک خواهد کرد دستورکار توسعه پایدار را برای منفعت همه ابنای بشر به پیش بریم.

 

ارسال نظر