Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

تخریب فرهنگ و تاریخ، بهای ساختمان سازی‌های بی‌رویه ‌

‌رئیس انجمن صنفی مهندسین معمار استان قزوین با اشاره به اینکه تعداد کمی از مدیران میانی استان قزوین باسواد و با درایت هستند، گفت: تنها دیدگاه مدیران بی‎درایت، ساختمان‌سازی بی‌رویه و کسب درآمد است، حتی اگر بهای آن تخریب شهر و فرهنگ و تاریخ باشد.

تخریب فرهنگ و تاریخ، بهای ساختمان سازی‌های بی‌رویه ‌

محمدرضا نوروزیان ، با اشاره به اینکه استان قزوین تا پیش از دهه‌ی اخیر، جایگاه خوبی نسبت به شهرها و استان‌های مشابه و همسنگ خود داشته است، اظهار کرد: استان قزوین در 10 سال گذشته به شدت مورد تخریب واقع شده و تمام داشته‌های آن در حال یغما رفتن است.

وی با بیان اینکه مفهوم توسعه‌ی شهری هنوز برای برخی مسئولان جا نیفتاده است، تصریح کرد: توسعه با پل زدن در میانِ بافت مسکونی و یا ساخت یک ساختمان 30 طبقه در وسط شهر تفاوت بسیاری دارد و نه‌تنها نام این اقدامات توسعه نیست بلکه می‌توان گفت که این اعمال به تخریب شهر نیز کمک می‌کنند.

نوروزیان با اشاره به اینکه از 10 سال پیش بر طبل کلان‌شهر شدن قزوین و بالا رفتن جمعیت این استان از 500هزار نفر کوبیده شد تا مسئولان بتوانند بودجه‌های سنگینی را از تهران دریافت کنند، اضافه کرد: مسئولان وقتی تصمیم به گسترش شهر گرفتند و کاربری‌ها را افزایش دادند، به‌اجبار کاری کردند که تمام روستاهای قزوین خالی از سکنه شود.

رئیس کانون معماران ایران ادامه داد: تمام افراد شهرک‌های کوچک همه به شهر قزوین کوچ کرده‌اند، این در حالی است که این اقدامات ساختار جمعیتی و فرهنگی را برهم زده و مولدهای کشور که روستاها هستند نیز تعطیل‌شده و از بین رفته است.

رئیس انجمن صنفی مهندسین معمار استان قزوین با بیان اینکه به سبب این اقدامات روستاهای کشور از محل تولید خالی‌شده و به اقتصاد کشور نیز ضربه واردشده است، افزود: خود فرد روستایی که به شهر مهاجرت کرده نیز دچار سرگردانی شده و همین امر سبب ازدیاد کودکان کار شده است.

نوروزیان با اشاره به وضعیت خیابان شهید انصاری غربی، گفت: طرفین این خیابان از سکنه‌ی اصلی تقریباً خالی و محل مهاجران افغانی شده است و این در حالی است که به سبب این تخریب بافت، شاهد بزه و ناآرامی‌های اجتماعی بسیاری در این خیابان هستیم که تمامی این موارد زمینه‌ساز نابودی بافت این خیابان خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از این پل‌سازی‌ها که از روی مهندسی غرب برداشته‌شده، در همان کشورهای غربی نیز کاملاً منسوخ و قدیمی است، خاطرنشان کرد: اشتباهاتی که غرب در دو دهه‌ی پیش انجام داده است امروزه در ایران اجرا می‌شود.

ارسال نظر