ساخت سلول خورشیدی ارزان‌

ساخت سلول خورشیدی ارزان‌

به گزارش خانه دات کام، محققان به تازگی رویکرد مدرن و نوینی را برای ساخت سلول‌های خورشیدی ارزان‌ معرفی کرده‌اند.

در حال حاضر مهم‌ترین منبع تامین انرژی سوخت‌های فسیلی هستند، اما این سوخت‌ها تجدید ناپذیرند، به محیط زیست آسیب می‌رسانند و آینده کره زمین را در خطر انداخته‌اند. به همین علت جهان در حال حرکت به سمت استفاده از انرژی‌های پاک است.

سلول‌های خورشیدی، انرژی نور خورشید را مستقیما به الکتریسیته تبدیل می‌کنند. این سلول‌های خورشیدی از متریالی به نام ویفرهای سیلیکونی ساخته می‌شوند. ویفرهای سیلیکونی یک ماده نیمه رسانا هستند.

به تازگی متخصصان رویکردها و روش‌های مدرن و نوینی را برای ساخت این سلو‌ل‌های خورشیدی معرفی کرده‌اند که میزان بهره‌وری در ساخت این محصول را بالا می‌برد و هزینه‌های جانبی را کاهش می‌دهد.

محققان MIT و آزمایشگاه ملی انرژی تجدیدپذیر (NREL)، قصد دارند با کم کردن خود سلول‌های سیلیکونی راهی برای کاهش هزینه‌های ساخت سلول‌های خورشیدی باز کنند.

آنها نام رویکرد خود را اقتصادی – فنی معرفی کرده‌اند چرا که معتقد هستند ملاحظات اقتصادی و مباحث فناوری به یک اندازه مهم هستند.

سلول‌های فتوولتائیک سیلیکونی امروزی، که قلب پانل‌های خورشیدی هستند از ویفرهای سیلیکونی ساخته شده‌اند که 160 میکرومتر ضخامت دارند.

دانشمندان معتقدند، با استفاده از روش‌های پیشرفته می‌توان 100 میکرومتر از این ویفرها را تراشید و آنها را به اندازه 40 میکرومتر یا کمتر رساند. این دانشمندان در ادامه افزوده‌اند که در آینده می‌توان ضخامت این ویفرها را حتی تا 15 میکرومتر نیز کاهش داد.

این دانشمندان خاطر نشان کرده‌اند که:

"اینکار نه تنها باعث کاهش‌ هزینه‌ها در ساخت پانل‌ها می‌شود بلکه می‌تواند باعث گسترش سریع ظرفیت تولید پانل‌های خورشیدی شود."

البته لازم به ذکر است که اعمال تغییر در کارخانه‌های بزرگی که هم اکنون در حال تولید پانل‌های خورشیدی به ضخامت 160 میکرومتر هستند بسیار وقت گیر و گران است. اما تجزیه و تحلیل‌ها نشان داده است که مزایای این تغییرات می‌تواند از هزینه‌هایی که برای تغییر ایجاد می‌کند بیشتر باشد.

تنظیم کننده: پ.ز