آیا تا به حال نام بانیا را شنیده‌اید!؟

آیا تا به حال نام بانیا را شنیده‌اید!؟

در این خبر ، ساختمانی را معرفی خواهیم کرد که طراح آن برای ساخت و طراحی‌اش از حمام‌های سنتی روسیه یا همان بانیاها الهام گرفته است.

حمام روسی ( بانیا )

در این خبر خوش آب و رنگ، ساختمانی را معرفی خواهیم کرد که شبیه حمام سنتی به سبک معماری روسی‌ها، در سال 2019 طراحی و ساخته شده است. از ویژگی‌های برجسته این سازه که مشابه حمام روسی است، می‌توان به استفاده از پارچه‌ها و نقاشی‌های رنگارنگ و شلوغ اشاره کرد. جالب است که بدانید حمام بخار روسی یا به اصطلاح بانیا ، جایگاه مهمی در فرهنگ این ملت دارد. بانیاها در واقع حمام‌های عمومی هستند که در سراسر کشور روسیه وجود دارند. حتی در خصوص اهمیت این بانیاها، شاعری به نام الکساندر پوشکین (Alexander Pushkin)، ادعا کرده که این بانیاها مثل مادر دوم برای روسیه هستند. امروزه، با وجود مدرنیته شدن تمام جوامع، بسیاری از خانه‌ها در کشور روسیه در انتهای باغ خود یک بانیا دارند.

اتاق نشیمن در حمام روسی بانیا

سالن ورودی حمام روسی - بانیا

فضای داخلی حمام روسی ( بانیا )

بانیا (حمام روسی) مانند سونا ، فضای ساده‌ای ندارد بلکه تجملات باشکوهی در آن بکار میرود. بانیا (حمام روسی) به غیر از فضای حمام شامل : سالن ورودی ، آشپزخانه و یک اتاق نشمین بزرگ است.
Kirill Istomin ، طراح این بانیا (حمام روسی) ، برای ساخت این سازه از روسیه و هنرهای این کشور الهام گرفته است، اما در ساخت بنا و طراحی آن تغییرات کمی نیز ایجاد کرده و دقیقا شبیه به نمونه اصلی و سنتی‌ایی که در فرهنگ روسیه وجود دارد پیش نرفته است.
دیوارها و سقف‌ها همگی از چوب ساخته شده‌ و با رنگ سفید پوشیده شده‌اند. چهارچوب درب‌ها ، الهام گرفته از طرح چهارچوب‌ها در قرن شانزدهم است.

فضای حمام روسی

فضای داخلی حمام روسی

فضای استخر این حمام با کاشی‌های نقاشی شده و رنگی پوشانده شده است. تصویر این کاشی‌ها شبیه پرده‌هایی است که با آنها پنجره و فضای حمام را پوشانده‌اند.
به طور کلی، باید بگوییم که طراح این حمام ، از فرهنگ و معماری‌ روسیه به ویژه معماری‌هایی که در قرن شانزدهم و هفدهم در ساخت کاخ‌ها وجود داشته ، بهره گرفته است.

فضای نشمین

فضای صبحانه خوری

تنظیم کننده: پ.ز

نظرات


    لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
    اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید