Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

آیا آمادگی زمین لرزه را داریم؟

این باور اشتباه در بسیاری افراد هست که ساختمان های فلزی عملکرد مناسبی در مقابل زمین لرزه ندارند. در حالی که کاملاً برعکس است.

آیا آمادگی زمین لرزه را داریم؟

وقوع زمین­ لرزه در نقاطی از جهان که سابقا به ندرت آن را تجربه کرده ­اند، نگرانی مردم را از وضعیت ساختمان­ های محل زندگی­شان برانگیخته است.

بر خلاف باور اشتباه به اینکه ساختمان­ های فلزی در برابر زلزله چندان مقاوم نیستند، در حقیقت این ساختمان­ها مزیت اندکی نسبت به ساختمان­ های بتنی دارند، هرچند خیلی محسوس نیست.

معمولاً ما اینطور فکر می­کنیم که هرچه ماده­ای سنگین ­تر و صلب­ تر باشد، قوی­تر هم هست. این فرضیه با تجربیات روزمره به خصوص در امر ساختمان­ سازی تقویت هم می­شود. اگر در هنگام توفان در خانه­ ای چوبی باشید، با شنیدن صدای جیر جیر و ترق ترق چوب­ ها، آرزو می­کنید کاش در ساختمانی بتنی می­ بودید. ما می­پنداریم که وزن بتن آن را روی زمین نگاه می­دارد و استحکام ان مانع از پیچ و تاب خوردن در برابر باد می­شود. در مقیاس برخورد یک کامیون با دیوار یا حتی در مواجهه با گردباد، این فرضیه درست است.

اما حساب بارهای وارد بر سازه موقع زلزله جدا ست. نیرویی که به شالوده­ ی ساختمان وارد می­ شود یک نیروی سطحی نیست و این خود زمین است که حرکت می­ کند و ساختمان را تکان می­دهد.  

 نیروهای وارده به قدری قوی هستند که وزن ساختمان هیچ کاری نمی­تواند برای ثابت نگاه داشتن آن انجام دهد. به دلیل جرم بالای زمین ، وقتی تکان می­خورد وزن ساختمان در برابرش مقاومت بسیار ناچیزی خواهد داشت که اصلاً به حساب درنمی­ آید.

در این مقیاس از نیرو، وزن در واقع به عنوان عاملی در تخریب ساختمان عمل می­کند. به عبارتی هرچه ساختمان سنگین­ تر باشد، نیروی تخریبی وارد بر آن بیشتر خواهد بود. سازه­ های سبک ­تر این مزیت را دارند که لااقل از وزن خود ساختمان نیروی تخریبی کمتری را متحمل می شوند.

ساختمان­ های فلزی سبک­ تر از سازه­ای بتنی هستند ، و مقاومتی در همان حدود دارند. جرم کمتری دارند پس موقع زلزله نیروی خودتخریبی کمتری به آن­ها وارد می­ شود . برای مقاوم­ سازی در برابر زلزله به مصالح کمتری نیاز دارند و در نتیجه هزینه­ ی ساخت کمتری هم خواهند داشت.

به علاوه، قابلیت چکش­ خواری فولاد به آن اجازه می­دهد تا پیش از آنکه کاملاً بشکند، تا حد زیادی خم شود. این ویژگی در موقع زلزله به فولاد مزیتی نسبت به سازه­ های سخت و شکننده می­دهد. هنگام زلزله امکان اینکه یک ساختمان فلزی تغییر شکل بدهد بیشتر است و اگر محاسبات دقیق و درست انجام شده باشند، این تغییر شکل هرقدر هم که زیاد باشد منجر به شکست و تخریب سازه نمی­شود. هرچند پس از آن لازم است ساختمان از نو ساخته شود، ولی ایمنی ساکنان از همه­ چیز مهم­تر است.

ارسال نظر