Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

ابزارهای مالی مسکن در اسارت انفعال بانک مرکزی

معاون مسکن وساختمان وزارتخانه راه وشهرسازی از تمهیدات وزارتخانه متبوعش برای تعریف ابزارهای مالی جدید برای بازار مسکن خبر داد.

ابزارهای مالی مسکن در اسارت انفعال بانک مرکزی

به گزارش « خانه دات کام » آن طور که حامد مظاهریان عنوان کرده تعریف این ابزارهای مالی جدید با هدف تقویت توان مالی متقاضیان بوده و در شرایط فعلی این ابزارهای پیشنهادی در نهادهای مالی مختلفی نظیر بورس، بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار به لحاظ امکان سنجی در حال بررسی است.

به گزارش « خانه دات کام » چنانچه به تاریخچه ارائه تسهیلات حوزه مسکن در سنوات گذشته نیم نگاهی بیندازیم می‌بینیم که اصولا درتمامی این سال‌ها علی رغم اینکه بازار مسکن از تامین منابع مالی تولید وخرید مصائب بی‌شمار و مشکلات مزمنی داشته است اما کماکان دست اندرکاران و تصمیم گیران با توسل به مکانیزم‌های سنتی تامین مالی پروژه‌های ساختمانی که بانک محور بوده اصولا سعی در رفع نیازهای مالی این صنعت داشته‌اند.

در این بین باتوجه به عمیق‌تر شدن شکاف بین عرضه و تقاضای مسکن و نیز انباشت تقاضا این کالا و همچنین با در نظرگرفتن این مهم که براساس آمارها سالیانه لازم است حدود یک میلیون واحد مسکونی به مرحله تولید برسد، از چند سال گذشته آرام آرام برخی از تصمیم‌گیران نسبت به ناکارآمدی روش‌های سنتی ارائه تسهیلات واقف شده‌اند و به دبنال روش‌های نوین برای تامین منابع مالی مسکن برآمده اند.

در دولت نهم و دهم با توجه به اینکه تولید مسکن صرفا به مسکن مهر ختم شده بود و دولت خط اعتباری جداگانه‌ای برای تولید این پروژه درنظر گرفته بود اساسا نیاز به استفاده از چنین مکانیزم‌هایی در بین متولیان احساس نشد؛ اگر چه برخی ازمدیران میانی با برگزاری همایش‌ها وسمینارهای پراکنده ای، سعی بر ایجاد فرهنگ‌سازی کردند اما نمود خروجی و دستاورد چندانی نداشت.

در دولت یازدهم اما عباس آخوندی و معاونانش بارها و بارها از ناکارآمدی روش‌های سنتی بانک محوری در ارائه تسهیلات مسکن خبر داده اند و بارها بر ضرورت تامین مالی متنوع و نوین طرح‌های مسکن و مستغلات سخن درقالب روش‌هایی نظیر بازار رهن ثانویه، لیزینگ مسکن و... سخن گفته‌اند.

به گزارش خبرنگار ما با در نظر گرفتن کاستی‌های روش سنتی تامین مالی مسکن در ایران انتظار می‌رود که سایر نهادهای مالی مرتبط با این امر نظیر بانک مرکزی از همراهی و تعامل لازم برای تسهیل فرآیندهای مرتبط با این مهم برخوردار باشند این درحالی است که بنا به اذعان کارشناسان این نهادها درعمل از چابکی لازم برای تسهیل‌سازی اجرای چنینی ابزارهایی برخوردار نیستند.

این امر در حالی است که اصولا در بسیاری از کشورهای با سابقه بهره‌گیری از این ابزارها، به سال‌های بسیار دور بازمی‌گردد. این در شرایطی است که در کشور ما غفلت از این نوع ابزارها و تمرکز صرف بر روی ابزارهای سنتی که شامل تسهیلات بانکی است باعث شده که در گذر زمان، متاسفانه متقاضیان در برابر نرخ بالای این تسهیلات و نیز اقساط سنگین تبا نیاورند.

اما نکته‌ای که از دید وزارتخانه راه و شهرسازی نباید غافل بماند، انفعال مجموعه بانک مرکزی در تعریف فرآیند و ساختارهای چنین مکانیزم بالایی است. آن طور که ناظران عنوان می‌کردند، سبقه واکنش و رفتارهای بانک مرکزی در قبال چنین پیشنهادهایی عموما توام با انفعال بوده و اصولا مقامات و مدیران رده بالای نهادهای مالی مرتبط با این در بانک مرکزی فاقد دغدغه جدی در این زمینه هستند.

ارسال نظر