Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

ظرفیت 25میلیارددلاری صادرات خدمات فنی ومهندسی ایران

رئیس انجمن صادر کنندگان خدمات فنی و مهندسی از ظرفیت 25 میلیارد دلاری ایران در این حوزه خبر داد.

ظرفیت 25میلیارددلاری صادرات خدمات فنی ومهندسی ایران

به گزارش خانه دات کام محمدرضا انصاری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: شرکت های ایرانی صادر کننده خدمات فنی و مهندسی به سرعت توانستند با هوش و پشتکار سهم خوبی از بازارهای دنیا کسب کنند ، البته تمهیداتی که در سال 81 به نام جوایز صادراتی در نظر گرفته شد موجب شد ضریب موفقیت صادر کنندگان خدمات فنی و مهندسی افزایش چشمگیری یابد.

وی گفت : خدمات فنی و مهندسی کشور ، نهال جوانی است که در طول 20 سال سابقه موفقیت های زیادی به همراه داشت.

انصاری اضافه کرد: از سال 74 تا سال 81 با شیب 12 درصد در صادرات خدمات فنی و مهندسی رشد داشتیم ، از سال 81 این افزایش به 45 درصد در سال رسید که نوعی جهش صادراتی بود ، این روند تا سال 1390 ادامه داشت اما در سال 90 جوایز صادراتی قطع شد و همزمان تحریم ها اتفاق افتاد که در نتیجه این دو عامل منفی ، رشد معکوس صادرات خدمات فنی و مهندسی را شاهد بودیم.

انصاری گفت: این رشد منفی موجب شد که ارزش صادرات خدمات فنی و مهندسی از 4 میلیارد دلار در سال به حدود یک میلیارد دلار کاهش یابد.
وی با بیان اینکه ظرفیت صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور بسیار بالاست ، گفت : با بدبینانه ترین محاسبه، از ظرفیت 25 میلیارد دلار صادرات خدمات فنی و مهندسی در سال برخورد داریم که با رفع موانع و مشکلات می توانیم این ظرفیت استثنایی را عملیاتی کنیم.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران افزود: صادرات بویژه در حوزه خدمات فنی و مهندسی رقبای زیادی در دنیا دارد و مسئولان عالی رتبه کشورها از صادرات خدمات فنی و مهندسی حمایت می کنند.

انصاری با بیان اینکه صادرات خدمات فنی و مهندسی نمایانگر حضور اقتصادی کشورها در دنیاست ، ادامه داد: خدمات فنی و مهندسی به همراه خود رشته های مختلف صنعتی را به رقابت وارد می کند و 400 رشته صنعتی نیز به خدمات فنی و مهندسی وابسته است.

وی افزود: در کشورهایی که تولید صنعتی موفقی دارند به پشتوانه صادرات خدمات فنی و مهندسی ، صادرات کالایی هم به توسعه پایدار می رسد زیرا با احداث ساختمانی برای صادرات خدمات فنی و مهندسی ، سال ها در آن کشور حضور خواهیم داشت و مانند صادرات کالا ، حضور لحظه ای نخواهد بود.

وی گفت: بیشترین مشکلات صادرات خدمات فنی و مهندسی ، مسئله ضمانت نامه هاست که اگر به صورت ویژه یا عام حل شود این امکان پیش می آید که بتوانیم در مدت 5 سال ارزش صادرات خدمات فنی و مهندسی را به 25 میلیارد دلار برسانیم.

انصاری افزود: امضای توافقنامه ها با برخی کشورها درباره تبادل ضمانت نامه ها مانند آنچه که با الجزایر انجام شد ، می تواند در صادرات خدمات فنی و مهندسی تسهیل ایجاد کند.

وی گفت : تا پیش از تحریم ها به 55 کشور خدمات فنی و مهندسی صادر می کردیم که در تحریم های آخر ، شرایط هم سخت شد و علت اصلی سخت شدن حضور ، صادر نشدن ضمانت نامه ها بود از این رو صادر کنندگان خدمات فنی و مهندسی ، فعالیت های خود را در بازار عراق متمرکز کردند.

انصاری افزود: با کمک 200 میلیون دلاری دولت برای جبران خسارت شرکت های خدمات فنی و مهندسی در عراق ، بخشی از مشکلات پیش روی صادر کنندگان خدمات فنی و مهندسی ایرانی در عراق حل شد.

وی گفت : 48 شرکت خدمات فنی و مهندسی که 80 درصد ظرفیت این حوزه را دارند به علت شرایط آسان فعالیت در عراق ، فعالیت های خود را در این کشور متمرکز کردند که این تمرکز می تواند با بهبود شرایط به دیگر کشورها تسری یابد و ظرفیت عظیم خدمات فنی و مهندسی کشور عملیاتی شود.

انصاری گفت: با در نظر گرفتن ظرفیت 25 میلیارد دلاری برای صادرات خدمات فنی و مهندسی ، اگر شرایط اجرایی شدن این ظرفیت فراهم شود می توان تا 800 هزار هم اشتغال ایجاد کرد.

 

ارسال نظر