Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

ساختمان شانس در کالیفرنیا

شماره ۱۶۵ در خیابان دانشگاه در پالو آلتو کالیفرنیا را ساختمان شانس می‌نامند. از این جهت که این خانه اجاره‌ای در طی دو دهه اخیر محل رفت و آمد بسیاری از استارت‌آپ‌های مشهور بوده است .

ساختمان شانس در کالیفرنیا

شماره ۱۶۵ در خیابان دانشگاه در پالو آلتو کالیفرنیا را ساختمان شانس می‌نامند. از این جهت که این خانه اجاره‌ای در طی دو  دهه اخیر محل رفت و آمد بسیاری از استارت‌آپ‌های مشهور بوده است و به نوعی هر استارت‌آپی که مدتی در این خانه منزل گزیده پس از مدتی به شهرت بسیار رسیده است. 

مهمترین نکته در مورد این خانه نزدیکی آن به دانشگاه استنفورد است و از همین جهت یکی از خوش آدرس‌ترین مکان‌هایی بوده که یک شرکت نوپا می‌توانسته برای خود دست و پا کند. 

یکی از اولین شرکتهای مشهوری که این خانه را اجاره کرد شرکت Logitech بود که حالا یکی از بزرگترین سازندگان تجهیزات جانبی کامپیوتر است. پس از آن گوگلی ها به این خانه آمدند و به دنبال آنها Paypal و بعد برنامه‌نویسان موبایل Danger Inc و بعد هم سرویس خرید milo.com در این خانه ساکن شد. از آنجا که این دو شرکت آخری ممکن است به اندازه شرکتهای قبلی چندان مشهور به نظر نرسند باید بگوییم که که Danger Inc در سال ۲۰۰۸ با عددی بالغ بر نیم میلیارد دلار توسط مایکروسافت خریداری شد و milo.com نیز در سال ۲۰۱۰ توسط شرکت eBay به مبلغ ۷۵ میلیون دلار خریداری شد. 

نکته جالب درباره این خانه اینکه فیس‌بوک نیز در آغاز راه تلاش کرد این خانه را برای مدت ۵ سال اجاره کند که با آن مخالفت شد.

داستان این خانه اما کمی هم به ایران مربوط است. صاحبان آن برادران عمیدی هستند و کمی جلوتر از این خانه فرش فروشی مشهور آن‌ها قرار دارد که بزرگترین تجارت‌شان بعد از خروج از ایران در جریان انقلاب بود. برادران عمیدی - احتمالا به واسطه درکی که از موقعیت خانه شماره ۱۶۵ و ساکنان موفقش به دست آوردند -  بعدا به سمت سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها رفتند و از جمله در Paypal و DropBox سرمایه‌گذاری کردند و انکوباتور Plug and Play را به راه‌انداختند.

نکته قابل توجه درباره این خانه اینکه زمانی که گوگلی‌ها به این ساختمان آمدند تنها شش نفر بودند و درکمتر از یک سال تعداد کارکنان آنها ده برابر شد.

نکته دیگر اینکه یوتیوب نیز آدرس این خانه را تا مدتها به عنوان آدرس مثال در هنگام آپلود ویدیو نشان می‌داد. مکس لوچین بنیانگذار PayPal هم در مصاحبه‌ای با بی بی سی گفته که روزهای نخستی که در این ساختمان مشغول به کار بوده اغلب شب‌ها در آنجا می‌خوابیده است.

 

 

 

نظرات

ارسال نظر