Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

۳ متغیر موثر بر تغییرات بازار فلزات تا پایان ۲۰۱۶ (بخش اول)

روند رو به رشد قیمت فلزات پایه طی دو هفته قبل بار دیگر متوقف و معکوس شد.

۳ متغیر موثر بر تغییرات بازار فلزات تا پایان ۲۰۱۶ (بخش اول)

♦ بخش اول

بهای مس که در 5 هفته مداوم صعودی بود از رقم 4 هزار و 825 دلار در ابتدای ماه اکتبر به 4 هزار و 760 دلار در هر تن در انتهای هفته قبل میلادی رسید. کاهش 65 دلاری بهای مس در بازار لندن در مدت دو هفته آن‌طور که کارشناسان معتقدند تابع تغییرات بهای دلار بوده است. بهای دلار تحت تاثیر گمانه‌زنی‌ها برای بالا رفتن نرخ بهره ایالات متحده که گفته می‌شود تا پایان امسال این اتفاق خواهد افتاد روند صعودی به خود گرفته و این عامل یکی از فاکتورهای تاثیرگذار بر بهای فلزات پایه محسوب می‌شود. سرب در همین مدت از 2 هزار و 100 دلار در هر تن به 2 هزار و 20 دلار رسیده است. قیمت نیکل از 10 هزار و 750 دلار در هر تن در این دوره به 10 هزار و 410 دلار رسیده است. بهای قلع نیز از 20 هزار و 300 دلار در هر تن به 19 هزار و 700 دلار رسیده است.

به این ترتیب تقریبا جز آلومینیوم بهای سایر انواع فلزات پایه با روند رو به نزولی روبه‌رو‌ شده است که نشان می‌دهد افزایش بهای دلار به‌عنوان یکی از فاکتورهای موثر بر بازار فلزات پایه این روند را هدایت کرده است. در این بین اما کاهش بهای این فلزات به تحلیل کارشناسان می‌تواند فرآیند خرید را برای این دسته از کالاها تسریع کند. این به آن دلیل است که در شرایط کنونی تقاضا برای فلزات پایه در جهان رو به بهبود است.این فرآیند در شرایطی که قیمت‌ها در حال کاهش هستند می‌تواند به تقویت خریدها منجر شود که این تقویت خریدها با توجه به ثبات عرضه‌ها ممکن است شرایط را معکوس و قیمت‌ها را بار دیگر به مدار صعودی برگرداند. هنوز اوضاع اقتصادی جهان به شدت نگران‌کننده است و اقتصاد جهانی نمی‌تواند فشارهای ناشی از افزایش چشمگیر نرخ بهره را تحمل کند، با این حال روند افزایشی بهای دلار به جریان افتاده است که این موضوع می‌تواند شرایط جدیدی را رقم بزند. در برابر افزایش تورم در اقتصاد آمریکا و سایر اقتصادهای نوظهور و توسعه یافته نیز می‌تواند به نفع قیمت فلزات پایه باشد که نشانه‌های این موضوع نیز بروز کرده است. با این حال باید گفت جز افزایش قیمت دلار موارد دیگری نیز هستند که بر تغییرات مسیر فلزات پایه اثرگذارند. در این گزارش به بررسی این عوامل می‌پردازیم و تلاش خواهیم کرد مسیر حرکت احتمالی بازار فلزات پایه را تعقیب و بررسی کنیم.

بخش دوم   اقتصاد چین؛ پای ثابت فلزات پایه و برگزیت آینده ناروشن اروپا

 

ارسال نظر