دستورالعمل اجرایی وام به صنایع

دستورالعمل اجرایی وام به صنایع

همایش تبیین برنامه‌های ابلاغی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی عصر دوشنبه ۲۷ اردیبهشت در تهران در حالی برگزار شد که تبیین برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در حوزه صنعت و معدن کشور،

مطالبات کارگروه‌های استانی و اقدامات انجام شده در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، ارائه مسائل مرتبط با کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، تشریح برنامه‌ها و اقدامات انجام شده و همچنین بیان مسائل و مشکلات ازجمله برنامه‌های این همایش بود. در این همایش مهندس محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونان وی، نمایندگان دستگاه‌های مرتبط، استانداران، روسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها و اعضای کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید استان‌های سراسر کشور حضور داشتند. این همایش با هدف تبیین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در بخش صنعت، معدن و تجارت و با محوریت رونق تولید و تعیین تکلیف ۷۵۰۰ واحد تولیدی مشکل‌دار با هدف فعال کردن آنها، ارتقای رقابت‌پذیری واحدهای تولیدی کوچک و متوسط برای افزایش صادرات و تکمیل طرح‌های صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰درصد و توسعه صادرات برگزار شد. در این همایش بزرگ که با جمعیت ۴۰۰ نفره در سالن خلیج‌فارس نمایشگاه بین‌المللی برگزار شد علاوه بر سخنرانی مسئولان وزارتی همچون مهندس محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، سیدکامل تقوی‌نژاد رییس سازمان امور مالیاتی کشور، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، علی‌اصغر میرمحمدصادقی مدیر کل امور اعتبارات بانک مرکزی، محمدهاشم بت‌شکن مدیرعامل بانک مسکن، محسن صالحی‌نیا معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت- که مشروح سخنان آنها در گزارش پیشین منتشر شد - برخی از استانداران و دیگر مسئولان وزارتی و چند تن از فعالان در بخش صنعت و معدن استان‌ها به سخنرانی پرداختند.
ارائه نکات و برخی ایده‌ها برای رونق واحدهای صنعتی در استان‌ها و ارائه برخی گلایه‌مندی‌ها محتوای سخنان استانداران بود. اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان‌شرقی، ربیع فلاح‌جلودار استاندار مازندران، محمود زمانی‌قمی استاندار استان مرکزی، سید محمد میرمحمدی استاندار یزد، محمدناصر نیکبخت، استاندار همدان، محمدرضا خباز استاندار سمنان، فریدون همتی استاندار قزوین، جاسم جادری استاندار هرمزگان، حسن صادقلو استاندار گلستان و وجه‌اله خدمتگزار استاندار خراسان جنوبی در این نشست به سخنرانی و ارائه ایده در زمینه مشکلات واحدهای صنعتی در استان خود پرداختند که در گزارشی مشروح در روزهای آینده نظرات آنها به همراه چند نفر از مسئولان صنعت و معدن استان‌ها ارائه خواهد شد. پس از اتمام سخنرانی‌ها در پایان همایش تبیین برنامه‌های ابلاغی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، پنل ارائه نقطه‌نظرات پایانی به ریاست مهندس محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت به همراه معاونان وی برگزار شد. وزیر صنعت، معدن و تجارت در قسمت پایانی این همایش با اشاره به اهمیت راه‌حل‌یابی برای مشکلات صنعتی خطاب به استانداران گفت: با شعار مشکلی حل نمی‌شود. موضوع اصلی ما در این نشست کمک به واحدهای کوچک و متوسط از طریق اعطای تسهیلات است. برای به نتیجه رسیدن آن نیز جلسات گوناگونی گذاشته و این موضوع مورد بررسی قرار گرفت. وی با اشاره به اقداماتی که در طول یک‌سال گذشته برای تهیه و تدوین بسته حمایت از صادرات غیرنفتی انجام شده افزود: با تاکیدات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی دستورالعمل بسته حمایت از صادرات غیر نفتی تهیه شده که پس از امضای دستگاه‌های ذی‌ربط به زودی ابلاغ خواهد شد. محمدرضا نعمت‌زاده گفت: متاسفانه ردیف جوایز صادرات در سال‌های گذشته از بودجه سالانه حذف شد که با تلاش فراوان ردیف بودجه خاص در سال ۹۵ در نظر گرفته شد و ۲۰۰میلیارد تومان تامین اعتبار شده که از این میزان ۵۰میلیارد تومان تخصیص پیدا کرده است. وی در ادامه سخنان خود به موضوعات مطروح مختلفی از سوی استانداران، مسئولان دستگاه‌های مرتبط و روسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت آستانه که در جلسه حاضر بودند پاسخ داد و ضمن تبیین اقدامات به تبادل نظر و بررسی مسائل و مشکلات پرداخت. وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به سخنان یکی از حاضران درباره تعطیلی واحدهای صنعتی گفت: ۶۰درصد تعطیلی واحدها مربوط به سال‌های ۱۳۹۲ و پیش از آن است. کارگروه‌های استانی باید به رونق آنها کمک کنند. البته هنر ما این است که با حوصله مشکلات را حل کنیم و مشکلات دیگری را ایجاد نکنیم.
نعمت‌زاده به تهیه برنامه راهبردی صنایع دریایی کشور نیز اشاره کرد و افزود: بیش از یک سال است که در تلاشیم تا برنامه راهبردی صنایع دریایی کشور را به‌صورت جامع و مناسب تهیه کنیم که درحال بازنگری نهایی هستیم تا بتوانیم از طریق آن چشم‌انداز ۱۰ساله کشور را در این صنعت ترسیم کنیم. وزیر صنعت، معدن و تجارت ضرورت مبارزه با قاچاق را حائز اهمیت خواند و گفت: در این راستا نیز جلسات مختلفی با دستگاه‌های مرتبط داشته‌ایم و بدین منظور جلسه‌ای با معاون اول رییس‌جمهوری در نظر گرفته شده تا پیشنهادات خود را در این زمینه ارائه کنیم. وی با بیان اینکه اعتقاد به اصل رقابت‌پذیری و ایجاد اشتغال و رونق صنایع داریم گفت: در جهت الحاق به سازمان تجارت جهانی« WTO» پیشرفت‌های بسیار خوبی در چند ماه اخیر داشتیم. البته اگر دشمنان جدید یا دوستان نادان جدید مشکل ایجاد نکنند تلاش می‌کنیم تا سریع‌تر به نتیجه برسیم. نعمت‌زاده بر اهمیت رونق صنعت مسکن و ساختمان تاکید کرد و گفت: هر چقدر تلاش شود که از این بخش حمایت شود صنایع دیگر نیز به تحرک و رونق می‌رسند.


دستورالعمل تامین مالی صنایع
در ادامه محسن صالحی‌نیا، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت به ارائه برخی از مفاد دستورالعمل اعطای تسهیلات به واحدهای کوچک و متوسط پرداخت. صالحی‌نیا گفت: این دستورالعمل تسهیلات صنایع با محوریت تامین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط و کمک به اتمام طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی ۶۰درصد تنظیم شده است. هدف اصلی کمک به حفظ اشتغال، افزایش تولید بنگاه‌های کوچک و متوسط و اتمام طرح‌های نیمه‌تمامی است که به نوعی با مشکل نقدینگی مواجه شده‌اند. البته واحدها متعهد می‌شوند تا پایان سال ۹۵ طرح‌های خود را تکمیل کنند یا ظرفیت‌های خالی خود را به ظرفیت‌های فعال برسانند. وی درباره شرایط اعطای این تسهیلات نیز گفت: واحدها باید دارای مجوز از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت یا وزارت جهاد کشاورزی (صنایع کشاورزی و صنایع تبدیلی) باشند، همچنین مشکلی از لحاظ دانش فنی، ظرفیت و توان مدیریت بازار نداشته باشند و به گونه‌ای با دریافت تسهیلات قادر به راه‌اندازی سریع و ایجاد اشتغال جدید باشند. مدت بازپرداخت سرمایه در گردش یک سال و قابل تمدید است و برای سرمایه ثابت طرح‌هایی که می‌خواهند تکمیل شوند به تشخیص کارگروه‌های استانی به مدت ۵ سال تعیین شده است. صالحی‌نیا در ادامه سخنان خود به تشریح وظایف استانداران، بانک‌ها و خانه‌های صنعت و معدن استان‌ها نیز پرداخت.
شناسایی واحدهای کوچک و متوسط در ۳ دسته غیرفعال، نیمه‌فعال و فعال و شناسایی طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی ۶۰درصد ازجمله وظایفی بود که معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت برای دبیرخانه‌ها و خانه‌های صنعت و معدن برشمرد. همچنین بررسی و تعیین‌تکلیف طرح‌ها و واحدهای معرفی‌شده توسط کارگروه‌های استانی حداکثر تا یک ماه پس از تحویل آن، اعلام مکتوب نتیجه اعم از موافقت یا موافقت نکردن به همراه دلایل آن به کارگروه در مدت حداکثر یک هفته، پذیرش صندوق‌های حمایتی و ضمانتی و بیمه‌نامه شرکت‌های تجاری و اوراق بهادار به‌عنوان وثیقه ازجمله وظایفی بود که صالحی‌نیا برای بانک‌ها و موسسات اعتباری برشمرد. معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در تشریح دستورالعمل اعطای تسهیلات از فرآیند عملکرد سامانه بهین‌یاب و چگونگی اعلام تقاضا برای دریافت تسهیلات در واحدهای کوچک و متوسط و طرح‌های نیمه‌تمام سخن گفت و تاکید کرد: این سامانه به صورت روزانه پایش می‌شود و طرح‌هایی که در کمیته مورد پذیرش قرار می‌گیرند بلافاصله به دبیرخانه کارگروه رفع موانع تولید استان منعکس و بعد از تصویب به بانک‌ها معرفی می‌شوند. صالحی‌نیا در تشریح این دستورالعمل تاکید کرد: هرگونه ایده و نظری قابل بررسی است، هرچند در تهیه دستورالعمل به تمامی موارد و مصوبات تکیه شده و بعد از طی روند ابلاغ خواهد شد.
به گزارش، همایش تبیین برنامه‌های ابلاغی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اتمام سخنان صالحی‌نیا به پایان رسید. این همایش که به همت وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شده بود دستاوردهای بسیار خوبی برای واحدهای کوچک و متوسط و رونق صنعتی استان‌های کشور خواهد داشت به ویژه که نگاه بر قابلیت‌ها و اولویت‌های استانی لحاظ شده است. در این زمینه صالحی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار گفت: اولویت‌بندی‌ها به نسبت میزان سرمایه‌گذاری و تولید و قابلیت‌هایی است که استان‌ها دارند. ما براساس ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و تولید هریک از استان‌ها نسبت‌ها را مشخص کردیم و ابلاغ می‌کنیم. این نسبت برای هر استان حداقل ۲/۳درصد است. در ۳۱ استان کشور حداقل ۲/۳ و حداکثر ۷ درصد است که به آنها ابلاغ می‌کنیم.

نظرات


    لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
    اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید