Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نمکی تازه به زخم بازار مسکن

ابلاغ اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم، صاحبان خانه‌های خالی باید از این پس یکی از این دو راه را انتخاب کنند؛ یا آنها را اجاره دهند و بفروشند و یا مالیات تصاعدی آنها را پرداخت کنند.

نمکی تازه به زخم بازار مسکن
بر این اساس، قرار بود از ابتدای سال 95 خانه‌های خالی مشمول مالیات شوند که البته طبق تبصره ۷ ماده ۱۶۹ قانون، ابتدا باید «سامانه ملی املاک و اسکان کشور» از سوی وزارت راه و شهرسازی راه‌اندازی شود و این وزارتخانه موظف است امکان دسترسی برخط به سامانه مذکور را برای سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد کند.

این سامانه باید به گونه‌ای طراحی شود که در هر زمان امکان شناسایی برخط مالکان و ساکنان یا کاربران واحدهای مسکونی، تجاری، خدماتی و اداری و پیگیری نقل و انتقال املاک و مستغلات به صورت رسمی، عادی، وکالتی و غیره را در کلیه نقاط کشور فراهم سازد که به گفته مسئولان، این وزارتخانه در حال طراحی این سامانه است که به زودی آماده می‌شود.

 

تهدیدات ادامه دارد

با این حال در آستانه اجرای این قانون، همچنان موجی از مخالفت ها و انتقادات به سوی این قانون روان است. منتقدان اجرای مالیات بر خانه های خالی را در شرایط فعلی تورم و رکود اقتصادی، موجب عمیق ترشدن رکود و کاهش تولید مسکن در کشور تلقی می کنند و بر این باورند که اجرای آن علاوه بر تهدید بازار سرمایه گذاری، منجر به ایجاد فساد می شود و مالکان به سمت تهیه اجاره‌نامه‌های صوری و یا پر کردن خانه‌های خالی خود با استفاده از اسباب بلااستفاده اقدام می‌کنند.

در این میان انبوه سازان به عنوان مخاطبان مستقیم اجرای قانون اخذ مالیات از خانه‌های مسکونی هستند، ضمن انتقاد شدید از این سیاست، در شرایط فعلی رکود و خواب سرمایه، آن را اجحاف در حق تولیدکنندگان مسکن و تهدیدی برای افزایش قیمت مسکن می دانند؛ با این توجیه که درنهایت سازنده هزینه ناشی از پرداخت مالیات را در هنگام فروش مسکن، به قیمت آن اضافه خواهد کرد و بالاخره این خریدار است که باید سنگینی این بار را متحمل شود.

مالیات در شرایط عادی بازار راهگشاست

اما از این تهدیدات انبوه سازان که بگذریم، برخی کارشناسان مسکن نیز از تبعات اجرای این قانون تصویر روشنی در ذهن ندارند.

در همین رابطه یک کارشناس بازار مسکن گفت: هرچند گفته می‌شود که گرفتن مالیات از خانه‌های خالی باعث می‌شود تا انبوه‌سازان، سازندگان و مالکان نسبت به فروش و عرضه واحدهای مسکونی خود تشویق و ترغیب شوند و یا آنها را به مرحله مصرف بگذارند. اما واقعیت این است که باید دید در چه نوع بازار و دوره‌ای برای اجرای این سیاست قرار داریم.

باقر میلانی در گفتگو با «صما» با طرح این پرسش که در شرایط فعلی رکود مسکن که خانه‌های ساخته شده انبوه‌سازان روی دستشان مانده و به بانک‌ها بدهکارند، آیا با دریافت مالیات از آنها به بهبود وضعیت کمک کرده‌ایم، افزود: دریافت این مالیات یک حالت درون‌جوش برای رونق اقتصاد نیست.

وی با اشاره به اثرات راهگشای دریافت مالیات از واحدهای مسکونی در شرایط عادی و معمولی تاکید کرد: اما باید ببینیم که در شرایط کنونی، وضعیت خانه‌‌های خالی به چه نحوی است. وقتی در بازار متقاضی وجود ندارد و از آن طرف سازندگان به بانک بدهکارند و یا هزینه‌های صرف شده را باید برگردانند، اما از عهده آن برنمی‌آیند، پس این سیاست در شرایط کنونی به نفع بازار نیست.

نمکی به زخم بازار مسکن

میلانی با بیان اینکه حتی اگر این خانه ها از سال دوم مشمول مالیات شوند، تفاوتی در اصل موضوع ندارد افزود: ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که باید واقعیت ها را در نظر بگیریم و صرفا با تئوری نمی‌توانیم زندگی کنیم. هم اکنون انبوه‌سازان بدهی زیادی دارند و قیمت مسکن نیز در پی آن بیماری هلندی ناشی از افزایش قیمت نفت در دولت قبلی و تزریق نقدینگی به کشور، به شدت افزایش یافت و با وجود این مشکلات، مالیات بر خانه‌های خالی نمکی بر زخم است و شرایط برای اجرای آن مساعد نیست.

وی با ارائه مثال مشابهی گفت: در جنگ سرد بین آمریکا و شوروی وقت که دولت آمریکا با مشکلات مالی و نبود نقدینگی مواجه بود، طبق تاکیدات مشاوران اقتصادی، مالیات ها کاهش یافت تا واحدهای تولیدی بتوانند رشد و درآمد بیشتری کسب کنند و درنهایت این سیاست باعث شد که جنگ سرد به‌نفع آمریکا برگشت و ساخت‌وساز هم رونق گرفت.

این کارشناس مسکن درباره راهکار پیشنهادی برای عرضه خانه‌های خالی گفت: امروز این خانه ها مشتری خرید ندارند. حالا یا به این دلیل که مردم قدرت خرید ندارند و یا متقاضی مصرفی موثر وجود ندارد؛ وگرنه هیچ مالکی دوست ندارد واحدهای مصرفی که با هزار امید ساخته، روی دستش باقی بماند. بنابراین الزاما با گرفتن مالیات، در این بخش اصلاحی صورت نمی‌گیرد.

 

ثروت اندوزی یا ناتوانی در فروش؟

اما این در حالی است که رییس انجمن صنفی انبوه سازان استان سیستان و بلوچستان در این زمینه نظر متفاوتی دارد.

محمدحسن چمنی در گفتگو با «صما» ضمن ابراز موافقت با دریافت مالیات بر خانه های خالی معتقد است: عده ای از سازندگان و مالکان هیچ توجهی به روند اقتصادی و نرخ تورم حاکم برجامعه ندارند و شرایط نامناسب اقتصادی جوانان را که اغلب فاقد مسکن هستند، مدنظر قرار نمی دهند. این عده صرفا به فکر ثروت اندوزی هستند و اگر مالیات بر خانه های خالی بتواند این مسئله را حل کند، سیاست مفید و اثرگذاری است.

وی ادامه داد: بخشی از این خانه ها را بساز و بفروش ها برای کسب سود بیشتر ساخته اند و برای اینکه نرخ اجاره بها افت نکند، این خانه ها را خالی نگه می دارند. با این اوصاف، دریافت مالیات از این خانه های خالی موجب می شود تا مالکان دیگر تمایلی به خالی گذاشتن آنها نداشته باشند و برای اجاره دادن آنها به نسل جوان تشویق شوند.

چمنی اضافه کرد: اما می بینیم که فقط این موضوع در مالیات بر خانه های خالی به عنوان معیار مطرح نیست و در بسیاری از واحدهای خالی مالکان، سیاست ثروت اندوزی را دنبال نمی کنند. بلکه کارفرمایان، پیمانکاران و یا انبوه سازانی که این خانه ها را به امید فروش ساخته اند، نتوانسته اند آنها را به فروش برسانند.

وی در این راستا تشریح کرد: به لحاظ اینکه این واحدهای مسکونی دارای وام های بانکی هستند، مالکان امکان اجاره دادن آنها را ندارند و از عهده بازپرداخت اقساط سنگین بانکی نیز برنمی آیند. لذا عملا مجبور شده اند تن به خالی ماندن واحدهای مسکونی خود بدهند.

 

مالیات چه زمانی بلامانع است؟

به گفته این انبوه ساز، به دلیل این دوگانگی باید شناسایی کنیم که آیا خانه های خالی از نوع حرص ثروت اندوزی مالکان و سازندگان آنها است که این دسته از سودجویان باید متحمل پرداخت مالیات شوند و یا اینکه به خاطر برخی موانع و مسائل قانونی است که مالکان نمی توانند آنها را وارد بازار اجاره کنند؛ دراین صورت اخذ مالیات از این افراد منصفانه نیست، چرا که علاوه بر ناتوانی در فروش و تحت فشار بودن به خاطر وام های بانکی، باید جور پرداخت مالیات را هم بکشند.

چمنی با بیان اینکه در صورت حل این دوگانگی، گرفتن مالیات از خانه های خالی بلامانع است، تصریح کرد: در صورتی که ابتدا درباره نوع خانه های خالی تحقیق و شناسایی و سپس درخصوص آنها اقدام شود، مشکلی در اجرای این قانون وجود ندارد.

وی در پایان درباره تاثیرات دریافت مالیات بر خانه های خالی بر بازار مسکن گفت: بالطبع اجرای این سیاست موجب کاهش نرخ اجاره بها خواهد شد. چون اگر قرار باشد افراد به ازای خانه هایی که اجاره نمی دهند، مالیات بپردازند، ترجیح می دهند که آنها را اجاره بدهند و مالیات بپردازند. پس اگر مالیات خانه های خالی بیشتر از مالیات خانه های در اجاره باشد، اقدام موثری برای کمک به نسل جوان و اقشار کم درآمد درتامین ارزانتر مسکن مورد نیاز آنها است.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید