Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

چرا بورس سنگاپور تعیین‌کننده قیمت سنگ‌آهن جهانی است؟

در بازار آتی روزانه ۷ میلیارد دلاری سنگ‌آهن جهانی، اندازه دیگر مهم نیست. با وجود اینکه حجم معاملات بازار سنگاپور یک بیستم معاملات چین است، قراردادها در سنگاپور قدرت قیمت‌گذاری بیشتری نسبت به چین دارند.

چرا بورس سنگاپور تعیین‌کننده قیمت سنگ‌آهن جهانی است؟

 بانک گلدمن‌ساکس اعلام کرد، هر چند ممکن است سرمایه‌گذاران اینگونه تصور کنند که بورس کالای چین (DCE) با توجه به حجم بالای معاملات، نقشی تعیین کننده در قیمت‌های جهانی دارد، اما قراردادهای بورس سنگاپور (SGX) است که بازار را تکان می‌دهد. دلیل این موضوع شاید این باشد که سرمایه‌گذاران حقوقی در معاملات سنگاپور سهم بیشتری دارند.

در حالی‌که سیاستگذاران چینی اعلام کرده‌اند که خواهان توسعه بازارهای آتی مواد خام خود به عنوان مرکز تعیین قیمت جهان هستند، گلدمن ساکس بر این عقیده است که چین برای رسیدن به این هدف، هنوز راه درازی در پیش دارد. در سنگ‌آهن، این کشور که بزرگترین خریدار جهان به شمار می‌آید، بیش از دو سوم بازارهای خارجی را در اختیار دارد و اکثر محموله‌های آن از معادن استرالیا و برزیل می‌آیند.

امبر کاج، یکی از تحلیلگران گلدمن ساکس معتقد است که اندازه چندان مهم نیست. تجزیه و تحلیل بانک نشان می‌دهد که SGX قدرت قیمت‌گذاری بیشتری نسبت به DCE دارد، به طوری که تغییر قیمت روزانه در سنگاپور موجب تغییرات روزانه در دالیان می‌شود.

قیمت سنگ‌آهن در بورس آتی دالیان، که با یوآن قیمت‌گذاری می‌شود، در سال جاری رشدی 38 درصدی داشته است. این در حالی است که قیمت‌های لحظه‌ای رشدی 35 درصدی داشته است.

پس از اینکه سرمایه‌گذاران چینی در اوایل سال جاری به سمت بازارهای کالایی روی آوردند و موجب بهبود تقاضا شدند، گروه فلزات فرتسکیو استرالیا اعلام کرد که معاملات در چین سالم نیست.

 

ارسال نظر