Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

اهمیت مسائل اجتماعی و فرهنگی در بلند مرتبه سازی (بخش دوم)

در حالی که گفته می شود تهران با معضلی به نام بلندمرتبه‌سازی ‌های فاقد مطالعه بخصوص در یک دهه اخیر مواجه بوده این شهر هم اکنون جزو ۱۱ شهر بلند جهان قرار دارد. همچنین پایتخت ایران رکوردار گودبرداری‌های عمیق در جهان شناخته شده است.

اهمیت مسائل اجتماعی و فرهنگی در بلند مرتبه سازی (بخش دوم)

♦ بخش دوم

 مسائل اجتماعی و فرهنگی بیش از مسائل فنی ساختمان‌های بلند نیازمند بررسی است

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تهران دیگر سخنران حاضر در این نشست با بیان این موضوع  که مسائل اجتماعی و فرهنگی بیش از مسائل فنی ساختمان‌های بلند نیازمند بحث و  بررسی است، اظهار کرد: دو بحث اجتماعی و فرهنگی از سوی استادان و دانشگاهیان به بحث و تبادل نظر گذاشته شده و امیدواریم با جمع‌بندی این مباحث، برنامه هدفمندی ارایه دهیم.

مهرشاد کاظمی تاکید کرد: باید بپذیریم که بناهای بلند هستند و به جای انتقاد و قرار گرفتن در مقابل هم، باید راهکار مناسبی به منظور حل معضلات و مشکلات پیش‌آمده اندیشیده شود که به عقیده من هم این کنفرانس در پی تحقق همین موضوع است.

بناهای بلند اسیر قضاوت‌های نادرست شده است

همچنین دکتر گلابچی از انتقادات کارشناسی نشده‌ای که علیه این پدیده نوظهور اعمال می‌شود، افزود: چقدر خوب است که این همایش یکی از برنامه‌های دائمی وزارت راه و شهرسازی تبدیل شود چرا که در جامعه‌ای که ساختمان‌های بلند در بسیاری از مواقع با دید کارشناسی مورد نقد قرار می‌گیرند، اساتید و دانشجویان با دفاع از معماری سنتی به مقابله با این پدیده مدرن می‌پردازند، این کنفرانس می‌تواند فضای متعادلی را در حوزه بلندمرتبه‌سازی پدید آورد و جامعه را به اندیشیدن حول این موضوع سوق دهد.

وی خاطرنشان کرد: دنیا در ارتباط با ساختمان‌های بلندمرتبه اقدامات بسیار خوبی انجام داده و مباحث صنعتی و غیرصنعتی را به صورت جدی مورد مطالعه قرارداده است. بر همین اساس قرار دادن این رویکرد می تواند باعث کسب تجارب بین‌المللی شود.

همچنین دبیر اجرایی کنفرانس، با ارایه گزارشی از روند اجرایی دو دوره قبل این کنفرانس پیشنهاد داد: به منظور ایجاد وحدت رویه و برقراری ارتباط موضوعی همچون سال‌های گذشته، مهم‌ترین مسائل مرتبط با بناهای بلند در محورهای تخصصی گنجانده شود.

توقف برخی پروژه های تجاری اداری

بنابراین گزارش، خاموش بودن یک دهه‌ای مانیتورینگ ساخت و ساز در تهران، وضعیت را به مرحله‌ای رسانده که بنا به گفته‌ی مسوولان و کارشناسان، از این پس تعریف پروژه جدید با عمق و ارتفاع زیاد در شهر تهران باید حتما با بررسی دقیق انجام شود و بخصوص از طرح‌های جامع و تفصیلی شهر تهران تبعیت کند؛ اقدامی که در نقاطی از شهر تهران همچون منطقه یک، چهار و 22 رعایت نشده و شاهدیم که به گفته‌ی مسوولان وزارت راه و شهرسازی، بلندمرتبه‌سازی‌های منطقه 22 جلوی کریدور باد پایتخت را گرفته و به تشدید آلودگی هوای تهران کمک می‌کند.

چندی پیش نیز سردار امیری جانشین راهور ناجا گزارش داد مجتمع «کوروش» در منطقه 5 طی یک سال گذشته 32 فقره تصادف و 18 هزار فقره تخلفات رانندگی را در اطراف خود دیده است؛ مجتمعی با1600 واحد پارکینگ، 2500 صندلی در پردیس سینمایی و ده‌ها هزار مراجعه کننده در روز.

کارشناسان معتقدند با ادامه این روند شهروندانی که به دنبال زندگی آرام هستند باید شهر را به نفع این مجتمع‌ها ترک کنند.

مدتی پیش خبر رسید پروژه‌های سهیل، ایران زمین و اطلس مال قرار است مهمانان آینده تهران باشند که البته فعلا روند ساخت آنها متوقف شده است؛ اولی به دلیل افزایش حجم تراکم و دومی به دلیل خطر فروریزش و سومی به دلیل احتمال خسارتی که به عمارت «صاحبقرانیه» وارد می‌کند.   قبل از آن هم یکی از سازمان‌های دولتی اعلام کرد قصد دارد آسمان‌خراشی 121 طبقه در تهران بسازد؛ آسمان‌خراشی که کارشناسان آن را به دایناسور شهری تعبیر می‌کنند و معتقدند وضعیت محدوده کنونی تهران از جنبه‌های اجتماعی، جغرافیایی، زمین‌شناختی و تقسیمات شهری از موقعیت مناسبی برای احداث چنین ساختمان‌هایی برخوردار نیست.

 

 برای مشاهده بخش اول خبر بر روی لینک مقابل کلیک نمائید ← تهران جزو ۱۱ شهر بلند جهان (بخش اول)

 

ارسال نظر