Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

صنعت ساختمان بیمار است

رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران گفت:فقدان زیرساخت مناسب و برنامه بلند مدت صنعت ساختمان را بیمارکرده است.

صنعت ساختمان بیمار است

به گزارش خانه دات کام مهدی مؤذن در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با بیان اینکه یکی از عوامل ضعف در صنعت ساخت و ساز و فاصله با استانداردهای روز جهانی، توجه نکردن به نیروهای انسانی فعال در این صنعت است، افزود: در کشور ما دو سازمان نظام مهندسی و نظام کاردانی ساختمان تعریف شده که کارشناسان ساخت و ساز در آن ساماندهی شده اند اما با هیچ کدام از این دو سازمان به درستی برخورد نشده است.

وی با تاکید بر ریشه ای عمل کردن در صنعت ساختمان گفت: امروزه توجه مسئولان به جای توجه به عمق، به ظاهر ساختمان است ، بجاست که بپرسیم در سال های اخیر، مسئولان چقدر به مقاوم سازی ساختمان توجه کرده اند؟ و چه تمهیداتی اندیشیده شده که به عمر و مقاومت ساختمان بیفزاید؟

موذن گفت: در دوره ای خود را سرگرم طرح مسکن مهر کردیم در این دوره هم به ادامه این طرح یا مسائل حاشیه ای دیگر پرداختیم در حالیکه در نهادینه سازی شیوه ساخت و ساز در حوزه ساختمان سازی کشور مشکلات اساسی داشتیم.

وی با بیان اینکه عمر ساختمان در ایران بسیار کوتاه است ادامه داد: چرا باید مصالح و هزینه ها صرف ساختمانی شود که علاوه بر داشتن دوامی کمتر از 30 سال همواره تهدیدی برای سلامت و جان مردم است.

رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران گفت: باید بپذیریم در شهری مانند تهران در صورت وقوع زلزله بسیاری از این ساختمان ها دوام ندارد و به طور حتم بر سر مردم آوار خواهد شد.

مؤذن با بیان اینکه بخش قابل توجهی از انرژی در کشور در ساختمان ها مصرف می شود افزود: برای صرفه جویی در مصرف انرژی ساختمان ها بسیار صحبت کردیم اما در عمل این اتفاق نمی افتد زیرا عمقی کار نکردیم و آموزش ها هم ساده و براساس ظاهر کار صورت گرفته ضمن اینکه مسئولیت مشخصی به حوزه ای مشخص واگذار نشده است که این امر موجب شده در شرایط کنونی بخش عظیمی از انرژی در حوزه برودت و حرارت برای ساختمان ها هدر می رود.

وی اضافه کرد: بخشی از مشکلات صنعت ساختمان به حوزه شهرسازی مربوط است . آیا تاکنون فکر شده که چند درصد از شهرسازی های ما براساس اصول و استانداردهاست؟

مؤذن گفت: طرح تفضیلی شهر زمانی تصویب شد که بخش زیادی از شهر ساخته شده بود ضمن اینکه همین طرح تفضیلی هم اجرا نمی شود.

وی افزود: حقوق مردم در حوزه نگاه به شهر رعایت نمی شود که می توان این بی توجهی به حقوق مردم را در بحث ها میان شهرداری و وزارت راه و شهرسازی دید.

رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران با بیان اینکه باید بپذیریم شهری مانند تهران روی اصول ساخته نشده است گفت: در کوچه باغهای 6 متری شمیرانات با افزایش عرض کوچه به حداکثر 10 متر، در معبری که فقط 20 خانوار زندگی می کردند امروز 2 هزار خانوار را در برج های این کوچه ها سکونت می دهیم حال اگر اتفاقی مانند افتادن تیر چراغ برق رخ دهد هیچ یک از ساکنان این واحدها قادر به نجات خود نیستند.

مؤذن افزود:‌ چرا به ظواهر نگاه می کنیم و اینکه فقط ساختمان های اشرافی داشته باشیم حال آنکه ساختمانی اشرافی است که علاوه بر جسم، روح ساکنان هم در آن آرامش داشته باشد اما وقتی ساکن این برج فکر کند که این ساختمان می تواند مدفن او باشد دیگر این ساختمان نمی تواند محل آرامش او باشد.

وی با بیان اینکه در این باره فقط نباید شهرداری را مقصر دانست افزود: شهرداری مشکلات خود را دارد و این در حالی است که بخش های دیگر هم به وظایف خود عمل نکردند که نبود نظارت ها و هماهنگی ها و موازی کاری ها همچنین استفاده نکردن از نیروهای فعال در صنعت ساختمان از مشکلاتی است که در عمر، قدمت و آسیب پذیری شدید در صورت بروز زلزله مؤثر است.

مؤذن گفت: ساختمان های ما ناسالم و ناایمن ساخته می شود، هیچ کس نمی تواند سوگند یاد کند که ساختمان سالمی می سازد آگاهان امر می دانند که این اتفاق رخ نداده است.

وی با بیان اینکه استفاده از نیروها به درستی انجام نمی شود افزود: متأسفانه با بخشی نگری و نگاه جزیره ای مسئولان تصمیم گیر در وزارت راه و شهرسازی به حوزه نیروهای متخصص در بخش ساختمان، استفاده درست از نیروها صورت نگرفت. چرا باید فکر کنیم که در حوزه نظارت فقط مهندس باید نظارت کند در حالیکه قانون چنین چیزی را نگفته است چرا آئین نامه مغایر با قانون نوشته می شود؟

مؤذن ادامه داد: قانون می گوید هر کسی که صلاحیت دارد می تواند در حوزه ساخت و ساز فعالیت کند و کسی صلاحیت دارد که از وزارت راه و شهرسازی پروانه اشتغال گرفته باشد از این رو مهندس و کاردان تفاوتی ندارد.

وی گفت: چرا خط قرمزی ترسیم کردیم و از این همه نیروهای فعال به عنوان کاردان فنی ساختمان استفاده نمی کنیم البته با این نگاه نه اجرا در صنعت ساختمان درست است، نه نظارت درستی انجام می شود و نه عاقبت این ساختمان ها به صلاح است.

مؤذن افزود: چرا برای ورود کاردان ها به حوزه نظارت ساخت و ساز، این همه مقاومت وجود دارد؟ چرا با وجود تاکید وزرای حوزه ساخت و ساز در سال های اخیر مبنی بر استفاده از ظرفیت کاردانان ساختمان، دستورات اجرایی نمی شود و مدیران میانی در برابر دستورات مدیران ارشد مقاومت می کنند.

وی گفت: نگاه یکسویه به مهندسان ساختمان و نه صنعت ساختمان، موجب شده از ظرفیت های موجود استفاده نشود و با وجود اذعان مسئولان به اشتباه در نگاه یکسویه به مهندسان ، هنوز حاضر نیستند از ظرفیت سازمان نظام کاردانی ساختمان استفاده کنند.

وی با بیان اینکه قرار است بعد از 21 سال قانون نظام مهندسی، بازنگری شود گفت: جای تاسف دارد که در جلسات بازنگری این قانون از سازمان نظام کاردانی ساختمان دعوت نمی شود. آیا با این نوع بازنگری ها، وضع صنعت ساختمان بدتر از امروز نمی شود؟

رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران افزود: به عنوان یک مسئول در صنعت ساختمان با تأسی از گفتار کارشناسان و خبرگان فن در جلسات مربوط به وقوع زلزله احتمالی در تهران می گویم که در صورت وقوع زلزله در تهران، فاجعه به معنای کامل خواهیم داشت.

موءذن افزود: اگر پیش بینی های لازم از امروز صورت نگیرد فاجعه ملی شکل خواهد گرفت، کشته شدن مردم صدها هزار نفری و در حداکثر خواهد بود، امداد رسانی محدود خواهد بود و آتش سوزی ناشی از انفجار در گاز شهری بیداد خواهد کرد که باید پرسید کجا این موارد را و با کدام دستور کار تمرین کردیم؟

 

ارسال نظر