Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

امواج برگزیت بر املاک اروپا

رای انگلیسی‌ها به جدایی کشورشان از اتحادیه اروپا، سه موج تکان‌دهنده مقابل بازار املاک انگلیس قرار داد .

امواج برگزیت بر املاک اروپا

تصمیم مردم انگلیس به جدایی کشورشان از اتحادیه اروپا که در قالب یک همه‌پرسی تاریخی، به اعلام رای «خروج» منجر شد، باعث «ورود» سه موج نسبتا قوی به بازار املاک این کشور می‌شود که همگی در یک راستا، کاهش قیمت واحدهای مسکونی و تجاری را رقم خواهد زد. پس‌لرزه‌های «برگزیت» در بازار مسکن انگلیس را می‌توان در چهار سناریو با فواصل زمانی مختلف پیش‌بینی کرد که بزرگ‌ترین آن، موج «ریزش قیمت املاک تجاری» و همزمان «افت محسوس املاک مسکونی» خواهد بود. به گزارش دنیای اقتصاد ، در اولین سناریو که احتمال وقوع آن در کوتاه‌مدت، نسبتا بالا ارزیابی شده است، «خانه‌های لوکس» لندن به‌عنوان ششمین شهر گران‌قیمت جهان برای خرید ملک، تحت تاثیر کاهش ارزش پول این کشور، به مقصد سرمایه‌گذاری‌های خارجی به‌خصوص از دو طیف ثروتمندان آمریکایی و آسیایی، تبدیل می‌شود و از این طریق، مسیر نفوذ سرمایه‌های خارجی به شهرهای خاص انگلیس، باز خواهد شد. هر چند برخی تحلیلگران اقتصادی، سناریوی دومی برای سرنوشت خریدهای خارجی ملک در اروپا اعلام کرده‌اند مبنی بر اینکه، سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر ممکن است بازار مسکن آلمان را به کشور جدا شده از اتحادیه اروپا ترجیح دهند!

سناریوی سوم که به مراتب جامع‌تر و فراگیر است، برای «خانه‌های مصرفی و لوکس انگلیس»، در کوتاه‌مدت و میان‌مدت، حالت «رکود توام با کاهش قیمت» را تصویر کرده و برای املاک تجاری نیز با توجه به اختلال در اقتصاد، کاهش مبادلات تجاری و تضعیف احتمالی روابط اقتصادی گذشته در انگلیس، فاز «رکود با زمان پایان نامشخص» را در نظر گرفته است. در این میان، یک شرط خوش‌بینانه مطرح است؛ اینکه در صورت بازیابی قدرت اقتصادی و بهترشدن شرایط در انگلیس نسبت به دوره عضویت در اتحادیه اروپا، اوضاع ملک به حالت گذشته برمی‌گردد. آخرین سناریو برای بازار مسکن انگلیس در دوره جدید، با تاکید بر تاثیری که «برگزیت» بر کاهش جمعیت مهاجران کشورهای جنگ‌زده عازم اروپا به انگلیس دارد، پیش‌بینی می‌کند متوسط قیمت ملک در این کشور در نیمه دوم سال 2016 و سال آینده، هر بار تا 5 درصد کاهش پیدا خواهد کرد. امواج ناشی از رای «جدایی از اتحادیه اروپا»، شامل تغییرات قیمت املاک تجاری، مسکونی و همچنین تغییر سیکل‌های رکود-رونق است .

تشکل‌های ساختمانی و معاملات ملکی در انگلیس جزو مخالفان سرسخت «جدایی» بودند و حالا با تاکید بر تبعات این رای بر اقتصاد خانوارها که مستقیم متوجه تضعیف قدرت خرید مسکن خواهد شد، معتقدند تمایل دولت انگلیس در بلندمدت به دریافت مالیات بیشتر از فعالیت‌های ملکی، سود سرمایه‌گذاری در این بازار را تهدید خواهد کرد. بعد از تصمیم شوکه‌کننده بریتانیا برای خارج شدن از اتحادیه اروپا، کارشناسان مسکن شروع به تحلیل‌های متفاوتی از تبعات مثبت و منفی «برگزیت» در بازار مسکن این کشور کردند .

نشریه «بیزینس اینسایدر» در گزارشی، اثر برگزیت در بازار ملک را درکوتاه‌مدت مثبت ارزیابی کرده است. بر اساس گزارش این نشریه و با توجه به پایین آمدن قیمت پوند، سرمایه‌گذاران خارجی که قدرت ریسک بالایی دارند، برای سود بیشتر در این کشور ملک خواهند خرید. انگلیس در حال حاضرهم یکی از کشورهایی است که بالاترین قیمت ملک در دنیا را دارد. بی‌شک بازار عرضه و تقاضا تغییر پیدا خواهد ‌کرد و ساخت‌وسازها و قیمت‌گذاری‌ها در بسیاری از مناطق کشور دچار تغییر می‌شوند. در بلندمدت، بعد از مشخص شدن قراردادهای جدید تجاری، بریتانیا جایگاه خود را دوباره پیدا خواهد کرد و در جایگاه قدرتمندتر و شفاف‌تری خارج از اتحادیه اروپا قرار خواهد گرفت. اگرچه نمی‌توان پیش‌بینی مشخص و بلندمدتی داشت زیرا عوامل موثر دیگری در کنار رفراندوم مانند تحصیلات، تفکر، نوع زندگی و شغل مردم نیز در بازارمسکن وجود دارند. حتی احتمال می‌رود به دلیل شرایط ناپایدار پیش‌ آمده در بریتانیا، سرمایه‌گذاران به دنبال بازار مطمئن‌تری بروند. در نتیجه آلمان را که چهارمین اقتصاد بزرگ دنیا است انتخاب کنند و قدرت بازارملک بریتانیا به آلمان منتقل شود. همچنین بازار ملک‌های تجاری به دلیل نامعلوم بودن وضعیت تجاری بریتانیا و حدس و گمان‌هایی مبنی بر شروع بحران اقتصادی در این کشور در وضعیت مطلوبی قرار نخواهد گرفت. هنوز یک روز از تعیین نتیجه رفراندوم نگذشته بود که سهام برخی از بانک‌ها 30 درصد افت پیدا کرد. به گفته کارشناسان، بریتانیا باید بتواند خود را با شرایط سازگار کند و خارج از اتحادیه اروپا بدرخشد، تا اوضاع بازار ملک‌های تجاری و سرمایه‌گذاری را بهبود ببخشد .

 

 

ادامه ی مطلب

ارسال نظر