Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

ساخت پیل خورشیدی با الهام از حشره ای موسوم به Cicada

محققان چینی برای تولید پیل خورشیدی ، نانو ساختارها را روی بال یک نوع حشره موسوم به Cicada قرار دادند ، که قادر است نورهای تابیده شده از جهات مختلف را به دام بیاندازد.

ساخت پیل خورشیدی با الهام از حشره ای موسوم به Cicada

محققان چینی برای تولید پیل خورشیدی ، نانو ساختارها را روی بال یک نوع حشره موسوم به Cicada قرار دادند ، که قادر است نورهای تابیده شده از جهات مختلف را به دام بیاندازد.امران زادا و همکارانش از دانشگاه جاو تونگ ، شانگهای ، نانو برجستگی هایی با ارتفاع 200 نانو متر ، بر روی بال این حشره مشاهده کردند که دارای خواص ضد انعکاس است و وجود این نانوبرجستگی‌ها موجب انعکاس نیافتن نور  و تغییر ضریب شکست سطح می‌شود . ضریب شکست، عامل تعیین کننده در بازتابش نور است. ضریب شکست سطح بال این حشره به‌صورت تدریجی در سطح بال تغییر می‌کند که این موضوع موجب بروز خواص ضدانعکاس می‌شود. از دیگر خواص بال این حشره آنتی باکتریال بودن آن می باشد که در صورت تماس باکتری با بال ،باکتری آسیب می بیند به همین جهت بال این حشره همیشه تمیز است . این گروه در نهایت با استفاده دی‌اکسید تیتانیوم این ساختارها را شبیه‌سازی کردند. ماده ایجاد شده می‌تواند برای تولید پیل خورشیدی مورد استفاده قرار گیرد.برای سهولت فرآیند تولید، محققان از بال این حشره به‌عنوان الگو برای ساخت این برجستگی‌ها استفاده کردند. نتایج نشان داد که  محصول به دست آمده تنها ۱.۴ تا ۱.۷ درصد نور را منعکس می‌کند در حالی که در دی‌اکسیدتیتانیوم معمولی این انعکاس ۵۰ تا ۸۰ درصد است.

 

 

 

 

 

ارسال نظر