انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای توسعه سایت

انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای توسعه سایت

انتخاب کلمات کلیدی ( چه به صورت تک کلمه باشد و چه به صورت عبارت های چند کلمه ای ) یک مسئله حیاتی و مهم در بهبود رتبه بندی هر وبسایتی است.

انتخاب درست کلمات کلیدی در کنار سایر اقدامات برای بهینه سازی وبسایت میتواند در مدت زمانی معقول، بازدید کنندگان و مخاطبین زیادی را به سایت شما بیاورد و از سوی دیگر اگر سایر اقدامات بهینه سازی سایت را انجام داده باشید، اما کلمات کلیدی را به درستی انتخاب نکرده باشید، وبسایت شما هیچ‌گاه موفق نخواهد شد. در این صورت بازدیدکنندگان اندکی خواهید داشت و همان تعداد اندک هم ممکن است هیچ خریدی از شما انجام ندهند. حال سوال این است که برای انتخاب درست کلمات کلیدی چه فاکتورهایی را باید در نظر بگیریم ؟

کلمات کلیدی مرتبط باشند

کلمات کلیدی که انتخاب می‌کنید باید مرتبط با محصولات و خدمات شما باشند. هر چه این ارتباط و تناسب بیشتر باشد، بهتر و سریع‌تر در نتایج جستجو رتبه می‌گیرید و نرخ تبدیل کلیک به مشتری نیز افزایش می‌یابد.یعنی بازدیدکنندگان بیشتری به مشتری تبدیل خواهند شد.

کاربران آماده به خرید

شما باید کلماتی را انتخاب کنید که افرادی را جذب کند که در مرحله صحیحی از چرخه خرید هستند. هر چه این افراد به مرحله تصمیم برای خرید نزدیک‌تر باشند، احتمال خریدشان از شما بیشتر میشود. شما کاربرانی میخواهید که آماده خرید کردن باشند، نه افرادی که صرفا در جستجوی اطلاعات باشند.

حجم جستجو

کلماتی را انتخاب کنید که زیاد مورد جستجو قرار می‌گیرند. اگر بتوانید در نتایج کلمات کلیدی پر جستجو ، رتبه خوبی کسب کنید حجم زیادی از افرادی که آن کلمات را جستجو می‌کنند، وارد سایت شما خواهند شد. ابزارهایی نیز برای آگاهی از میزان جستجوی کلمات کلیدی مختلف وجود دارد مانند گوگل ترند.

ابزار گوگل ترند

رقابت پذیری کلمه کلیدی

برای اینکه بتوانید با صرف حداقل هزینه و زمان رتبه خوبی بدست آورید ، باید کلماتی را انتخاب کنید که برندهای معروف و یا وبسایت‌های پربازدید و پرسابقه به طور فعال بر روی آن‌ها هدف گذاری نکرده باشند. در مورد هر کلمه یا عبارت کلیدی باید 10 وبسایت برتر که در صفحه اول نتایج جستجو قرار می‌گیرند را مورد بررسی قرار دهید و ببینید که آیا در مورد این کلمه یا عبارت کلیدی خاص ، سایت شما توان رقابت با آن‌ها را دارد ؟ 

ابزاری هم بر این منظور تعبیه شده است که یکی از معروفترین آنها گوگل کی پلنر میباشد.

تک کلمه‌ای یا چند کلمه‌ای ؟ عمومی یا خاص ؟ کلمه کلیدی باید در چگونه باشد ؟

هدف صاحبان کسب و کار این است که در کلمات کلیدی مهم و پرجستجوی مرتبط ، بالاترین رتبه را از آن خود کنند. اما وقتی به صفحه اول نتایج جستجو نمی‌رسند و یا اغلب بازدیدکنندگانشان مرور کننده هستند و نه خریدار ، دچار یاس و ناامیدی میشوند چاره چیست؟

برای دستیابی به این هدف بهتر است به جای استفاده از کلمات کلیدی عمومی و معمول، از عبارات چند کلمه‌ای و خاص استفاده کنید. در ادامه با طرح یک مثال، به این موضوع می‌پردازیم:

دقت داشته باشید که این سایت و این مثال ir.co.africanholidayofalifetime یک آژانس مسافرتی با آدرس وبسایت واقعی نیست خدمات لوکس و گرانقیمت خود برای گذران تعطیلات در آفریقا را به فروش گذاشته است. این شرکت ماهانه 1 میلیون تومان برای سئو، افزایش بازدید و افزایش فروش از طریق سایت در نظر گرفته است.

کلمات کلیدی که این شرکت میتواند مد نظر قرار دهد عبارتند از آفریقا این کلمه کلیدی، بسیار گسترده بوده و موارد زیادی را در بر میگیرد. افرادی که این کلمه کلیدی را جستجو میکنند، به جنبه‌های مختلفی از تاریخ، جغرافیا، آب و هوا و سایر ویژگی‌های آفریقا علاقه‌مند هستند.

از بین افرادی که این کلمه را جستجو  میکنند، درصد خیلی کمی (کمتر از 1 درصد) قصد گذراندن تعطیالت مجلل در آفریقا را دارند. از طرف دیگر رقابت با وبسایت‌هایی که هم اکنون در مورد این کلمه کلیدی در رتبه‌های برتر قرار دارند، بسیار دشوار است.

تعطیلات ، این کلمه کلیدی نیز بسیار گسترده است، جنبه‌های مختلفی را در بر می‌گیرد و هنوز آنقدر که باید، با موضوع مد نظر این آژانس مسافرتی مرتبط نیست. افرادی که این کلمه کلیدی را جستجو می‌کنند ممکن است به دنبال گذراندن تعطیالت در هر جایی از دنیا باشند. ممکن است به دنبال یک سفر ارزان یا یک سفر مجلل باشند.

از سوی دیگر، رقابت زیادی بر سر این کلمه کلیدی وجود دارد و این سبب افزایش هزینه‌های بهبود رتبه بندی در مورد این کلمه کلیدی خواهد شد تعطیلات مجلل ، این عبارت کلیدی خیلی بهتر از دو مورد قبل است. با این حال هنوز هم خیلی گسترده و فراگیر است چون در این عبارت کلیدی اشاره‌ای به محل سفر نشده است.

اما جنبه مثبت آن این است که مجلل بودن سفر مشخص شده است، بنابراین افرادی که در جستجوی یک سفر مجلل هستند را به این وبسایت هدایت خواهد نمود. رقابت بر سر این عبارت کلیدی نیز نسبتا بالا است و این وبسایت شانس زیادی برای رتیه بندی در مورد این عبارت کلیدی نخواهد داشت.

تعطیلات مجلل در آفریقا ، این، عبارت کلیدی مناسبی است. حجم جستجوی نسبتا خوبی دارد و افرادی را به این وبسایت هدایت میکند که موضوع جستجوی آنها ارتباط نزدیکی با این عبارت کلیدی دارد. رقابت بر سر این عبارت، در سطح قابل قبولی قرار دارد و میتوان رتبه خوبی در آن به دست آورد.

تنها مشکل بالقوه این عبارت کلیدی این است که ممکن است افرادی را به این وبسایت هدایت کند که فقط به دنبال کسب اطلاعات هستند نه خرید خدمات رزرو بلیط سفر مجلل به کنیا ، این یک عبارت کلیدی عالی برای جذب کاربران مناسب است. کابر میداند که به دنبال چه نوع تعطیلاتی است (لوکس و مجلل)، میداند که تعطیالت خود را در کجا میخواهد بگذراند (کنیا) و تصمیم دارد که همین الان آن را رزرو کند.

رقابت بر سر این کلمه کلیدی در سطح پایینی قرار دارد و به راحتی میتوان به رتبه بندی خوبی در مورد این عبارت کلیدی دست یافت. با این که حجم جستجوی این عبارت کلیدی کمتر از موارد قبلی است اما باز هم آنقدر هست که ارزش تلاش برای کسب رتبه بندی برتر را داشته باشد میخواهم بلیط سفر به کنیا را برای تعطیالت ماه مارس 2014 رزو کنم، از لحاظ میزان ارتباط با موضوع مورد نظر، این عبارت کلیدی یک عبارت بسیار عالی است.

کاربر میداند که دقیقا به دنبال چیست و آماده پرداخت پول است. در زمان خیلی کوتاه و با صرف هزینه اندک میتوان رتبه بندی خوبی در مورد این عبارت کلیدی به دست آورد. تنها مشکل آن این است که هیچ کسی چنین عبارت کلیدی دقیقی را جستجو نمیکند بررسی‌ها نشان داده‌اند که عبارت‌های متشکل از چهار کلمه یا بیشتر، بیش از 40 درصد از کل جستجوهای اینترنتی را شامل می‌شوند. بنابراین با استفاده از عبارات کلیدی طولانی و خاص علاوه بر بهبود سریع‌تر رتبه بندی خود، بازدیدکنندگان بیشتری را نیز به وبسایت خود هدایت خواهید کرد و فروش خود را افزایش خواهید داد.